|   |   | 

Bu yıl emlakta rekorlar altüst edildi

Emlak sektörü 2013'te 5 yılın rakamlarını altüst etti. İlk çeyrekte satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87 arttı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise fiyatlar zirveye çıktı.

Bu yıl emlakta rekorlar altüst edildi

Alternatif yatırım araçlarında getiri imkânlarının azalması, 2013'te Gayrimenkul sektörünün yıldızını parlattı. Bu yıl sektör rekor üstüne rekor kırdı. FORBES Türkiye ağustos sayısında yayımladığı "emlak Raporu" ile Türkiye Emlakpiyasasının yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan yedi kenti mercek altına aldı. Raporda Haziran 2012-2013 dönemi baz alınarak İstanbul,İzmir,Ankara,Bursa, Antalya, Adana ve Kocaeli illerinin 71 ilçesi ve 481 mahallesi için satış ve kira değerlerindeki değişim, fiyat artışıyla ön plana çıkan mahalleler ve kentlerdeki trendler analiz edildi. 

KİRALARDA DÜŞÜŞ VAR

Araştırmaya göre Haziran 2012- 2013 döneminde Türkiye'de emlak fiyatları ortalama yüzde 15.78 oranında arttı. İstanbul'da yüzde 18.68, İzmir'de 13.96, Ankara'da ise 11.3 seviyelerinde fiyat artışı yaşandı. Fiyatlardaki artışa karşın kiralardaki yükseliş daha sınırlı kaldı. Kiralar, Türkiye genelinde yüzde 5.96 yükseldi. Bu artış İstanbul'da yüzde 6.06, Ankara'da 5.78 ve İzmir'de 5.58 oldu.

REKOR İSTİNYE'DE

Bu dönemde fiyat artışında İstanbul'un Beşiktaş, Sarıyer ve Bakırköy ilçeleri yeniden öne geçti. Kentin en çok prim yapan bölgesi ise yüzde 40.3 ile İstinye oldu. Lüks konut ağırlığı, Ataşehir'e taşınacak olan İstanbul Borsası'nın bölgedeki 240 dönümlük araziyle ilgili yapılan spekülasyonlar, 3'üncü Köprü projesinin bölgedeki ulaşımı rahatlatacak olması gibi sebepler İstinye'de fiyatları yukarı çekti. İstanbul'da değer kaybeden bölgelerin başında ise Çekmeköy, Ümraniye ve Sancaktepe geldi.

MARKALIYA NUR YAĞDI

Markalı konut ve ofis projelerinin yoğunlaştığı bu bölgelerde gayrimenkul piyasası oldukça hareketli bir dönemi geride bıraktı. Bu yoğunluk ve yeni projelerin fazlalığı, gecekondu ağırlıklı bu bölgelerdeki beklenti ve fiyatları yukarı çekti. Ancak ikinci elde aynı durum söz konusu olmadı. Müteahhitlerin belirlediği fiyatlarla satılan markalı konutların ikinci el piyasası oluşunca bu "uçuk" fiyatların çok da gerçekçi olmadığı ortaya çıktı. Bu durumda emlak fiyatlarında aşağı yönlü bir realizasyon yaşanmaya başladı. En keskin düşüş yüzde 13.8'le Çekmeköy'de yaşandı. Sarıgazi ve Eyüp Güzeltepe'de ise kayıp yüzde 9 seviyesinde.

ÇANKAYA KAN KAYBEDİYOR

Ankara'da Sincan ve Altındağ gibi kenar semtler bu yılın en çok kazandıranları olarak dikkat çekti. Getiri şampiyonu ise yüzde 27'lik fiyat artışıyla Keçiören'in Kanuni Mahallesi oldu. İstanbul'un aksine Ankara'nın en merkezi ilçesi olan Çankaya'da kan kaybı sürüyor. Ankara genelinde değer kaybeden sekiz mahallenin dördünün Çankaya'da olması ise dikkat çekti.

İZMİR DÖNÜŞÜYOR

İzmir'de yeni Konut gelişme alanı olarak üç bölge öne çıkıyor. Alsancak Limanı arkasında yer alacak üçüncü konut gelişim alanına ilginin arttığı görülüyor. Şehirde özellikle lüks konut projeleriyle ön plana çıkan Narlıdere, Narlı, Balcı, Çamtepe, Mithatpaşa ve Çeşme otoyolu arasında kalan bölgelerin de cazibesi artıyor. Ayrıca Doğançay, Bostanlı üzerinden Çiğli'ye kadar olan bölgenin de şehrin gelecekteki önemli yerleşim alanlarından olması bekleniyor.
SATIŞLAR 150 BİNE DAYANDI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 2012'nin ilk çeyreğinde Türkiye genelinde 144 bin adet konut el değiştirdi. Bu yılın aynı döneminde satış adedi yüzde 89 artarak 273 bine ulaştı. Yeni konut üretiminin işareti olan yapı ruhsatı alımları da aynı dönemde yüzde 9.3 artarak 158 bin adedi geçti. Yapılan evlerin kullanılmaya başladığını gösteren yapı kullanım izin belgesi sayısı ise yüzde 28.1 oranında arttı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre 2013'ün ilk çeyreğinde bankalarca kullandırılan konut kredisi miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 157 oranında artarak 12.3 milyar liraya ulaştı.

KİRADAKİ ARTIŞ SINIRLI KALDI

2013 emlakta rekor yılı oldu. Hem satışlarda hem de fiyatlarda ciddi artışlar yaşandı. Konutların metrekare fiyatları 7 bin lira sınırına dayandı. Ancak kiraların satış fiyatlarındaki artışa paralel bir seyir izlemediği görüldü.

ORTALAMA ARTIŞ % 5

Yapılan araştırmaya göre kiralar, Türkiye genelinde yüzde 5.96 yükseldi. Bu artışın illere göre dağılımında ise İstanbul'da yüzde 6.06, Ankara'da yüzde 5.78, İzmir'de ise yüzde 5.58 artış tespit edildi.Kaynak:Sabah 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer