|   |   | 

Bulvarlara Ses Yalıtımı Şart

Canpa Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan: “Ankara’da trafiğe bağlı gürültü kirliliği had safhada. Vakit yitirmeden ses yalıtımı uygulamasına gidilmeli” dedi.

Bulvarlara Ses Yalıtımı Şart

Özcan: “İstanbul Yolu, Eskişehir Yolu, Esenboğa Yolu ve Ankara Çevre Yolu ile İncek, Bağlıca ve Doğukent Bulvarları, ses yalıtımına acilen gidilmesi gereken yolların başında geliyor”

Nüfus artışı ve göçlere bağlı olarak hızla büyüyen kentlerde, düzensiz kentleşme ve alt yapı problemleri ile artan araç trafiğine bağlı yaşanan “gürültü kirliliği”, insan sağlığını tehdit eden önemli bir toplumsal sorun haline gelmiş bulunuyor.

Gelişmiş ülkelerde; yoğun trafiği bulunan otoyollarda çevrede oturanları olumsuz etkileyen gürültüyü azaltmak amacıyla doğal veya yapay gürültü perdeleri kullanılıyor. Şehir merkezlerine yakın otoyollar, çevre yolları, kent içinden geçen önemli ana yollar ve gürültü kirliliğine yol açan diğer ulaşım hatları, gürültüyü asgariye indiren çeşitli malzeme ve yöntemlerle yalıtılıyor. Türkiye’de de ses yalıtımı giderek önem kazanıyor; İstanbul ve İzmir’de bunun ilk uygulamaları başlamış bulunuyor. İstanbul Kavacık’tan sonra Atatürk Havalimanı çevresine yerleştirilecek ses emici tepecikler ve yalıtım panelleri ile Ataköy, Yeşilköy ve Florya sakinleri uçakların iniş ve kalkışlarda sebep olduğu aşırı gürültüden korunacak. Bornova ve Balçova ilçelerindeki kavşaklara da 2 metre 55 santim yüksekliğinde özel yapım fiber şeffaf ses perdeleri takılarak ses yalıtımına gidildi.

Nüfus ve yerleşim alanı itibariyle Türkiye’nin ikinci büyük ili olan Ankara da trafik gürültüsünün en fazla yaşandığı şehirlerin başında geliyor. 5.2 milyon insanın yaşadığı Ankara’nın giderek yoğunlaşan trafik ve buna paralel artan gürültü kirliliği, ses yalıtım uygulamalarını zorunlu kılıyor.

-Ankara’da Doğukent Bulvarı’nda ses yalıtımı şart…

Yalıtım işinde 30 yıllık tecrübesi ve uzmanlığı ile sektörün önde gelen firmalarından CANPA’nın Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, Ankara’da trafiğe bağlı gürültü kirliliğinin had safhada olduğuna işaret ederek, ses yalıtımı uygulamalarına vakit yitirmeden başvurulması gerektiğini vurguladı. Etrafındaki yoğun yapılaşma ile büyük bir nüfusun yaşadığı Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu, Esenboğa Yolu gibi güzergâhlar ve Ankara Çevre Yolu ile İncek, Bağlıca ve Doğukent Bulvarları’nın gürültü kirliliğinde başı çektiğine işaret eden Özcan, “Bu güzergâhlarda acilen ses yalıtımı uygulamasına gidilmesi gerekiyor. Ana yol ve bulvarlarda ses yalıtımı şart” dedi. Özcan, trafik yoğunluğunun fazla olduğu bu güzergâhlarda gerçekleştirilecek ses yalıtımı ile yol kenarındaki ev, hastane ve okul gibi sessizliğin önemli olduğu yerleşim birimlerinde gürültünün yol açtığı rahatsızlıkların önüne geçilebileceğini kaydetti.

-Ses yalıtımı nasıl uygulanıyor?

Otoyol gürültüsünü önleme, azaltma tekniklerinin başında; ağaçlandırma ve yeşillendirme, gürültü perdeleri kullanma, egzozların gürültü kontrolü ve taşıtların hız kontrolü, gürültüsüz toplu taşıma araçlarına öncelik verilmesi, gürültüyü azaltacak nitelikte yol yapı malzemesi seçimi ve yol kalitesi geliyor. Yapı malzemelerinin akustik standardizasyonu ile binalarda ses yalıtımının sağlanması, motorlu taşıtların gereksiz yere korna çalmalarının engellenmesi, halkın ve sürücülerin eğitilerek bilinçlendirilmesi de önlemler arasında.

Yollarda ses yalıtımının en önemli ve profesyonel uygulamasını ise özel yapım, yanmaya, eskime ve yıpranmaya dirençli, ses geçirmez nitelikte fiber şeffaf ses perdelerinin güzergâh boyunca yol kenarlarına monte edilmesi oluşturuyor. Bu uygulamada doğru malzeme, doğru uygulama ve uzmanlık büyük önem taşıyor. Yeterli yükseklikte dikilmesi gereken bu ses perdelerinin malzeme olarak, her türlü iklim şartlarına uygun olması gerekiyor. Isıya dirençli özel maddelerden üretilmiş ses perdeleri ile yapılan yalıtım uygulamalarında, akrilik cam, cam lifi, polikarbonat ve polyesterden imal edilen şeffaf bölümler de bulunuyor. Ses perdelerinin alt kısmı ise galvanize edilmiş çelikten yapılıyor. Ön kısmında trafik bariyerleri ile desteklenen ses perdeleri, gürültüyü azaltmanın yanı sıra kazalarda can kaybını da asgariye indiriyor.


Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

 • İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?
  İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

  Daha önce kimsenin yaşamadığı yeni bir eve taşınmadan önce, normalden daha derinlemesine bir temizlik yapmanız gerekir. Peki inşaat temizliği olarak da adlandırılan bu temizliğin püf noktalarını biliyor musunuz?

 • Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı
  Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı

  Didim Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Osman Coşkun gayrimenkullerini kısa süreli kiralama (günübirlik) şeklinde vereceklerin Vergi Dairesine bildirim yapmaları gerektiğini bildirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer