|   |  Yeşilova Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Yeşilova İlçesini Favorilerime Ekle

Yeşilova Güncel Konut Projeleri

Yeşilova Konut Projeleri

Burdur’un eski yerlesim yerlerinden biridir. Ilçe sinirlari içindeki Dereköy ve Gençali’de yapilan yüzey arastirmalarinda Kalkolitik Dönemin (I.Ö.5000) çanak-çömlekleri elde edilmistir. 15. yüzyilda Osmanli egemenligine katilan Yesilova, o dönemde Eski Erle adiyla bucak merkezi durumundadir. Cumhuriyetten sonra, 1936’da adi degistirilerek Burdur’a bagli bir Ilçe durumuna getirilmistir. Yesilova Ilçesi ve etrafindaki bölge Malazgirt savasindan sonra 1093 tarihinde Türklerin eline geçmistir.O tarihlerde Bizanslilar ile bu bölgede yasayan Türkmenler arasinda bazi çatismalar oldu ise de, 1190 tarihinde Alman Imparatoru Frederik Barbaros haçli ordusunun basinda buraya kadar gelmistir. Frederik Barbaros’un gelisinden istifade eden ve kendisine Bizans veliahtisüsü veren Aleksi topladigi askerlerle Türk hududuna tecavüz etmis, bir taraftan Dinar’a diger taraftan Gölhisar’a cepheden de bugünkü Harmanli (Navlu) bogazina kadar sokulmustur. Konya Sultani tarafindan gönderilen Osman Bey ve Hüsamettin Bey adlarindaki iki serdar Aleksi’yi her iki yönden sikistirmislardir. Osman Bey, Harmanli (Navlu) bogazinda düsman askerlerini sikistirmis, Gençali, Karaatli, Gökçe ismindeki Çeribaslari siddetli hücumlarla düsmana bu bölgede kuvvetli bir satir atmislardir. Muharebenin en çetin geçtigi yer Köpekbeli civari olmustur. Köpekbeli savasinda agir yaralanan Osman Bey’in manevi evladi Abdi Bey Salda gölünün Eseler daginin kuzeydogu sirtlarinda bugünkü Sultan Pinari nami ile anilan yerde revirde tedaviye alinmistir.
Bu sirada Abdi Bey’in büyük cesaretini taltif etmek üzere kendileri ile esasen sihri karabeti bulunan bu genç kumandana Sultanlik payesi gelmistir. Bu yöreye Sultan payesinin verildigi yer olarak Sultan Pinari ismi ve bu civarda kurulan köylere de Gençali, Karaatli ve Gökçe isimleri verilmistir. Düsmana büyük ölçüde satir atildigi için bu bölgeye Satirlar denmistir. Bu tarihten itibaren yani 1207 tarihinden sonra zamanimiza kadar bölgede kayda deger tarihi olaylar vuku bulmamistir.
Yesilova, Güneybati Anadolu’da Göller bölgesinde olup, Burdur Ili merkezinin batisina düsmektedir. Ilçe dogusunda Burdur Ili, batisinda Acipayam Ilçesi, güneyinde Karamanli Ilçesi, kuzeyinde ise Denizli Ili Çardak Ilçesi ve Afyon Ili Basmakçi Ilçesi ile çevrilidir. Yüzölçümü 1351 km2’dir. Yesilova Ilçesi Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasinda bir alan olup, 37 - 38 kuzey enlemi, 29 – 30 dogu boylami daireleri arasinda olup, rakimi 1200 metredir. Ilçe Göller Bölgesinin karakteristik özelliklerini tasimaktadir. Yesilova Ilçesi Burdur Iline 60 km, Denizli Iline 94 km ve Antalya Iline 160 km mesafe uzakliktadir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.