|   |  Harmancık Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Harmancık İlçesini Favorilerime Ekle

Harmancık Güncel Konut Projeleri

Harmancık Konut Projeleri

Uludağ`ın güneyinde bulunan Bursa ilçesi; Harmancık…
Harmancık Coğrafyası:
Harmancık, Uludağ’ın güneyinde, yüksek yaylalar arasında yer alır. 1987 yılında ilçe olmuştur.1973 yılında belediye olmuştur.Harmancık merkez daha önceleri köy iken adı Çardı köyüdür.En yakın mahallesi Ece ve Kepekdere (Mahmutlar)mahalllesidir.Mahalleri genelde ilçe merkezine 1 ila 10 km uzaklıktadır. Bursa, Balıkesir ve Kütahya il sınırlarının birleştiği yerdedir. Komşuları Dursunbey (Balat) (Balıkesir), Tavşanlı (Harguş) (Kütahya), Orhaneli (Adranos) (Bursa) ve Keles (Bursa)’tir. Rakımı 650 m, yüzölçümü 38.928 hektardır.
Harmancık Nüfusu:
İlçe, bir merkez belediye ve 27 köyden oluşur 8.000 nüfuslu ilçede halkın büyük çoğunluğu tarım ile uğraşır. İş olanaklarının kısıtlılığı nedeniyle sürekli dışarıya göç veren bir ilçedir. İlçe nüfusu, Bursa nüfusunun binde beşini oluşturur.
İlçenin nüfusu 2008 genel nüfus sayımına göre 8.156′dır. Bunun 4.188′i ilçe merkezinde, 3.968′i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.
Harmancık Tarihi:
İlçe Osmanlılar’ın fethine kadar Doğu Roma/Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş, 1261’den sonra Bizans’a bağlı bir tekfurluk tarafından yönetilmiştir. İlçeye 2 km uzaklıkta bulunan Kepekdere köyü (mahalle olmuştur)yakınlarında değirmen önü mevkiinde sulama kanalı açılması sırasında MÖ 3000 yıllarına ait Gaga ağızlı testi bulunması Harmancık tarihinin en az 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğu kanaatini güçlendirmiştir. Geçmişte Harmancık nahiye merkezi olan köyün adı Çardı idi. Nahiyenin tamamına Harmancık denilmekteydi.
Harmancık’ın, tarihte müslüman olup Osman Gazi’nin hizmetine giren Harman-kaya tekfuru Köse Mihal ile hiçbir ilgisi yoktur. Yıllarca bazı araştırmacılar tarafından hatalı bir şekilde Harmancık’a Harman-kaya denmiştir. Harman-kaya, bugün Bilecik il sınırlarında İnhisar ilçesine bağlı Harman köy’dür. Köse Mihal’in kabri buradadır. Tavşanlı-Harmancık yolu üzerinde Merkezyeniköy yakınlarında bulunan ve halk arasında “Köse Kalfa” olarak bilinen mezar ise “Köse Hasan Dede” adında bir tekke şeyhine aittir. Osmanlıca haritalarda burada “Köse Halife Tekkesi” adında bir tekkenin olduğu görülür. “Köse Hasan Dede” yani “Köse Halife-Kalfa”, isim benzerliğinden dolayı “Köse Mihal” ile karıştırılmıştır.
Doğu Roma İmparatorluğu’ndan beri Adranos (Orhaneli) kazasına bağlı Harmancık nahiyesi iken 1868-1882 yılları arasında bir süre Bursa’ya bağlı kaza/ilce yapılmış, bir süre de Gökçedağ nahiyesi (bugün Dursunbey ilçesine bağlı) ile birlikte Adranos× kazasına bağlı nahiye yapılmışlardır. 1882′de yeniden eski haline döndürülerek Harmancık ve Gökçedağ, Orhaneli kazasına bağlı nahiye yapılmıştır. 1882’de Orhaneli yeniden kaza statüsüne geçti ve Harmancık nahiyesi yeniden Orhaneli’ne bağlandı. 1987’de Harmancık ilçe statüsünü kazandı.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.