|   |  Orhangazi Konut Projeleri
Orhangazi İlçesini Favorilerime Ekle
Orhangazi Konut Projeleri
  • 1

Orhangazi Konut Projeleri

Marmara Denizi`nin günay kısmında yer alan ünlü Bursa ilçesi: Orhangazi…
Orhangazi, İznik Gölü’nün kıyısında çok verimli bir ova üzerinde kurulmuştur. Kuzeyinde Yalova ile Karamürsel İlçesi, batısında Gemlik, güneyinde Yenişehir, doğusunda İznik İlçeleri bulunmaktadır. Kuzeyinde Samanlı Dağları, güneyinde Katırlı Dağları ile çevrili, çanak şeklindedir. Eski adı Pazarköy’dür.
Bursa şehir merkezine 45 km yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 125 m’dir. Orhangazi, Bursa-İstanbul Yolu üzerinde önemli bir kavşak noktasıdır. 2011 Yılı Nüfus Bilgilerine göre ilçe merkezi 56.703 Toplam Nüfus 75.354 kişidir. Orhangazi bu bilgilere göre, büyükşehir belediye sınırları dışında, Bursa’nın İnegöl’den sonra 2. Büyük İlçesidir.
Orhangazi Tarihi:
Tarihte Bitinya, Roma, Bizans, Selçuklu egemenliğine giren 1332’de ilçeye adını veren Orhan Gazi tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katıldı. Kent Orhan Gazi tarafından İznik’te bulunan Mevlana Alaaddin Medresesi’ne vakıf olarak bağışlamıştı. Orhangazi, 1893 yılında ilçe olmuştur. Bu tarihten sonra kentte hızlı bir gelişme yaşanmış ve Pazarköy olarak anılan ilçe, 1913 yılında Orhangazi adını almıştır. 20 Eylül 1919′da Yunan işgaline uğrayan Orhangazi, 10 Eylül 1922′de işgalden kurtulmuştur ancak kasaba yandığı için ilçe merkezi iki yıl Gürle’ye taşınmıştır. Göçlerle büyüyen bir kent olan Orhangazi’ye 1880′lerde Kafkasya ve Rumeli’den gelen göçmenler yerleşmiştir. Kurtuluş Savaşı sonrasında bölgeyi terk etmek zorunda kalan Ermenilerin yerine Yunanistan’dan gelen göçmenler yerleştirilmiştir. 1951′den 1974′de kadar Ex-Yugoslavya, Bulgaristan ve Makedonya’dan gelen Pomak ve Arnavut göçmenler, Hürriyet mahallesini oluşturmuştur. Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadeniz yoğun bir şekilde göç alan Orhangazi Laz mahallesi olarak bilinen Topselvi ve Örnekköy’ü oluşturmuşlardır.Orhangazi nüfusunu Lazlar, Göçmen halklar, Doğu Anadolu’dan göç eden aileler ve Orhangazi yerlileri oluşturur.
Orhangazi Nüfusu:
İlçenin nüfusu 2011 genel nüfus sayımına göre 75.354′dür. Bunun 56.703′ü ilçe merkezinde, 18.651′i köylerde yaşamaktadır.
İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 4 belde, 21 köy ve 6 mahalleden oluşmaktadır. MAHALLELERİ : ARAPZADE, CAMİKEBİR, HÜRRİYET, MURADİYE, TEKKE, TOPSELVİ

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.