|   |   | 

Büyükşehirlerde Metrekare Aldatmacısı

Özellikle büyükşehirlerde görülen “metrekare aldatmacası" konut sahiplerini olduğu kadar güveni ön planda tutan inşaat firmalarını da rahatsız ediyor.

Büyükşehirlerde Metrekare Aldatmacısı

Sektör temsilcileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin ardından metrekare hesabının oldukça net bir şekilde anlatılmasına rağmen otopark, asansör boşluğu, teras gibi ortak alanların brüt metrekareye katılmasına tepki gösteriyor

Ekonominin lokomotifi inşaat sektörü geçtiğimiz yılı kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle durgun geçirdi. Ekonomik gelişmelerin olumsuz etkilerinden sıyrılarak bahar aylarında toparlanan inşaat sektörü şimdi çok daha farklı bir sorunla karşı karşıya…

Özellikle büyükşehirlerde görülen ve konutun metrekaresine otopark, asansör boşluğu ve hatta su depolarının da eklenmesiyle ortaya çıkan “brüt metrekare” hesabı akılları karıştırıyor.

Konut alıcısının metrekare hesabı nedeniyle mağdur olduğunu belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı konuyla ilgili denetimlerini arttırmaya davet etti.

Brüt metrekare konusunda vatandaşın yeterli bilgi sahibi olmadığını kaydeden Çakar, “İnşaat firmaları konut alıcısı vatandaşımıza brüt metrekare denildiğinde hangi alanları dahil ettiğini madde madde anlatmalı. Konutun net metrekaresinin ne kadar olduğu da vatandaşa açıkça söylenmeli. Ayrıca, konut alıcılarını yanıltan bilgiler veren, tanıtımlarında brüt metrekare yanılgısı yaratan firmalar hakkında mutlaka yasal yaptırım uygulanmalı. Bakanlık bu konuda mutlaka takipçi olmalı, cezai yaptırım uygulanan firmalar da mutlaka kamuoyuna ilan edilmeli. Böylece diğer inşaat firmaları için de caydırıcılık sağlanacaktır. Konutta yaşanan tüketici hakları ihlali için bakanlığı da göreve davet ediyorum” dedi.

-“Brüt metrekare hayal kırıklığı yaşatıyor”

Net metrekarenin projede duvarların kapladığı alanın hariç tutulduğu “faydalı alan” olarak adlandırılan kısım olduğunu bildiren İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Nevzat Ersan, konut almak isteyenlerin brüt metrekarede yanıldığı noktanın ise hesaba otopark, depo gibi alanların dahil edilmesi olduğunu bildirdi.

Ortak alanların da dahil edilerek hesaplanan brüt metrekarenin daire metrekare alanı olarak söylendiği zaman sıkıntı olduğunu vurgulayan Ersan, şöyle devam etti:

“Vatandaş ortak alanlarla hesaplanmış brüt metrekareyi duyduğunda çok geniş bir daire satın alıyor yanılgısını yaşıyor. Vatandaşımız metrekaresi itibariyle büyük konutlara rağbet gösterir. Müteahhit firmalar tüketicilerde bu beklentiyi bildikleri için maalesef brüt metrekareyle tanıtımlar yapıyorlar. Konut alınmaya gidildiğinde mutlaka tam olarak ortak kullanım alanlarınız nedir, daire olarak net metrekaresi nedir diye sorulmalıdır. İnşaat dilinde aslında brüt ile net ayrımı çok açıktır ancak git gide yeni projelerde ortak kullanım alanı olarak sunulan seçenekler artıyor. Bu nedenle brüt metrekare diye söylenen alan gittikçe büyük sunuluyor. Vatandaş da yanılgı yaşayınca özellikle daireyi bitmeden satın aldığında hayal kırıklığına uğrayabiliyor.”

-“Net metrekare, konutun ta kendisidir”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle açıkça belirlenen “net metrekare” hesabına rağmen, bazı inşaat firmalarının ortak kullanım alanlarını da metrekare hesabına dahil etmesi konut alıcılarını olduğu kadar, güveni ön planda tutan firmaları da rahatsız ediyor.

Türkiye’deki inşaat sektörünü 150 bin üyesiyle en güçlü temsil gücüne sahip İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da, inşaat firmaları arasındaki birkaç çürük yumurta nedeniyle tüm sektörün zarar gördüğünü ve müteahhitlik mesleğinin yıprandığını vurguladı.

Normal ölçümlere göre brüt metrekare denilen hesabın, bir dairenin duvardan duvara ölçülen, duvarları, balkonları dahil olan, kat holünden de her dairenin kendine düşen bölümü olduğunu belirten Tellioğlu,  “Bazı inşaat firmaları otopark, sığınak odası, sosyal alanlar gibi ortak kullanım alanlarını katarak brüt metrekareye ulaşıyor. Böylece nette 80 metrekare olan konut, brüt işin içine girince 140 metrekareye çıkabiliyor. Bazılarına göre bu da bir brüt tanımıdır ancak bize göre doğru bir tanım değil. Çok sayıda başarılı inşaat projelerini hayata geçiren bir firma olarak bizim hesabımıza göre, net metrekare konutun balkonları da dahil içten içe ölçerek, brüt metrekare ise duvarları da içine katarak ölçmeyle bulunur” dedi.

Brüt metrekare hesabının herkese göre değiştiğini kaydeden Tellioğlu, şunları söyledi:

“Brüt metrekare hesaplamasında oldukça abartılı rakamlar ortaya çıkıyor. Bir kere net metrekare mülkiyet hakkına sahip kişinin kendine özel ayak basılan yerdir. Konutun ta kendisidir yani. Konut almak isteyenler bu konuda farklı ölçümlerin olduğunu bilmeli. Daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak için metrekare ölçümünü mutlaka ayrıntıları ile sorgulamalılar.”

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer