|   |  Yenice Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Yenice İlçesini Favorilerime Ekle

Yenice Güncel Konut Projeleri

Yenice Konut Projeleri

İlçemiz 1936 yılına kadar Gönen İlçesine bağlı köy hüviyetinde iken, 15.06.1936 tarih ve 3012 sayılı Kanunla İlçe haline dönüştürülerek Çanakkale İline bağlanmıştır. İlçemiz Asar Dağının kuzeyine bakan yamacında 19.Y.Y. başlarında İnceköy adıyla kurulmuş; halkı bir rivayete göre Kınık Türklerinin Kızıl Keçili soyundan olup, Göçebelikten yerleşik düzene geçmişlerdir. Diğer rivayete göre ise şimdiki Yenice İlçesinin temelini oluşturan aileler Ahmet Vefik Paşa iskânından önce Kasabanın 4 km. kadar kuzey batısında Oğlakçı ve Kırma çakıl mevkiinde konaklamışlardır. Bu mevkiye Naip yurdu da denilmektedir. 17. Yüzyılın sonunda dağılan obadan 4 aile Asar Dağının eteğinde düzlüğe gelip yerleşmişlerdir. Bunlar; Bekirler, Şıhlar, Zeybekler ve Çelebilerdir. İlk defa Yan oba ve Dalyan oba olarak anılmıştır. Daha sonra İnceköy ve nihayet YENİCEKÖY adı verilmiştir. 18 Mart 1953 deprem felaketine maruz kalan İlçemiz bu günkü yerine Devletin yardımı ile taşınmıştır. Çevremizdeki en eski yerleşim yerinin Seyvan Köyü olduğu söylenmektedir. Çünkü burada ne zaman yapıldığı bilinmeyen ve halende kullanılan “Issız Cuma” adıyla anılan ahşap çatılı bir cami bulunmaktadır.

İlçemiz Çanakkale İl Merkezine 100 km. Balıkesir İline 113 km. mesafede olup, Balıkesir - Çanakkale Devlet Karayolu üzerinde şirin bir yerdir. İlçe toprakları; * Kuzeydoğu ve Doğuda Balıkesir İli Balya ve Gönen İlçeleri, * Güneyde Balıkesir İli, Edremit ve Havran İlçeleri, * Batıda Çan İlçesi, * Kuzeyde Biga İlçesi ile çevrilidir. Rakımı 273 m. olup, yüzölçümü 1.367 km2. dir. Merkez, belde ve köylerin kadastrosu yapılmış olup, kadastrosu yapılmayan köy bulunmamaktadır. Gönen Çayının suladığı Agonya ve küçük Agonya ovaları belli başlı büyük ovalarıdır. Bunun yanında Çakır çayının suladığı Karaköy, Çakıroba, Nevruz ile Davutköy çayının suladığı Çınarcık, Sofular, Aşağıinova dere yatağı ovaları mevcuttur. Bu ovalar İlçe tarımında önemli bir yere sahiptir. İlçemizde akarsular devamlı ve düzenli bir akış göstermez. Yaz aylarında sular azalır veya tamamen kurur, Kış aylarında ise bazen taşkınlara varan artışlar görülür. En büyük akarsu Gönen çayıdır. Buraya Karaaydın, Kurtlar, Büyük Agonya dereleri dökülmektedir. İlçede pek yüksek olmayan dağlar zirvelerine kadar karışık türde ormanlarla kaplıdır. Bu ormanların çoğunluğunu meşe ve çam ormanları teşkil eder; bunların arasında köknar, kayın, gürgen, ıhlamur, kestane ve dere yataklarında çınar ağaçları bulunur. Orman yönünden oldukça zengin durumdadır. İlçe yüzölçümünün % 66’sı orman sahasıdır. İlçemiz de toplam 12 adet sulama göleti mevcuttur. Bunlar; Araovacık, Çınarcık, Davutköy-Torhasan, Hamdibey-Ahiler, Kalkım, Karaköy, Koruköy, Yenice-Merkez ve Sameteli sulama göletleridir. Ayrıca D.S.İ. tarafından Kayatepe ve Hamdibey Asar göletlerinin gövde inşaatı bitmiş sulama kanalı inşaatları devam etmektedir. Gönen Barajı olarak bilinen fakat Yenice İlçe sınırları içinde yer alan barajda elektrik üretimi devam etmektedir.
Agonya bölgesinde Akdeniz iklimine yakın hava şartları hüküm sürmekte, diğer kesimlerde ise karasal iklim özellikleri görülmektedir. İlçemizde yıllık yağış ortalaması 600-700 mm. civarındadır. Bu yağışın % 15,8’i İlkbahar, %15,5’i Yaz, %50’si Sonbahar, %18,7’si Kış aylarında görülür. En fazla yağış Aralık ayında en az yağış Ağustos ayında görülür.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.