|   |   |  Çatı izolasyonu nasıl yapılır?

Çatı izolasyonu nasıl yapılır?

Kışın binaların en önemli sorunlarından birisi çatıların verimli bir işleve sahip olmasıdır. Binanın izolasyonunun tam olarak sağlanması, binanın iklim değişiminden, sıcak ve soğuktan korunması açısından çatıların bakımının eksiksiz yapılması büyük önem taşır. Ayrıca, kışın ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu için de gereken çatı izolasyonu nasıl yapılır?

Çatı izolasyonu nasıl yapılır?

Çatılar, binaların rutubetten, terleme ve küflemeden korunmasının ilk unsurudur. Çatı izolasyonu, enerji ve ısı tasarrufu yapılması ve yağmur sularının çatıya ve yapının kalanına zarar vermemesi için elzemdir.

Binaların çatılarında kullanılan tüm malzemelerin bir kullanım ömrü vardır. Bu malzemeler, doğa olaylarından, ısı ve nem değişiminden etkilenirler. Zaman içinde doğa şartlarından olumsuz etkilenerek deforme olurlar.

Çatı izolasyonu, trapez çatı, sandviç çatı, klasik çatı gibi farklı çatı çeşitlerinde de uygulanmalıdır. Çatı izolasyonunda kaplama sisteminin görevini en iyi şekilde yapması için bütünlüğünde herhangi bir hasar ya da kusur bulunmaması gerekir. Camyünü, taşyünü, poliüretan ya da strafor gibi yalıtım malzemelerinin kaliteli olması ve doğru işçilikle yerleştirilmesi izolasyonun sağlığı açısından önem taşır.

Yalıtımda kullanılacak cam yünü, kaya yünü gibi izolasyon malzemelerinin doğrudan solunmasının insan sağlığı için tehlikeli olduğu akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, izolasyon yapıldığı sırada maske kullanılması ve ortamın iyi havalandırılması önem taşır.

İzolasyon panellerinin ek yerlerinde herhangi bir boşluk kalmadan döşenmesi büyük önem taşır. Çatı bu malzemeyle kaplandıktan sonra nem geçirmez membranının uygulanması gerekir.

Çatı örtüsünün altına da izolasyon uygulaması yapılabilir. Kiremit veya kaplama malzemesi olan örtünün altında izolasyon malzemesi ile çatı örtüsünün altına su geçirmesi engellenir.

Bunların dışında çatıların saçak dipleri ve baca diplerinin de su ve ısı yalıtımına uygun hale getirilmesi önem taşır. Saçak diplerinin, baca diplerinin sağlam şekilde izole edilmemesi halinde sular çatı zemine geçeceğinden, çatıya izolasyonu yapılsa da istenen verim alınamaz.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Univa’dan yerli yatırımcıya özel kampanya!
  Univa’dan yerli yatırımcıya özel kampanya!

  Türkiye’de bir ilke imza atarak gayrimenkul sektöründe yeni bir dönemi başlatan Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa, Türk yatırımcılara özel bir kampanya başlattı.

 • Skyland İstanbul’un Örnek Dairesi Tamamlandı
  Skyland İstanbul’un Örnek Dairesi Tamamlandı

  Eroğlu Yapı’nın Seyrantepe’ye yeni bir soluk getiren projesi Skyland İstanbul’un örnek dairesi ziyarete açıldı. Gönye Proje Tasarım tarafından tasarlanan daire, keyifli bir yaşam sürmeyi hedefleyen ve hayatı çocukları ve yakın dostları ile paylaşan bireylere uygun, modern iç mekan tasarımı ile öne çıkıyor.

 • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi
  İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar Barışı’nda sona gelindi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.