|   |   |  Çelik kadar dayanıklı ahşap

Çelik kadar dayanıklı ahşap

İnşaat sektöründe kullanılan yapı malzemelerine alternatif olabilecek inşaat malzemelerinin geliştirilmesine devam ediliyor. Normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap olarak adlandırılan yeni ürünün çelik kadar dayanıklı.

Çelik kadar dayanıklı ahşap

Maryland Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap üretildi. Süper Ahşabın çelik ve titanyum kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan bilim insanları, geliştirdikleri yeni yapı malzemesinin daha çevreci ve üretiminin daha ucuz olduğunu belirttiler.

Shiftdelete sitesindeki habere göre normal ahşaptan daha sert olan Süper Ahşap, kimyasal bir sertleştirme sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Üretim aşamasında sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karıştırılarak, odunlar bu karışımın içerisinde kaynatılıyor. Sonrasında ise sıcak pres yapılarak, ahşap ortaya çıkartılıyor. Presleme süreci sonrasında normal ahşaptan 10 kat daha sert ve 12 kat daha dayanıklı ahşap üretilmiş oluyor.

Biliminsanları Süper Ahşabın çelik ve titanyumun kullanıldığı alanlarda gelecekte kullanılabileceğini düşünüyorlar. Özellikle otomobil, uçak yapımında ve inşaat sektöründe kullanılabilecek bu ahşap tipinin, çelik ve titanyumdan daha ucuz olacağı bunun yanında üretim sürecinin ise çelik ve titanyum kadar yüksek maliyet gerektirmeyeceği belirtiliyor.

Ahşabın, doğal bir malzeme olduğunu ve üretim sürecinin çelik ve titanyum kadar karbon salınımı ve enerji tüketimi gerektirmediğinin altını çizen bilim insanları, doğaya dost yapı malzemelerini gelecekte daha fazla göreceğimizi belirttiler. 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Çarpık kentleşme insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkiliyor 
    Çarpık kentleşme insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkiliyor 

    Çarpık ve plansız kentleşmenin insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkilediği bildirildi. Şehir plancıları, imar planında yoğunluk artışı söz konusu olan bölgelerde o artışa paralel ihtiyacı karşılayacak sosyal ve teknik alt yapı alanlarının ayrılmadığına dikkat çekti.

  • Konut fiyat endeksi 2018 Eylül’de arttı
    Konut fiyat endeksi 2018 Eylül’de arttı

    Konut fiyat endeksi Eylül’de yüzde 10,5 arttı. Konut fiyat endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında artış kaydetti.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.