|   |   |  Çelik kadar dayanıklı ahşap

Çelik kadar dayanıklı ahşap

İnşaat sektöründe kullanılan yapı malzemelerine alternatif olabilecek inşaat malzemelerinin geliştirilmesine devam ediliyor. Normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap olarak adlandırılan yeni ürünün çelik kadar dayanıklı.

Çelik kadar dayanıklı ahşap

Maryland Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap üretildi. Süper Ahşabın çelik ve titanyum kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan bilim insanları, geliştirdikleri yeni yapı malzemesinin daha çevreci ve üretiminin daha ucuz olduğunu belirttiler.

Shiftdelete sitesindeki habere göre normal ahşaptan daha sert olan Süper Ahşap, kimyasal bir sertleştirme sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Üretim aşamasında sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karıştırılarak, odunlar bu karışımın içerisinde kaynatılıyor. Sonrasında ise sıcak pres yapılarak, ahşap ortaya çıkartılıyor. Presleme süreci sonrasında normal ahşaptan 10 kat daha sert ve 12 kat daha dayanıklı ahşap üretilmiş oluyor.

Biliminsanları Süper Ahşabın çelik ve titanyumun kullanıldığı alanlarda gelecekte kullanılabileceğini düşünüyorlar. Özellikle otomobil, uçak yapımında ve inşaat sektöründe kullanılabilecek bu ahşap tipinin, çelik ve titanyumdan daha ucuz olacağı bunun yanında üretim sürecinin ise çelik ve titanyum kadar yüksek maliyet gerektirmeyeceği belirtiliyor.

Ahşabın, doğal bir malzeme olduğunu ve üretim sürecinin çelik ve titanyum kadar karbon salınımı ve enerji tüketimi gerektirmediğinin altını çizen bilim insanları, doğaya dost yapı malzemelerini gelecekte daha fazla göreceğimizi belirttiler. 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den
  10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den

  Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketi AND Gayrimenkul, İstanbul Kartal’da inşa ettiği ve Temmuz 2018’de yaşamın başladığı projesi AND Pastel’de yüzde 20 peşin indirime ek yüzde 0,59 faiz oranı ile konut kredi süresini yarıya indiren kampanyasını duyurdu.

 • Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!
  Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!

  İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi’nde yaşanan deprem olaylarının ardından vatandaşlar oturdukları konutların sağlam olup olmadığını anlamak için çeşitli yollara başvurmaya başladı.

 • Venezia’da ofisler değerleniyor
  Venezia’da ofisler değerleniyor

  Gürsoy Yatırım Ortaklığı imzasıyla Gaziosmanpaşa’da yer alan Venezia Ofisler, 1.800 TL’den başlayan kiralarla yeni sahiplerini bekliyor. Venezia Mega Outlet’e komşu olan ofisler, alışveriş merkezi ile iç içe olmanın avantajları ile dikkat çekiyor.

 • 11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak
  11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak

  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından Soysal iş birliği ile düzenlenen XI. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi bu sene Cem Yılmaz’dan Cem Boyner’e, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan İsmail Gülle ve Murat Özyeğin’e kadar ekonomi ve perakende sektörü ile eğlence dünyasının önde gelen isimlerini ağırlayacak.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.