|   |   |  Çelik kadar dayanıklı ahşap

Çelik kadar dayanıklı ahşap

İnşaat sektöründe kullanılan yapı malzemelerine alternatif olabilecek inşaat malzemelerinin geliştirilmesine devam ediliyor. Normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap olarak adlandırılan yeni ürünün çelik kadar dayanıklı.

Çelik kadar dayanıklı ahşap

Maryland Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap üretildi. Süper Ahşabın çelik ve titanyum kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan bilim insanları, geliştirdikleri yeni yapı malzemesinin daha çevreci ve üretiminin daha ucuz olduğunu belirttiler.

Shiftdelete sitesindeki habere göre normal ahşaptan daha sert olan Süper Ahşap, kimyasal bir sertleştirme sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Üretim aşamasında sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karıştırılarak, odunlar bu karışımın içerisinde kaynatılıyor. Sonrasında ise sıcak pres yapılarak, ahşap ortaya çıkartılıyor. Presleme süreci sonrasında normal ahşaptan 10 kat daha sert ve 12 kat daha dayanıklı ahşap üretilmiş oluyor.

Biliminsanları Süper Ahşabın çelik ve titanyumun kullanıldığı alanlarda gelecekte kullanılabileceğini düşünüyorlar. Özellikle otomobil, uçak yapımında ve inşaat sektöründe kullanılabilecek bu ahşap tipinin, çelik ve titanyumdan daha ucuz olacağı bunun yanında üretim sürecinin ise çelik ve titanyum kadar yüksek maliyet gerektirmeyeceği belirtiliyor.

Ahşabın, doğal bir malzeme olduğunu ve üretim sürecinin çelik ve titanyum kadar karbon salınımı ve enerji tüketimi gerektirmediğinin altını çizen bilim insanları, doğaya dost yapı malzemelerini gelecekte daha fazla göreceğimizi belirttiler. 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bina otoparkları nasıl düzenlenir?
  Bina otoparkları nasıl düzenlenir?

  Bina otoparkları, bir binayı çeşitli amaçlar için kullanan özel ve tüzel kişilere ait ulaşım ve taşıma araçları için bu binanın içinde veya bu binanın oturduğu parselde açık veya kapalı olarak düzenlenen yerlerdir.

 • Ada, pafta, parsel ne demektir?
  Ada, pafta, parsel ne demektir?

  Emlak ve inşaat sektöründe sıkça karşılaştığımız ada, pafta ve parsel terimlerinin anlamı nedir? Farklı kullanımları ve çeşitleri var mıdır?

 • Melikgazi’de 56 daire sahiplerine teslim edildi
  Melikgazi’de 56 daire sahiplerine teslim edildi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Küçükali Mahallesi’nde Kentsel dönüşüm projesi kapmasında inşa edilen 56 dairelik konutların düzenlenen tören ile anahtarlarının teslim edildiğini söyledi.

 • Bağdat Caddesi'nde fiyatlar eridi
  Bağdat Caddesi'nde fiyatlar eridi

  AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, Bağdat Caddesi'nde yüzde 85'lere varan arsa maliyetleri nedeniyle çok hızlı artan fiyatların 2 yıldır düşüşte olduğunu belirterek, "Ortalama yüzde 30 olan düşüşler, bazı yerlerde yüzde 40'ları aştı" dedi.

 • MESA CADDE hayata geçiyor!
  MESA CADDE hayata geçiyor!

  Gayrimenkul sektörünün güçlü temsilcileri MESA, ASLAN YAPI ve CABA ortaklığında Maltepe’de yükselen MESA CADDE adalar manzarasının yanı sıra sahil aksına yürüme mesafesindeki benzersiz konumu ve ulaşım kolaylıklarıyla da öne çıkıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.