|   |   |  Çelik kadar dayanıklı ahşap

Çelik kadar dayanıklı ahşap

İnşaat sektöründe kullanılan yapı malzemelerine alternatif olabilecek inşaat malzemelerinin geliştirilmesine devam ediliyor. Normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap olarak adlandırılan yeni ürünün çelik kadar dayanıklı.

Çelik kadar dayanıklı ahşap

Maryland Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap üretildi. Süper Ahşabın çelik ve titanyum kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan bilim insanları, geliştirdikleri yeni yapı malzemesinin daha çevreci ve üretiminin daha ucuz olduğunu belirttiler.

Shiftdelete sitesindeki habere göre normal ahşaptan daha sert olan Süper Ahşap, kimyasal bir sertleştirme sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Üretim aşamasında sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karıştırılarak, odunlar bu karışımın içerisinde kaynatılıyor. Sonrasında ise sıcak pres yapılarak, ahşap ortaya çıkartılıyor. Presleme süreci sonrasında normal ahşaptan 10 kat daha sert ve 12 kat daha dayanıklı ahşap üretilmiş oluyor.

Biliminsanları Süper Ahşabın çelik ve titanyumun kullanıldığı alanlarda gelecekte kullanılabileceğini düşünüyorlar. Özellikle otomobil, uçak yapımında ve inşaat sektöründe kullanılabilecek bu ahşap tipinin, çelik ve titanyumdan daha ucuz olacağı bunun yanında üretim sürecinin ise çelik ve titanyum kadar yüksek maliyet gerektirmeyeceği belirtiliyor.

Ahşabın, doğal bir malzeme olduğunu ve üretim sürecinin çelik ve titanyum kadar karbon salınımı ve enerji tüketimi gerektirmediğinin altını çizen bilim insanları, doğaya dost yapı malzemelerini gelecekte daha fazla göreceğimizi belirttiler. 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Erzurum’da 7 ayda 4 bin 323 konut satıldı
  Erzurum’da 7 ayda 4 bin 323 konut satıldı

  TÜİK Temmuz ayı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı. İlde Temmuz ayında 718, 2018’in ocak-temmuz ayları döneminde ise 4 bin 323 konut el değiştirdi. İlde gerçekleştirilen konut satışları bir önceki yılın temmuz ayına göre yüzde 9,47 oranında, 7 aylık ölçütte ise yüzde 6,75 oranında düşüş kaydetti.

 • Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler
  Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler

  Evinizi taşımak, hayatınızda yeni bir sayfa açmak anlamına geliyor. Ama hayatınızda büyük bir değişim anlamına gelen bu iş aynı zamanda stresli ve yorucu bir süreçtir ve bazı ön hazırlıklar gerektirir. Taşınmadan bir ay önce yapmanız gerekenlerin ne olduğunu biliyor musunuz?

 • Yıkma ruhsatı nasıl alınır?
  Yıkma ruhsatı nasıl alınır?

  Riskli binaların yıkılması için belediyelerden alınan yıkım iznine yıkma ruhsatı denir. Peki yıkma ruhsatı nasıl alınır, yıkma ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir?

 • Kendi Enerjisini Üreten ve Depolayan Konutlar
  Kendi Enerjisini Üreten ve Depolayan Konutlar

  Kentleşmenin artması, kentlerde ikamet eden eğitimli nüfusun artması, elektrikli ürünlerin çoğalması ve doğaya zarar vermeyen bir enerji türü olması nedeniyle elektriğin günlük hayattaki kullanımı her geçen gün artıyor. Elektriğin üretim şekli de giderek çeşitleniyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimi de her geçen gün daha fazla talep gören bir yöntem.

 • Dükkan Önü Alanları Nasıl Kullanılır?
  Dükkan Önü Alanları Nasıl Kullanılır?

  Apartmanlarda en sık alt katlardaki dükkanlarla ilgili sorunlar yaşanır. Peki, alt katta dükkanı olan ya da kiralayan kişi istediği gibi önündeki alanı da kullanabilir mi?

 • Toplu Yapı Nedir?
  Toplu Yapı Nedir?

  Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.