|   |   |  Çelik kadar dayanıklı ahşap

Çelik kadar dayanıklı ahşap

İnşaat sektöründe kullanılan yapı malzemelerine alternatif olabilecek inşaat malzemelerinin geliştirilmesine devam ediliyor. Normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap olarak adlandırılan yeni ürünün çelik kadar dayanıklı.

Çelik kadar dayanıklı ahşap

Maryland Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı olan Süper Ahşap üretildi. Süper Ahşabın çelik ve titanyum kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan bilim insanları, geliştirdikleri yeni yapı malzemesinin daha çevreci ve üretiminin daha ucuz olduğunu belirttiler.

Shiftdelete sitesindeki habere göre normal ahşaptan daha sert olan Süper Ahşap, kimyasal bir sertleştirme sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Üretim aşamasında sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karıştırılarak, odunlar bu karışımın içerisinde kaynatılıyor. Sonrasında ise sıcak pres yapılarak, ahşap ortaya çıkartılıyor. Presleme süreci sonrasında normal ahşaptan 10 kat daha sert ve 12 kat daha dayanıklı ahşap üretilmiş oluyor.

Biliminsanları Süper Ahşabın çelik ve titanyumun kullanıldığı alanlarda gelecekte kullanılabileceğini düşünüyorlar. Özellikle otomobil, uçak yapımında ve inşaat sektöründe kullanılabilecek bu ahşap tipinin, çelik ve titanyumdan daha ucuz olacağı bunun yanında üretim sürecinin ise çelik ve titanyum kadar yüksek maliyet gerektirmeyeceği belirtiliyor.

Ahşabın, doğal bir malzeme olduğunu ve üretim sürecinin çelik ve titanyum kadar karbon salınımı ve enerji tüketimi gerektirmediğinin altını çizen bilim insanları, doğaya dost yapı malzemelerini gelecekte daha fazla göreceğimizi belirttiler. 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mamak'ta 771 konut hak sahiplerine teslim edildi
  Mamak'ta 771 konut hak sahiplerine teslim edildi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi işbirliği ile 11 etap ve 14 mahallede uygulanan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 771 konut kura ile sahiplerini buldu.

 • Alanya’da gayrimenkul dolandırıcılığına 12 tutuklama
  Alanya’da gayrimenkul dolandırıcılığına 12 tutuklama

  Antalya’nın Alanya ilçesinde gayrimenkul satışlarından haksız kazanç sağlamak suçundan jandarma tarafından gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen arılarında 3 kamu görevlisinin de bulunduğu 13 şüpheliden 12’si tutuklandı.

 • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
  Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

  Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

 • Akzirve'nin yeni projesi: Topkapı
  Akzirve'nin yeni projesi: Topkapı

  Akzirve'nin yeni projesi Topkapı, Türkiye’nin tek parsel üzerinde gerçekleştirilecek olan en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olma özelliği ile dikkat çekiyor.

 • Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!
  Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!

  Anadolu yakasının en değerli lokasyonu Ataşehir’de modern bir yaşamın tüm olanaklarını sunan yepyeni bir proje start aldı: Ataşehir Modern. Ataşehir’in merkezi noktasındaki değerli bir arazi üzerinde yükselen Ataşehir Modern, yatırım gücü en yüksek “yeni” proje olarak öne çıkıyor. Lens Yapı tarafından hayata geçirilen Ataşehir Modern, mayıs ayında başlanacak ön talep öncesi cazip avantajlar sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.