|   |   |  Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Kadir Has Üniversitesi'ndeki Rezan Has Müzesi, Cibali Tütün Fabrikası'nın tarihini anlatan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Türkiye'nin endüstri tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olan Cibali Tütün Fabrikası’nın 100 yıllık hikayesi Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nde açılan sergi ile yeniden hayat buluyor.

Rezan Has Müzesinin tematik sergilerine ayrılan üst salonunda ziyaretçisini ağırlayan “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekanı” sergisi, 30 Aralık 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin endüstriyel, ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel tarihine tanıklık etme olanağı sunan koleksiyon, Cibali Tütün Fabrikası’nın Türkiye emek tarihindeki yerini, özellikle de kadın iş gücüne verdiği katkı ve emeği de ortaya koyuyor.

100 yılı aşkın tarihinde gerek birimleri gerek çalışanları ile ülkenin ekonomik ve toplumsal değişim sürecinde katkıları olan önemli ve dinamik bir mekanın öyküsünü aktaran bu sergi aynı zamanda, kentsel dönüşüm sürecinin toplumsal hafızamızdan neleri kökten değiştirdiğini hatırlatıyor.

2005 yılından bu yana Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nda kullanılan makinaların, eşyaların, belgelerin ve fotoğrafların ait oldukları yere dönebilmeleri adına verilen mücadele 2008 yılında sonuçlanmış ve eserler İslam ve Bilim Teknolojileri Müzesi envanterine kaydedildikten sonra Rezan Has Müzesi’ne geçici süre ile devredilmiş.

Cibali Tütün Fabrikası ruhunu yeniden yaşatmak ve bu kültür birikimini gelecek nesillere taşımak adına, fabrikadan günümüze ulaşmayı başarmış tütün ve sigara makinelerini, her türlü belge ve bilgi; 2009 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren titiz bir konservasyon/restorasyon ve araştırma sürecinden sonra ilk kez paylaşılacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Yangına 60 dakika dayanımlı çelik kapı!
    Yangına 60 dakika dayanımlı çelik kapı!

    Mutfak, banyo ve kapı sektörüne yön veren Aslandağ Grubu bünyesinde yer alan Okey Porte’ye ait “Safe Entry” modeli, Türkiye’nin yangına 60 dakika dayanımlı tek çelik kapısı olarak hayat kurtarıyor.

  • Radisson Blu Trabzon’a Hotelya imzası
    Radisson Blu Trabzon’a Hotelya imzası

    Otel, AVM, hastane, restoran, ofis, cafe ve mağazalar için hareketli ve sabit mobilya üretimi yapan Hotelya, 69 ülkede 300’den fazla otel ile faaliyet gösteren ve dünyanın en önemli üst segment otel markalarından biri olan Radisson Blu’nun Trabzon’daki ilk oteline yüzlerce farklı ürünüyle damgasını vurdu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.