|   |   |  Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Kadir Has Üniversitesi'ndeki Rezan Has Müzesi, Cibali Tütün Fabrikası'nın tarihini anlatan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Türkiye'nin endüstri tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olan Cibali Tütün Fabrikası’nın 100 yıllık hikayesi Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nde açılan sergi ile yeniden hayat buluyor.

Rezan Has Müzesinin tematik sergilerine ayrılan üst salonunda ziyaretçisini ağırlayan “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekanı” sergisi, 30 Aralık 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin endüstriyel, ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel tarihine tanıklık etme olanağı sunan koleksiyon, Cibali Tütün Fabrikası’nın Türkiye emek tarihindeki yerini, özellikle de kadın iş gücüne verdiği katkı ve emeği de ortaya koyuyor.

100 yılı aşkın tarihinde gerek birimleri gerek çalışanları ile ülkenin ekonomik ve toplumsal değişim sürecinde katkıları olan önemli ve dinamik bir mekanın öyküsünü aktaran bu sergi aynı zamanda, kentsel dönüşüm sürecinin toplumsal hafızamızdan neleri kökten değiştirdiğini hatırlatıyor.

2005 yılından bu yana Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nda kullanılan makinaların, eşyaların, belgelerin ve fotoğrafların ait oldukları yere dönebilmeleri adına verilen mücadele 2008 yılında sonuçlanmış ve eserler İslam ve Bilim Teknolojileri Müzesi envanterine kaydedildikten sonra Rezan Has Müzesi’ne geçici süre ile devredilmiş.

Cibali Tütün Fabrikası ruhunu yeniden yaşatmak ve bu kültür birikimini gelecek nesillere taşımak adına, fabrikadan günümüze ulaşmayı başarmış tütün ve sigara makinelerini, her türlü belge ve bilgi; 2009 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren titiz bir konservasyon/restorasyon ve araştırma sürecinden sonra ilk kez paylaşılacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Tesla'da iptaller yeni siparişleri geçti
  Tesla'da iptaller yeni siparişleri geçti

  Tesla`nın büyük umutlar bağladığı Model 3 aracındaki üretim sorunları bir süre önce giderilse de bazı müşteriler beklemeyip ön siparişlerini geri çekiyor.

 • Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı
  Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

  Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,44 arttı.

 • 20 Temmuz 2018 hava durumu
  20 Temmuz 2018 hava durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının yurtgenelinde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

 • Reeskont kredilerinde elektronik dönem bugün başlıyor
  Reeskont kredilerinde elektronik dönem bugün başlıyor

  Türk Eximbank, bir yeniliği daha hayata geçiriyor. Bugünden itibaren reeskont kredilerinde e-bono uygulamasına geçiliyor. Kurum ile TCMB arasındaki kredi prosedürü artık elektronik olarak ilerleyecek. Kredinin hangi aşamada olduğu online olarak takip edilebilecek.

 • İstanbul'da bir ay yaşamak için 1973 dolar lazım
  İstanbul'da bir ay yaşamak için 1973 dolar lazım

  Dünyanın en pahalı şehirleri belirlendi. Zürih'in birinci olduğu listede İstanbul 67. sırada yer aldı. Listede, İstanbul'da bir ay vakit geçirmek için 1973 doların yeterli olacağı ifade edildi.

 • Kartlı ödemeler 2018 yılının ilk 6 ayında yüzde 20 arttı 
  Kartlı ödemeler 2018 yılının ilk 6 ayında yüzde 20 arttı 

  Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini açıkladı. Buna göre; 2018 yılının ilk 6 ayında yüzde 20 arttı. Yabancı kartlarla ülkemizde gerçekleştirilen ödemeler ise yüzde 67 ile son yıllardaki en büyük artışı gösterdi.

 • 19 Temmuz 2018 hava durumu
  19 Temmuz 2018 hava durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.