|   |   |  Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Kadir Has Üniversitesi'ndeki Rezan Has Müzesi, Cibali Tütün Fabrikası'nın tarihini anlatan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Cibali Tütün Fabrikası Rezan Has Müzesi'nde...

Türkiye'nin endüstri tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olan Cibali Tütün Fabrikası’nın 100 yıllık hikayesi Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nde açılan sergi ile yeniden hayat buluyor.

Rezan Has Müzesinin tematik sergilerine ayrılan üst salonunda ziyaretçisini ağırlayan “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekanı” sergisi, 30 Aralık 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin endüstriyel, ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel tarihine tanıklık etme olanağı sunan koleksiyon, Cibali Tütün Fabrikası’nın Türkiye emek tarihindeki yerini, özellikle de kadın iş gücüne verdiği katkı ve emeği de ortaya koyuyor.

100 yılı aşkın tarihinde gerek birimleri gerek çalışanları ile ülkenin ekonomik ve toplumsal değişim sürecinde katkıları olan önemli ve dinamik bir mekanın öyküsünü aktaran bu sergi aynı zamanda, kentsel dönüşüm sürecinin toplumsal hafızamızdan neleri kökten değiştirdiğini hatırlatıyor.

2005 yılından bu yana Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nda kullanılan makinaların, eşyaların, belgelerin ve fotoğrafların ait oldukları yere dönebilmeleri adına verilen mücadele 2008 yılında sonuçlanmış ve eserler İslam ve Bilim Teknolojileri Müzesi envanterine kaydedildikten sonra Rezan Has Müzesi’ne geçici süre ile devredilmiş.

Cibali Tütün Fabrikası ruhunu yeniden yaşatmak ve bu kültür birikimini gelecek nesillere taşımak adına, fabrikadan günümüze ulaşmayı başarmış tütün ve sigara makinelerini, her türlü belge ve bilgi; 2009 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren titiz bir konservasyon/restorasyon ve araştırma sürecinden sonra ilk kez paylaşılacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Doğalgaz kullanımı hava kirliliğini önlüyor
  Doğalgaz kullanımı hava kirliliğini önlüyor

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, doğalgazın yaygınlaştığı Trabzon’da, hava kirliliği sorunlarının azaldığını ifade ederek, kapısının önüne doğalgaz getirdikleri herkesin doğalgaz kullanması talebini yineledi.

 • TL sözleşmelere ilişkin yeni tebliğ yayımlandı
  TL sözleşmelere ilişkin yeni tebliğ yayımlandı

  Hazine ve Maliye Bakanlığının, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar’da yeni değişiklikler yapılmasını öngören Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Döviz ve TL cinsinden yapılacak sözleşmelere ilişkin yeni düzenlemeler getirildi.

 • Özel sektörün yurtdışı kredisi 2018 Eylül'de azaldı
  Özel sektörün yurtdışı kredisi 2018 Eylül'de azaldı

  Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, Eylül sonu itibarıyla, 2017 yılsonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 5,3 milyar dolar azalarak 216,6 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2 milyar dolar azalarak 16,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

 • 16 İlde İhracat Destek Ofisi kurulacak
  16 İlde İhracat Destek Ofisi kurulacak

  Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) birlikte yürüttüğü 'İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü' İmza Töreni ve Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.