|   |   | 

Çift Ekran Teknolojisi Nedir?

İki video görüntüsünü tek bir ekranda izleyebildiğinizi düşünün. Yani aynı anda iki görüntü oynuyor ve bir kişi maç izlerken diğer kişinin film izleyebildiğini düşünün. Bu nasıl olabilir?

Çift Ekran Teknolojisi Nedir?

Çıplak gözle bakıldığında (3D için geliştirilmiş gözlük takılmadan) iki görüntüyü birbirine girmiş şekilde ve görüntülerin aynı anda oynadığını görüyorsunuz.

Görüntülerin video eşdeğeri iki radyo istasyonu arasına ayarlanmış; fakat özel bir çift görüntüleme gözlüğü ile teknolojinin sihiri göz önüne seriliyor ve tertemiz kristal gibi bir görüntüyü full led ekranınızda izliyorsunuz. Her bir kullanıcı kendi görüntülerini tam ekranda izleyebiliyor. İki video görüntüsü tek ekranda izlenebiliyor.

Peki Bu Teknoloji Nasıl Çalışıyor?

Çift ekranın 3D efekti birbirine çok yakın (insan gözünün algılayamayacağı) kare hızında, art arda iki resmin gösterilmesiyle oluşturulur.

Geliştirilmiş gözlükler olmadan, görüntü bulanık, birbiri üzerine geçmek için yarışan iki resim gibi gözüküyor; fakat bunun için geliştirilmiş gözlüklerle bakıldığında, gözlükler ekrandaki görüntüleri senkronize olarak filtre edip mekanik etkiyle besliyor ve üst üste binmiş görüntülerden biri sağ gözlük camına gönderilirken, diğer görüntü sol gözlük camına gönderiliyor.

Bu yanıp sönen resimler o kadar hızlı zaman diliminde gerçekleşiyor ki, bizim beynimiz bütün bu ayrı resimleri tek bir görüntü olarak yorumluyor ve derinlik yanılsaması veren bizim kendi kandırılmış gözlerimiz oluyor.

Aynı bu konsept LG HDTV(55LM96000) ve Samsung OLEP modelinin CES'teki tanıtımında uygulandı. 3D efektlerinin taklidi için her bir göze sol ve sağ görüntülerini gönderen 3D gözlüklerinin kullanımı yerine sağ ve sol gözlerine zıt kutup mercekleri tutturulan bir gözden sadece sağ görüntüyü görebileceği, diğerinden de sol görüntüyü görebileceği gözlüklerin kullanılması sağlandı.

Normal 3D gözlükler ile basitçe tek gözümüzü kapatarak böyle bir etkiyi yapabiliyorduk; sadece sağ ya da sol ile baktığımızda bir tek filtrelenmiş görüntüyü ortaya çıkarıyordu. Teorik olarak bu demek oluyor ki siz iki 3D gözlüğünün sağ ve sol merceklerinin yerlerini değiştirerek kendi çift görüntülü gözlüklerinizi elde edebilirsiniz. Kaynak: Elektrikport

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer