|   |   | 

Çin'de Konut Sektörü Daha Da Kötüleşiyor

Çin konut sektöründeki düşüş devletin konut satışlarını artırmak için yaptığı yardımlara rağmen daha da kötüleşerek dünyanın en büyük 2. ekonomisinin sağlığına yönelik endişeleri yükseltti.

Çin'de Konut Sektörü Daha Da Kötüleşiyor

Kuzeyde Tianjin'den güneyde Nanning'e birçok şehir son dönemlerde konut satın alma veya kiralamadaki hükümet kısıtlamalarını kaldırmıştı. Merkezi hükümet de bankaların daha fazla kredi vermesine olanak sağlayarak bu konuda yardımcı olmaya çalışmıştı.

Yetkililer yıllık bazda yılın ilk dört ayında yüzde 9.9 değer kaybı yaşayan konut sektöründeki düşüşlerin önüne geçmeye çabalıyor. Aynı dönem boyunca inşaat başlangıçları da yüzde 24.5 düştü.

Ningbo'da yaşayan 29 yaşındaki marka danışmanı Ye Zhengwei gibi insanların tekrardan konut alımı yapması asıl amaç fakat Ye henüz ikna olmuş değil.

"Sınırlamalar kaldırılsa bile yeni bir ev almam" diyen Ye, ilk evini 2012 yılında metrekaresi 14,000 yuan (2,250) dolar karşılığında satın almış. Şimdi bir inşaat firması benzer bir noktada aynı tip evi yüzde 25 daha ucuza teklif ediyor.

Ye, "Aşırı konut stokunun bir kurbanıyım" diyor
Piyasayı yakından takip edenler bu düşüşün daha da derinleştiğini mi yoksa toparlandığını mı görmek için Mayıs ayı verilerini bekliyorlar. Veri sağlayıcısı Çin Emlak Endeks Sistemi bu haftasonu 100 Çin şehrine yönelik fiyatları açıklayacak.

Çinli, konut alıcıları arasında emlak fiyatlarının zirveyi gördüğüne dair bir görüş oluşmuş durumda. Alma potansiyeli olanlar da o yüzden şimdilik bekliyorlar. Ningbo'da yaşayan 29 yaşındaki Summer Fan yıllardır iki yatak odası bulunan yatırım varlığını 3 yaşındaki oğlunun okulunun yakınında bir yer alabilmek için satmaya çalışıyor.

"En son gelen teklif 800,000 yuan olmuştu" diyen Fan o zaman evini satmadığına pişman olmuş ve pazarın yakın bir zamanda yeniden toparlanmasını umduğunu söylüyor.

Uzmanlar tüketici güveninin yanında daha uzun vadeli faktörlerin de burada rol oynadığını söylüyorlar. En zengin şehirlerin dışında aşırı ev yapımı gerçekleştiğini ve gelirlerde yaşanan yavaş büyüme ve genel ekonomik şartların eskiye göre daha yavaş ilerlemesini bu faktörlerden bazıları olarak gösteriyorlar.

Barclays BARC.LN -0.45% Bank analisti Alvin Wong, "2008 ve 2011 yılı ile karşılaştırıldığında düşüş bu defa daha ciddi" diyor.

Çin konut sektöründe yaşanan yavaşlamanın Çin'in zaten yavaşlamakta olan ekonomisine ciddi bir tehdit oluşturduğu söyleniyor. Bunun nedeni olarak ise sektörün çelik, çimento ve ev eşyaları gibi diğer birçok sektörle yakın bağlantılı hale gelmesi gösteriliyor. Analistler konut yatırımlarının ekonomik büyümeye yüzde 12 direkt katkısı olduğunu söylüyorlar. Sektöre bağlı diğer sektörlerden gerçekleştirilen üretim ve inşaat işçilerine yapılan maaş ödemeleri de dahil olduğunda ekonomik büyümeye direkt katkı yüzde 20'ye çıkıyor.

Bazı konut inşaatçıları da endişelerini dile getirmekten çekinmiyorlar. Bu haftanın başlarında Çin medyası konut kralı Pan Shiyi'nin ülkenin konut sektörünü ünlü Titanik gemisine benzeten sözlerine yer verdi. Pekin merkezli Soho China Ltd. 0410.HK +0.80% başkanı olan Pan, bunu söylerken gazetecilerin bulunduğunun farkında olmadığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Diğer sektör oyuncuları ise rahatlık vermeye çalışıyorlar. Çin'in gelir bakımından en büyük inşaat firması China Vanke Co. 000002.SZ +2.69% yönetim kurulu üyesi Tan Huajie, "Ortalama konut fiyatları Çin'de bu yıl sabit ve istikrarlı olacak" dedi.

Tan küçük şehirlerde aşırı inşaattan dolayı fiyatların üzerinde baskı oluşmasını beklediğini ve aynı zamanda inşaatçıların daha az ev üreteceklerini tahmin ettiğini belirtti. Tan, "2012 seviyeleriyle karşılaştırıldığı zaman 2014 satışları şu ana kadar hala yükseliş olduğunu gösteriyor o yüzden işler o kadar da fena değil" ifadelerini kullandı.

WSJ 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer