|   |   |  Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuklar ailenin merkezi ve evin neşesi olsa da klasik ev tasarımlarının birçoğu sadece yetişkinlerin kullanabileceği şekilde tasarlanmış vaziyette. Çocuk dostu ev, lamba açma kapama düğmelerinin yüksekliğinden, aynaların boyuna kadar birçok ayrıntıyı içeriyor.

Çocuk Dostu Konut Nedir?

 

Çocuklu evlerin iç mekan tasarımlarında çocuklarının ihtiyaçları dikkate almalı ve rahatça ihtiyaçlarını kendi başlarına giderebilecekleri bir tasarım yapılmalıdır. Böylece büyüklerine bağımlı olmayan, kendilerine güvenen bireyler yetiştirmeye önemli bir katkı yapılacaktır.

Ayrıca bitmek tükenmek bilmeyen meraklarının tehlikeye dönüşmemesi için de bir dizi önlem almak gerekiyor. Aşağıdaki listeye göz atarak, evinizin çocuk dostu olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Lamba düğmeleri çocukların erişebileceği ortalama bir yükseklikte bulunmalı.

Kırılacak ve ağır eşyalar çocukların ulaşabilecekleri noktalardan uzak olmalı.

Oyuncaklar, çocukların erişebilecekleri yükseklikte olmalı.

Prizlerin delikleri, güvenlik aparatlarıyla kapatılmalı.

Sivri köşeli masa, sandalye, sehpa gibi mobilyaları tercih etmeyin veya bu eşyaların sivri köşelerini kapatacak güvenlik kitlerinden edinin.

Evin uygun yerlerine, oyun alanları yaratılabilir. Bu alanlar, çocuğun ilgisine göre temalarla zenginleştirilebilir. Örneğin, güvenliği unutmadan evin bir duvarına tırmanma barları monte edilebilir.

Çocukların dikkatlerini dağıtabilecek çalışma ve öğrenme alanlarında televizyon yerleştirilmemeli.

Evin, mutfak, salon ya da oda duvarlarından birisine kara tahta monte edilebilir. Böylece eğlenerek öğrenme fikrine destek olabilirsiniz.

Miniklere uygun mobilyalarda doku farkı ve onların hissedemeyecekleri tahriş edici doku yüzeylerini kullanmaktan kaçının. Oynamayı ve yuvarlanmayı seven minikler için oda dekorasyonuna yumuşak puf ve minderler ekleyebilirsiniz.

Kolay silinebilen ve temizlenebilen halıları tercih edin, çocuk odalarında kullanılan halılarda ise açık renk tonları barındıran halılara yönelin.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?
  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?

  Kısa adı TAKBİS olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir.

 • Kira gelirine konu mallar nelerdir?
  Kira gelirine konu mallar nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilir.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?
  Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?

  Yeni satın aldığınız ya da kiraladığınız evde artık elektrik, gaz, su gibi temel hizmetlerin aboneliğini üstünüze almanız gerekiyor. Peki yeni evinizde nasıl elektrik abonesi olacağınızı biliyor musunuz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.