|   |   |  Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuklar ailenin merkezi ve evin neşesi olsa da klasik ev tasarımlarının birçoğu sadece yetişkinlerin kullanabileceği şekilde tasarlanmış vaziyette. Çocuk dostu ev, lamba açma kapama düğmelerinin yüksekliğinden, aynaların boyuna kadar birçok ayrıntıyı içeriyor.

Çocuk Dostu Konut Nedir?

 

Çocuklu evlerin iç mekan tasarımlarında çocuklarının ihtiyaçları dikkate almalı ve rahatça ihtiyaçlarını kendi başlarına giderebilecekleri bir tasarım yapılmalıdır. Böylece büyüklerine bağımlı olmayan, kendilerine güvenen bireyler yetiştirmeye önemli bir katkı yapılacaktır.

Ayrıca bitmek tükenmek bilmeyen meraklarının tehlikeye dönüşmemesi için de bir dizi önlem almak gerekiyor. Aşağıdaki listeye göz atarak, evinizin çocuk dostu olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Lamba düğmeleri çocukların erişebileceği ortalama bir yükseklikte bulunmalı.

Kırılacak ve ağır eşyalar çocukların ulaşabilecekleri noktalardan uzak olmalı.

Oyuncaklar, çocukların erişebilecekleri yükseklikte olmalı.

Prizlerin delikleri, güvenlik aparatlarıyla kapatılmalı.

Sivri köşeli masa, sandalye, sehpa gibi mobilyaları tercih etmeyin veya bu eşyaların sivri köşelerini kapatacak güvenlik kitlerinden edinin.

Evin uygun yerlerine, oyun alanları yaratılabilir. Bu alanlar, çocuğun ilgisine göre temalarla zenginleştirilebilir. Örneğin, güvenliği unutmadan evin bir duvarına tırmanma barları monte edilebilir.

Çocukların dikkatlerini dağıtabilecek çalışma ve öğrenme alanlarında televizyon yerleştirilmemeli.

Evin, mutfak, salon ya da oda duvarlarından birisine kara tahta monte edilebilir. Böylece eğlenerek öğrenme fikrine destek olabilirsiniz.

Miniklere uygun mobilyalarda doku farkı ve onların hissedemeyecekleri tahriş edici doku yüzeylerini kullanmaktan kaçının. Oynamayı ve yuvarlanmayı seven minikler için oda dekorasyonuna yumuşak puf ve minderler ekleyebilirsiniz.

Kolay silinebilen ve temizlenebilen halıları tercih edin, çocuk odalarında kullanılan halılarda ise açık renk tonları barındıran halılara yönelin.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

 • 2018 Kasım Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı
  2018 Kasım Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı

  2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,34 oranında artan Hedonik Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 6,60 oranında artarken, reel olarak ise yüzde 12,35 oranında azalmıştır.

 • Kemerlife23'te yaşam başladı!
  Kemerlife23'te yaşam başladı!

  Kemerburgaz’ın en nitelikli projelerinden Kemerlife XXIII’te yaşam başladı. 1+0’dan 4+1 dublekse kadar daire seçeneklerinin yer aldığı projede satışlar devam ediyor.

 • Son 1 yılda 105 milyon metrekare mağaza kapandı!
  Son 1 yılda 105 milyon metrekare mağaza kapandı!

  Büyüyen küresel e-ticaret pazarı, fiziksel mağazalara yapılan yatırımları ve ödenen kiralama bedellerini sorgulatmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Amerika’da 105 milyon metrekarelik perakende alanının kapandığına dikkat çeken Wordapp.com CEO’su Cem Arel, ilgili yatırımların e-ticaret kanalına aktarıldığını belirtti.

 • İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli
  İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli

  İnşaat sektörünün 2018 yılında cazip kampanyalar ile canlılığını koruduğunu belirten MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, yeni yılda da sektörde büyümenin devam etmesi için ihtiyaca yönelik konut üretmek ve özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

 • Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı
  Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı

  Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye genelinde 2018 yılında 1 375 398 konut satış sonucu el değiştirdi

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.