|   |   |  Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuklar ailenin merkezi ve evin neşesi olsa da klasik ev tasarımlarının birçoğu sadece yetişkinlerin kullanabileceği şekilde tasarlanmış vaziyette. Çocuk dostu ev, lamba açma kapama düğmelerinin yüksekliğinden, aynaların boyuna kadar birçok ayrıntıyı içeriyor.

Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuklu evlerin iç mekan tasarımlarında çocuklarının ihtiyaçları dikkate almalı ve rahatça ihtiyaçlarını kendi başlarına giderebilecekleri bir tasarım yapılmalıdır. Böylece büyüklerine bağımlı olmayan, kendilerine güvenen bireyler yetiştirmeye önemli bir katkı yapılacaktır.

Ayrıca bitmek tükenmek bilmeyen meraklarının tehlikeye dönüşmemesi için de bir dizi önlem almak gerekiyor. Aşağıdaki listeye göz atarak, evinizin çocuk dostu olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Lamba düğmeleri çocukların erişebileceği ortalama bir yükseklikte bulunmalı.

Kırılacak ve ağır eşyalar çocukların ulaşabilecekleri noktalardan uzak olmalı.

Oyuncaklar, çocukların erişebilecekleri yükseklikte olmalı.

Prizlerin delikleri, güvenlik aparatlarıyla kapatılmalı.

Sivri köşeli masa, sandalye, sehpa gibi mobilyaları tercih etmeyin veya bu eşyaların sivri köşelerini kapatacak güvenlik kitlerinden edinin.

Evin uygun yerlerine, oyun alanları yaratılabilir. Bu alanlar, çocuğun ilgisine göre temalarla zenginleştirilebilir. Örneğin, güvenliği unutmadan evin bir duvarına tırmanma barları monte edilebilir.

Çocukların dikkatlerini dağıtabilecek çalışma ve öğrenme alanlarında televizyon yerleştirilmemeli.

Evin, mutfak, salon ya da oda duvarlarından birisine kara tahta monte edilebilir. Böylece eğlenerek öğrenme fikrine destek olabilirsiniz.

Miniklere uygun mobilyalarda doku farkı ve onların hissedemeyecekleri tahriş edici doku yüzeylerini kullanmaktan kaçının. Oynamayı ve yuvarlanmayı seven minikler için oda dekorasyonuna yumuşak puf ve minderler ekleyebilirsiniz.

Kolay silinebilen ve temizlenebilen halıları tercih edin, çocuk odalarında kullanılan halılarda ise açık renk tonları barındıran halılara yönelin.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
    Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

    Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

  • Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün
    Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün

    Evinizin her zaman derli toplu olması ve hiç bitmeyen ev işleri arasında kendinize daha fazla zaman ayırmak için basit çözümler var. Hayatınıza sokacağınız bazı alışkanlıklar ile evinizin hem dağılmasını hem de kirlenmesini önleyebilirsiniz.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.