|   |   |  Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuk Dostu Konut Nedir?

Çocuklar ailenin merkezi ve evin neşesi olsa da klasik ev tasarımlarının birçoğu sadece yetişkinlerin kullanabileceği şekilde tasarlanmış vaziyette. Çocuk dostu ev, lamba açma kapama düğmelerinin yüksekliğinden, aynaların boyuna kadar birçok ayrıntıyı içeriyor.

Çocuk Dostu Konut Nedir?

 

Çocuklu evlerin iç mekan tasarımlarında çocuklarının ihtiyaçları dikkate almalı ve rahatça ihtiyaçlarını kendi başlarına giderebilecekleri bir tasarım yapılmalıdır. Böylece büyüklerine bağımlı olmayan, kendilerine güvenen bireyler yetiştirmeye önemli bir katkı yapılacaktır.

Ayrıca bitmek tükenmek bilmeyen meraklarının tehlikeye dönüşmemesi için de bir dizi önlem almak gerekiyor. Aşağıdaki listeye göz atarak, evinizin çocuk dostu olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Lamba düğmeleri çocukların erişebileceği ortalama bir yükseklikte bulunmalı.

Kırılacak ve ağır eşyalar çocukların ulaşabilecekleri noktalardan uzak olmalı.

Oyuncaklar, çocukların erişebilecekleri yükseklikte olmalı.

Prizlerin delikleri, güvenlik aparatlarıyla kapatılmalı.

Sivri köşeli masa, sandalye, sehpa gibi mobilyaları tercih etmeyin veya bu eşyaların sivri köşelerini kapatacak güvenlik kitlerinden edinin.

Evin uygun yerlerine, oyun alanları yaratılabilir. Bu alanlar, çocuğun ilgisine göre temalarla zenginleştirilebilir. Örneğin, güvenliği unutmadan evin bir duvarına tırmanma barları monte edilebilir.

Çocukların dikkatlerini dağıtabilecek çalışma ve öğrenme alanlarında televizyon yerleştirilmemeli.

Evin, mutfak, salon ya da oda duvarlarından birisine kara tahta monte edilebilir. Böylece eğlenerek öğrenme fikrine destek olabilirsiniz.

Miniklere uygun mobilyalarda doku farkı ve onların hissedemeyecekleri tahriş edici doku yüzeylerini kullanmaktan kaçının. Oynamayı ve yuvarlanmayı seven minikler için oda dekorasyonuna yumuşak puf ve minderler ekleyebilirsiniz.

Kolay silinebilen ve temizlenebilen halıları tercih edin, çocuk odalarında kullanılan halılarda ise açık renk tonları barındıran halılara yönelin.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı
  Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı

  Bodrum Kervansaray otel satıldı. Mega Varlık Yönetim şirketinin sahip olduğu oteli iş insanı Şaban Kayıkçı’ya aldı. 30 milyon Euro’ya satılan otelin devir işlemleri bu hafta yapılacak. Bir yıldır kapalı olan otelin önümüzdeki sezon yeni bir isimle hizmete alınacağı öğrenildi.

 • Yunuskent’te yaşam başladı
  Yunuskent’te yaşam başladı

  Yunusemre Belediyesi’nin, Manisa’daki konut sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirdiği 5 bin 500 Konutluk Yunuskent Toplu Konut Projesinin 1. Etap anahtar teslimleriyle birlikte Akgedik’te yaşam başladı.

 • Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki
  Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde emlakçılık yapan Yakup Yıldırım, dövizdeki yükselişe tepki amacıyla emlak yatırım yapanlardan alınacak komisyon ücretini yarıya indireceğini açıkladı.

 • Siltaş Marina’da bayram fırsatı
  Siltaş Marina’da bayram fırsatı

  İstanbul’un hızla değerlenen ilçesi Pendik’te “adalara karşı, bulutlara komşu” Siltaş Marina projesini hayata geçiren Siltaş Yapı, Kurban Bayramı’nda peşinde yüzde 10 indirim ve 48 ay sıfır faiz fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.