|   |   |  Değerli Konut Vergisi’nde tek konuta vergi muafiyeti getirildi

Değerli Konut Vergisi’nde tek konuta vergi muafiyeti getirildi

Geçtiğimiz günlerde yarattığı tartışma ile Türkiye gündemine oturan Değerli Konut Vergisi, bir yıl ertelenmesi ve getirilen yeni düzenlemeleriyle gündem yaratmayı sürdürüyor.

Değerli Konut Vergisi’nde tek konuta vergi muafiyeti getirildi

Avukat Mehmet Aslan, değeri 5 milyon TL’ye kadar olan taşınmazların kapsam dışı bırakıldığı, tek konutu olanlara muafiyet getirildiği Değerli Konut Vergisi’nin detaylarını anlattı.

Değerli Konut Vergisi’nde yapılan düzenlemelerle Emlak Vergisi Kanunu’nun 46/b maddesi değiştirilerek, Türkiye sınırları içerisinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların Değerli Konut Vergisi’nden muaf olacağının hüküm altına alındığına dikkat çeken Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Aslan,

“Değişiklikle, mesken nitelikli tek taşınmazı olanlar değeri ne olursa olsun Değerli Konut Vergisi mükellefi olmayacak beyanname vermeyecek ve Değerli Konut Vergisi ödemeyecektir. Ayrıca birden fazla Değerli Konut Vergisi kapsamına giren konutu olanların en düşük değerli tek taşınmazı vergiden muaf tutulmuştur. Yani herkes için bir adet konut muafiyet kapsamındadır. Bunun yanı sıra yapılan değişiklikle TOKİ’nin sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazlar Değerli Konut Vergisi’nden muaf tutulmuştur.” dedi

Beyannameler Şubat 2021’de verilecek

Emlak Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 24. madde ile Değerli Konut Vergisi’nin 1 yıl ertelendiğini hatırlatan Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Aslan, “Erteleme ile Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken beyannamenin verilmesine gerek kalmadı. İlk beyannameler, Şubat 2021 tarihinde verilecek” dedi. Bu madde ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen değerlerin hükümsüz bırakıldığını vurgulayan Avukat Mehmet Aslan, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılı için belirlenen değerlerin dikkate alınmayacağı, hükümsüz olduğu madde metninde yerini aldı. Bu nedenle değere itiraz eden de etmeyen de hak kaybına uğramamış oldu.” diye belirtti.

Değere itiraz tartışmasına nokta!

Değerli Konut Vergisi’nde yapılan en önemli değişikliklerden birinin de, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından değer belirleme uygulamasının kaldırılması olduğuna işaret eden Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Aslan,

“Yapılan değişiklik ile Değerli Konut Vergisi taşınmaz değeri olarak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen değerin değil, konutun Emlak Vergisi Kanunu’nun 29. Maddesine göre belirlenen emlak vergisine esas bina vergi değerinin esas alınacağı hüküm altına alındı. Yani artık konutunuzun değeri emlak vergisi değeridir. Bu değişiklik sayesinde değere itiraz tartışmaları sona erdi. ” dedi.

 

Değerli Konut Vergisi Tarifesi

Meskenin Değeri                               Vergi Oranı

5.000.000 TL.ye Kadar Olanlar  -->            Muaf

5.000.000 TL ile 7.500.000 TL arasında olanlar (Bu Tutarlar Dahil) 5.000.000 TL.yi Aşan Kısmı İçin --> (Binde 3)

10.000.000 TL.ye Kadar Olanlar (Bu Tutar Dahil) 7.500.000 TL.si için 7.500 TL, Fazlası İçin --> (Binde 6)

10.000.001 TL'den Fazla Olanlar 10.000.000 TL.si İçin 22.500 TL, Fazlası İçin --> (Binde 10)

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • ARMADA ve PANORA AVM’den kiracılarına destek paketi geldi
    ARMADA ve PANORA AVM’den kiracılarına destek paketi geldi

    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve BESA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yatırım ortakları arasında oldukları Ankara’daki Armada ve Panora AVM’lerinde bulunan dükkanlardan kira ve aidat almamaya karar verdi.

  • Koronavirüs sonrası açık hava Avm’leri hız kazanacak
    Koronavirüs sonrası açık hava Avm’leri hız kazanacak

    2023 yılına kadar mevcutta olan 453 AVM sayısına en fazla 10 AVM daha ekleneceğini belirten Lens Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu, koronavirüs sonrasında açık AVM’lerin daha fazla ziyaretçi ağırlayacağını belirtiyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.