|   |  Bozkurt Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Bozkurt İlçesini Favorilerime Ekle

Bozkurt Güncel Konut Projeleri

Bozkurt Konut Projeleri

 Tarihçe

 

Halk arasında 93 harbi diye bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Balkanlardan göç eden Türkler tarafından 1876 yılında Hambat ovasında kurulmuştur.

 

Hambat adı Selçuklularca kurulan Han-Abat Kervansarayı’ndan gelmektedir. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk ziyareti sırasında Bozkurt ismini vermiştir.
Kurulduğu yıldan 1955 yılına kadar köy statüsünde bulunan Bozkurt, 1955 yılında Bucak, 1956 yılında ise belediye olmuştur. 09.05.1990 tarihinde kabul edilen ve 20.05.1990 tarihinde yürürlüğe giren 3644 sayılı kanun ile ilçe olmuştur.
İlçemize bağlı 1 belde (İnceler) ve 13 köy (AliKurt Armutalan, Avdan, Başçeşme, Baklankuyucak, Cumalı, Çambaşı, Hayrettin, İncelertekkesi, Mecidiye, Sazköy, Tutluca,  Yenibağlar) bulunmaktadır.
2013 yılı (TUİK) verilerine göre ilçenin  toplam nüfusu  12.279’dur. Ayrıca son verilere göre Denizli iline bağlı ilçeler arasında en çok nüfus artışı olan ilçedir.

Coğrafi Konum
Bozkurt ilçesi, Denizli ilinin doğusunda yeralır. Denizli’ye uzaklığı 52 km’dir. İlçenin doğusunda Denizli iline bağlı Çardak ilçesi, batısında Honaz ilçesi güneyinde Acıpayam ilçesi, kuzeyinde Baklan ve Çal ilçeleri ile kuzeydoğusunda Afyon iline bağlı Dazkırı ilçesi ile komşudur. Denizden yüksekliği 866 m’dir. Topraklarının büyük bir bölümü Hambat ovası içindedir. Yüzölçümü 400 km²’dir. İ1çede, Akdeniz ile İç Ege iklimi arasında bir geçiş iklimi görülür. Genelde yazları sıcak ve kurak, Kışları soğuk ve yağışlı geçer.

Ekonomik Yapı

İlçe halkının çoğu tarım ile uğraşmaktadır. İlçede genelde kuru tarım yapılmaktadır. Son yıllarda sulu tarım artmaktadır. Ayrıca Atıksu Arıtma Tesisi yapılmasıyla sulu tarım çalışmaları artmaktadır. İlçeye bağlı Cumalı ve Tutluca köylerinde sulama için faaliyetler tamamlanmıştır. Arpa, buğday, kimyon ve tütün başlıca tarım ürünleridir. Bağcılık ise çok az yapılmaktadır.

 Sanayi yatırımları olarak; ham bez dokuma fabrikası, halı imalat ve turizme yönelik pazarlanması ve dört adet tekstil ve konfeksiyon atölyesi bulunmaktadır.

Bozkurt orman alanlarının iyileştirilmesi projesi içinde 150 hektar alan devlet tarafından ağaçlandırılmıştır.


 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.