|   |   |  Depozito bedeli ne kadar olmalı?

Depozito bedeli ne kadar olmalı?

Depozito bedeli ne kadar olmalı, ev sahipleri ne kadar depozito talep edebilir?

Depozito bedeli ne kadar olmalı?

 

Kiralık ev arayanlar uzun süren araştırmalar yapıyor. Ancak ev bulduktan sonra da işlemler bitmiyor. Kira sözleşmesi yapılıyor, kira ve depozito bedeli ödeniyor. Daha sonra da taşınma sürecine geçiliyor.

Depozito ne kadar olmalı?

Ev kiralayanların birçok prosedürü halletmesi gerekiyor. En önemli prosedürlerden biri de depozito bedelinin belirlenmesi ve ödenmesi. Çünkü ev sahipleri kiracılardan depozito talep edebiliyor. Kiracı çıktıktan sonra ev sahipleri gayrimenkulde görülen zararları bu bedelle yaptırabiliyor. Yani ev sahipleri depozito sayesinde kendilerini güvence altına alıyor. Peki depozito bedeli ne kadar olmalı, ev sahipleri ne kadar depozito talep edebilir?

Kira depozitosu ne kadar?

Türk Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesi; ne kadar depozito bedeli istenebileceğini, depozitonun nereye yatırılacağını ve nasıl geri alınacağını belirtiyor. Bu maddeye göre;

MADDE 342- Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder.

-Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.

-Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yabancıya konut satışları patladı!
  Yabancıya konut satışları patladı!

  Yabancıya konut satışları yıllık yüzde 58 arttı. Yılın ilk 9 ayında yabancılara 25 bine yakın konut satıldı. 2018 yılı ocak-Eylül döneminde yabancılara 24 bin 385 adet konut satıldı.

 • Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı
  Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Karabük’te 2018 yılının Eylül ayında 449 konut satışı yapılırken, 2017 yılı Eylül ayında konut satışı ise 481 olarak gerçekleşmişti.

 • Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!
  Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!

  Gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıran Satya, Pendik’te inşa ettiği Yayalar Projesi’nde yüzde 0 faiz ve şirket içi 60 ay vade imkânı ile 249 bin TL’den başlayan fiyatlarla ev sahibi yapıyor.

 • Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı
  Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2018 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 4,2 oranında artarak 5 bin 515 konut satıldı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.