|   |   |  Türk Hava Yolları ve Emlak Konut GYO’dan Dev Proje

Türk Hava Yolları ve Emlak Konut GYO’dan Dev Proje

Emlak Konut-THY ikilisi yeni havalimanına ve Kanal İstanbul’a komşu arazide, THY personeli için yapılacak dev konut projesi için el sıkıştı. Havalimanının açılış günü de temeli atacaklar.

Türk Hava Yolları ve Emlak Konut GYO’dan Dev Proje

Türk Hava Yolları (THY) ve Emlak Konut GYO, İstanbul Yeni Havalimanı, Kanal İstanbul ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun kesiştiği noktada yaklaşık 10 bin konut ağırlıklı bağımsız bölümden oluşacak dev gayrimenkul projesine imza attı. THY personeli için yapılacak projenin temeli havalimanının açılış tarihi olan 29 Ekim Pazartesi günü atılacak. İstanbul Arnavutköy ilçesi Dursunköy Mahallesi’ndeki 3.6 milyon metrekarelik arsada hayata geçirilecek projenin ilk etabının 16 ayda tamamlanması öngörülüyor.

İmza töreninde konuşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni havalimanının kendileri için önemli bir habitat değişikliği olduğunu aktarırken, “Bir anlamıyla da yıllardır Atatürk Havalimanı etrafında yaşamaya alışmış THY ailesi için kolay bir değişim değil. Bu değişim sonucu meydana gelebilecek mesafelerden kaynaklı sorunlar yaşayabilirdik. Bu sorunları en aza indirebilmek için bu taşınmamın maliyetinin THY çalışanlarına minimuma indirilip, onlara bir sosyal hizmet olarak yürütülmesi önemli” diye konuştu.

THY çalışanlarının neredeyse 10 dakikayı geçmeden iş yerlerine gidebilecekleri bir hayat konforunu sağlamak üzere yola çıktıklarını aktaran Aycı, “Amacımız; büyük bir kar amacı güdecek, fahiş karlarla bir proje yapmak değil. Mümkün olduğunca maliyetleri minimum tutarak, yaşam alanları bakımından örnek bir proje olması. Yaptığımız anketlerde; iştiraklerimiz hariç sadece Anonim Ortaklığımızda toplam talep 12 binin üzerinde” dedi.

Tek alanda en büyük

Törende konuşan Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, “Burası rant projesi değil, örnek bir şehircilik projesi olacak. Arazinin yüzde 50’sini, 1 milyon 800 bin metrekaresini terk edeceğiz. Bir Millet Parkı da bu arazi içinde yer alacak” dedi.

Kurum, bugüne kadar yaptıkları tek alanda en büyük arazi olduğuna dikkati çekerek, gelecek nesillere örnek bir proje olacağını söyledi. İstanbul Yeni Havalimanı’nın, bu bölgede nitelikli konut ve yaşam  alanları ihtiyacını da beraberinde getirdiğini kaydeden Kurum, “Ortaya çıkan bu ihtiyaç doğrultusunda bu toprakların iki milli değeri THY ve Emlak Konut olarak birlikte oluşturacağımız sinerji ile bölgenin tüm ihtiyaçlarına birlikte çözüm üretme kararı aldık” ifadesini kullandı.

Zemin + 4 kat

Projeyi en geç 4-5 yılda bitireceklerini belirten Kurum, havalimanı çalışanlarınaa da belli kısımları ayıracaklarını söyledi. Emlak Konut imzalı en uygun fiyatlı konutların bu projede olacağını kaydeden Kurum, ‘mahalle’ konseptli projede blokların zemin artı 4 kat olacağını anlattı.

350 hektarlık arazisi var

THY “Ortaklığımızın yüzde 100 iştiraki olan Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş., Emlak Konut GYO’nun Yeni Havalimanı yerleşkesi yakınlardaki Dursunköy mahallesinde bulunan yaklaşık 350 hektar büyüklüğündeki arsasının yüzde 50 hissesini satın almak üzere protokol imzalamıştır. Bahsi geçen arsa üzerinde Türk Hava Yolları ve İştirakleri çalışanlarına yönelik konut projeleri geliştirilmesi planlamaktadır” açıklamasını yaptı. Emlak Konut GYO da, yüzde 50 hissesini, 312.5 milyon TL+KDV nakit bedelle sattığını duyurmuştu.

6 ay için ailesi ile vedalaşıyor

29 Ekim 2018’de THY’nin yeni evinde olacağını belirten İlker Aycı, “Bu önemli bir süreç. Hem çalışanların hem yolcuların sürece alışma dönemi olacak. ‘Bu iş tamam’ denilene kadar ben yeni havalimanı içinde kalacağım. Kendime orada bir yaşam alanı oluşturuyorum. 6 ay için ailemle vedalaşıp orada olacağım” dedi. Aycı yeni konut projesinden kendisi için de ev almayı planladığını dile getirdi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den
  10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den

  Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketi AND Gayrimenkul, İstanbul Kartal’da inşa ettiği ve Temmuz 2018’de yaşamın başladığı projesi AND Pastel’de yüzde 20 peşin indirime ek yüzde 0,59 faiz oranı ile konut kredi süresini yarıya indiren kampanyasını duyurdu.

 • Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!
  Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!

  İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi’nde yaşanan deprem olaylarının ardından vatandaşlar oturdukları konutların sağlam olup olmadığını anlamak için çeşitli yollara başvurmaya başladı.

 • Venezia’da ofisler değerleniyor
  Venezia’da ofisler değerleniyor

  Gürsoy Yatırım Ortaklığı imzasıyla Gaziosmanpaşa’da yer alan Venezia Ofisler, 1.800 TL’den başlayan kiralarla yeni sahiplerini bekliyor. Venezia Mega Outlet’e komşu olan ofisler, alışveriş merkezi ile iç içe olmanın avantajları ile dikkat çekiyor.

 • 11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak
  11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak

  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından Soysal iş birliği ile düzenlenen XI. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi bu sene Cem Yılmaz’dan Cem Boyner’e, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan İsmail Gülle ve Murat Özyeğin’e kadar ekonomi ve perakende sektörü ile eğlence dünyasının önde gelen isimlerini ağırlayacak.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.