|   |   | 

Dev proje hazır! Dünyanın en büyükleri arasında

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası’nın Konyaaltı sahili için gerçekleştirdiği proje yarışmasının sonuçları açıklandı.

Dev proje hazır! Dünyanın en büyükleri arasında

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nce yeni bir Konyaaltısahili için düzenlenen 'Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Sahili, Mimari ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması'sonuçlandı.

Yarışmada birinci olan proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın ve yarışma jürisini temsilen Yard. Doç. Dr. Tahsin Yılmaz’ın katılımıyla Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıyla açıklandı. Toplantıya Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, TMMOB’a bağlı odaların yöneticileri, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Toplantıda Başkan Türel, Konyaaltı sahilinin 6.2 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun sahillerinden biri olduğunu belirterek, ''Antalya’nın marka değerini artıracak, marka şehir Antalya dediğimizde bunun içini dolduracak, bir kalite markası haline gelecek Konyaaltı sahilimize ne yapılacağı hususu fevkalade önemliydi'' diye konuştu. 

51 PROJE YARIŞTI

Antalya’da katılımcı yönetim anlayışının sonucu olarak Mimarlar Odası’yla işbirliği içinde Antalya’ya bir dünya projesi kazandırmak için göreve geldikleri gün çalışmalara başladıklarını kaydeden Türel, “Bu çalışmalar 6 ayımızı aldı. Proje yarışmamız 20 Eylül’de başladı, 1 Aralık tarihine kadar sürdü. 127 dosya talep edildi. Bu dosya alanlar içerisinde 51 tanesi projelerini jüriye taktim etti” dedi. 

YENİ BİR YAŞAM ALANI

Konyaaltı sahili projesinin sadece bir sahil düzenlemesi olmadığını, bu projeyle Antalya’nın standardını yükseltmek, kalite değerini artırmak, yeni sosyal yaşam alanları sunmak gibi bir amacın gerçekleşeceğini belirten Başkan Türel, şunları söyledi: 

“Bugün Antalya’da hep birlikte, ailelerimizle bir yürüyüş, sahilde çay içebileceğimiz, çocukların güzel dakikalar geçirebildiği bir yer bulmakta zorlanıyoruz. Burada bir yaşam merkezi oluşturulması adına projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bunu başaracağız. Çok hızlı bir şekilde gerekli hukuki izinleri almak kaydıyla bu projeyi Antalya’ya kazandıracağız. Bu turizm sezonuna kadar kazandırmak çok mümkün değil. Yetişirse sahil düzenlemesi açısından gayretin içinde olacağız. İnşallah, bir dahaki seneye Konyaaltı Antalya’ya yakışan bir gerdanlık olarak Antalyalılara hediye edilmiş olacak.” 

BOĞAÇAYI PROJESİYLE BİRLEŞECEK

Başkan Türel, sahil projesini ayrıca bir kanal projesi olan Boğaçayı projesiyle birlikte değerlendireceklerini söyledi. Projeden halkın tamamının, ayrım gözetmeksizin en iyi şekilde faydalanmasını sağlayacaklarını belirten Başkan Türel, “Konyaaltı bir yıldız gibi Antalya’nın üzerinde parlayacak ve Konyaaltı çok farklı bir görünümle Antalya’nın turizmdeki yeni cazibe merkezi olacak” dedi. 

ŞİMDİ KENTLİLERİN GÖRÜŞLERİ ALINACAK

Mimarlar Odası Şube Başkanı Aydın, Konyaaltı Sahili, Mimari ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması’nda dereceye girenlerin belli olmasıyla sürecin tamamlanmış olmadığını söyledi. Aydın, yarışmada birinci seçilen çalışmanın uygulama projesi haline gelinceye dek sürecin devam edeceğini belirtti. 

PROJE JÜRİYİ NASIL ETKİLEDİ 

Yarışmanın Prof. Dr. Zekai Görgülü, Yard. Doç. Dr. Tahsin Yılmaz, yüksek mimar Alişan Çırakoğlu, şehir plancısı Burhan Kızılöz ve mimar Mahmut Durmuş’tan oluşan jürisi adına Yılmaz, birinci seçilen çalışmanın farklı ölçeklerin birbirleriyle uyumlu çizilmesi ve yorumlanmasını başardığını söyledi. Projenin kıyının kamusal kullanımında başarılı bir denge kurduğunu anlatan Yard. Doç. Dr. Yılmaz, “Beach Park alanının koruma kullanım dengesinde yeniden düzenlenmesi projenin dikkat çeken bir başka özelliğiydi” dedi. Projede sahil boyunca önerilen aktivelerin gayet iyi anlatıldığını belirten Yard. Doç. Dr. Yılmaz, Dumlupınar Bulvarı’nda trafiği kısıtlayarak oluşturduğu açık alan kurgusunun projede jüriyi etkileyen başka bir unsur olduğunun altını çizdi. 

DERECEYE GİREN PROJELER

Yarışmada birinci olan proje Yüksek Mimar Mucip Ülger ekip başkanlığında mimar Şemşettin Tugay, yüksek mimar Ali Özel, şehir plancısı Yard. Doç. Dr. Olgu Çalışkan, peyzaj yüksek mimarı Barış Ekmekçi, mimar İsmet Güngör, yüksek mimar Seda Gücü ve peyzaj mimarı Münire Sağat’tan oluşan ekibin projesi oldu. Birinci olan ekip aynı zamanda 60 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu. Yarışmada ikincilik ödülü ve 50 bin TL’lik para ödülü peyzaj yüksek mimarı Dr. Oktan Nalbantoğlu başkanlığındaki ekibin olurken, üçüncülüğü ve 40 bin TL para ödülünün sahibi yüksek şehir plancısı Zeynep Eraydın başkanlığındaki ekibin oldu. Yarışmada 5 ayrı projede mansiyon ödülüyle 15 bin TL para ödülüne değer görüldü.

'DUVARLARI KALDIRDIK'

Birinci olan ekip adına sunum yapan mimar Şemşettin Tugay, projede genel ilke olarak kentin sahil arkasında kalan kısmı ile sahili bütünleştirmeyi benimsediklerini söyleri. Bu amaçla prensip olarak yeşil alanların denize kadar kesintisiz ulaşmasını hedeflediklerini anlatan Tugay, “Sahile ulaşınca kumsalda bir engel, duvar yok. Kum ve çimen veya ormanlık alanları birleştirmeyi hedefledik. Bu çalışmada özellikle duvarları kaldırdık. Sahil ile kullanım alanı arasında duvar olmayacak. Eski Antalya gibi kum, çakıl ve yeşil bir arada bütünleşecek. Sahilde sınırlı kalan şemsiye kullanım alanı yeşil alan altında güneşlenme oturma olanağını sağladık” diye konuştu. (haber7)

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer