|   |  Dicle Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Dicle İlçesini Favorilerime Ekle

Dicle Güncel Konut Projeleri

Dicle Konut Projeleri

Dicle İlçesinin  tarihçesi üzerinde henüz kesin bir çalışma ve araştırma   yapılmamış olmakla birlikte  asırlardır yerleşim merkezi olduğuna dair bilgilere rastlanmaktadır. 1960 yılında İlçe merkezinde  yapılan kazıda büyük taşların yontulması suretiyle oluşturulan motifli  sütun    başlıkları  ve Döğer köyü civarında muntazam oda şeklini andıran mağaraların bulunması, çevrenin yüzyıllardır  kullanıldığını göstermektedir.
 
         Eğil sancağı  adıyla anılan Dicle 1515’li yıllarda yerli beylerce idare edilen  ve yönetimi babadan oğul’a geçen bir sancak olarak tarihte yerini almıştır.
 
         Tanzimat fermanıyla birlikte “Dirlik sisteminin” kaldırılmasıyla 1868 yılında Eyalet sistemi   kurulmuştur. 1871 de yayınlanan  Salnameye göre Dicle,  Ergani Madene bağlı (Elazığ Maden İlçesi) Eğil bucağı olarak gözükmektedir. 1924 yılındaki düzenlemeyle Müge Teşkilatı Esasiye sinin  89. maddesi sancakları kaldırmış ve idari taksimatı Vilayet, Kaza, Nahiye ve Köy şeklinde tespit etmiştir. Dicle (Piran) bir süre Eğil adıyla Maden’e  bağlı bir bucak iken 1938 yılında 3197   sayılı kanun ile  Eğil Bucağı ve Piran birleştirilerek, Eğil İlçesi oluşturulmuş ve  Bir müddet sonra  Eğil İlçe teşkilatı  Dicle (Piran) bucağına taşınmış  ve buraya Eğil ismi verilmiştir. Bu durum  1951 yılına kadar devam etmiştir. 18 ARALIK 1951 tarihinde 5851 sayılı Resmi gazetede yayınlanan kanunla  Diyarbakır İline bağlı Eğil İlçesinin adı  Dicle ve bu İlçeye bağlı Dicle Bucağının  adı da  Eğil  olarak değiştirilmek  suretiyle  karışık durum düzeltilmiştir. Eğil  daha sonra Diyarbakır İl merkezine bağlanmış ve şuan ayrı bir ilçe olarak idari taksimattaki yerini almıştır.
 

Cumhuriyetin ilanından sonra 1930 yılında öğretimin başlatıldığı Dicle İlçesinde şimdiki Atatürk İlköğretim Okulu faaliyete geçirilmiştir. Daha sonra buna ek olarak 1963 yılında Cumhuriyet İlköğretim Okulu faaliyete geçirilmiştir. O yıllarda % 10 Kız % 90 Erkek olan öğrenci orantısı, sonraki yıllarda % 40 Kız % 60 Erkek durumuna gelmiştir. 1961–1962 yıllarında orta dereceli ortaöğretimin başlatıldığı ilçede o dönem 1 Kız 110 Erkek öğrenciyle yapılmıştır. Lise düzeyindeki eğitim ise, 1977–1978 döneminde başlatılmış ve eğitime 5 Kız, 70 Erkek olmak üzere 75 öğrenciyle başlanmıştır. Yapımı 1993’te tamamlanan Dicle Necati Ceylan Lisesi, hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılan 10 dairelik lojmanı da yine aynı yıl hizmete girmiştir. Ayrıca son yıllarda hizmete giren Kocalan YİBO. Ve 2003-2004eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayan Vali Ahmet Cemil Serhadlı YİBO. çeşitli nedenlerle İlçemiz Köy ve mezralarında okulu olmayan yerleşim çocukları ve diğer köylerde ikamet edenler okumakta ve anılan okullarımız ilçedeki okuma yazma oranını artırmıştır.

 

            İlçemizde açık olan toplam 53 ilköğretim okulu ve 1 ortaöğretim okulumuz mevcuttur. 54 okullarından 4’ü merkez okul ve 50 köy okuludur. Şu anda da yapımı tamamlanan merkez Fatih ilköğretim okulu yapılmıştır. Mevcut imkânlarla okullarımızda olabildiğince verimli eğitim verilmektedir. İdareci ve öğretmenlerin girişimiyle ilçemizde okullaşma oranı her geçen yıl artmaktadır. İlçemiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde köy okullarında I. Okuma-Yazma ve II. Okuma-Yazma kursu verilmektedir. Okuma Yazma kursuyla okuma-yazma oranı her geçen yıl artmaktadır. Ayrıca Halk Eğitimi Merkezince “Ana Kız Okuldayız” kampanyası çerçevesinde çalışmalar yapılmaktadır. Her eğitim-öğretim yılı başında ve sonunda okullarımızda “Haydi Kızlar Okula” kampanyası çerçevesinde alan taraması yapılarak okula gitmeyen özellikle kız çocuklarımız okula kazandırılmaktadır. Çocukları okula kazandırmak için, İlçemiz Kaymakamlığı ile işbirliğine gidilerek çocukların okul ihtiyaçları giderilmektedir. İlçemiz ilköğretim okulları bünyesinde öğrencilere Seviye Belirleme Kursu açılmıştır. 2007–2008 Eğitim-Öğretim yılında İlçemiz İlköğretim Okulları öğrencilerinden 6 Fen Lisesi, 50 Anadolu Lisesi ve 10 meslek Lisesini kazanmışlardır.

         2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında İlçemiz İlköğretim Okulları öğrencilerimizden 1 öğrencimiz Fen Lisesi, 35 öğrencimiz Anadolu Lisesi, 4 öğrencimiz Anadolu Öğretmen Lisesi, 4 öğrencimiz Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 45 öğrencimiz Meslek Lisesini kazanmışlardır.   

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.