|   |  Eğil Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Eğil İlçesini Favorilerime Ekle

Eğil Güncel Konut Projeleri

Eğil Konut Projeleri

Diyarbakır’ın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Eğil tarihte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış farklı inançların bir arada yaşamış olduğu önemli bir ilçemizdir.İlçemiz Antik bir kent olup tüm güzellikleriyle, Asurlulardan kalma kale ve birçok antik mağara, kral kızı resimlerine ev sahipliği yapan bir ilçedir.İlçemiz Peygamberler şehri olarak da bilinmektedir.
İlçemiz Asurlular, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler Büyük Selçuklu Devleti, Nisanoğulları Beyliği, Akkoyunlular ve Safeviler  gibi eski medeniyetlerin yaşam sürdüğü yörelerden birisidir.
Eğil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyükşehri olan Diyarbakır iline bağlı küçük  bir ilçedir. İlçe, il merkezinin kuzeyindeki dağlık bir arazide kurulmuş olup, yaklaşık 450 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Diyarbakır’a 50 km. uzaklıkta olan ilçenin kuzeyinde Dicle Nehri (Dicle Baraj Gölü) ve Dicle ilçesi, doğusunda Hani ve Hazo ilçeleri, batısında ise Ergani ilçesi yer almaktadır Denizden yüksekliği 825 m. olan ilçenin iklimi karasal iklim olup yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.
Eğil’in doğal bitki örtüsü ormandır. Bu ormanlar; meşe ağaçlarının oluşturduğu topluluklardan oluşmaktadır. Bunun yanında nar, hurma, elma, armut, erik, badem gibi meyve ağaçları ve üzüm bağları da bulunmaktadır. Her çeşit tahıl ve sebzenin de yetiştirildiği ilçede özellikle badem  ve üzüm önemli gelir kaynağıdır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.