|   |  Yenişehir Konut Projeleri
Yenişehir İlçesini Favorilerime Ekle

Yenişehir Güncel Konut Projeleri

Yenişehir Konut Projeleri
  • 1

Yenişehir Konut Projeleri

Diyarbakır ili sınırları içerisinde bulunan, yakın bir zamanda ilçe statüsüne geçen Yenişehir İlçesinin tarihini Diyarbakır tarihinden ayrı düşünemeyiz. Bu nedenle bu bölümde ağırlıklı olarak Diyarbakır tarihini ele alacağız.

Diyarbakır kenti farklı tarihlerde farklı adlarla anılmıştır. İlk olarak Asur hükümdarı (M.Ö. 1316–1281) Adad-Nirari'ye ait bir kılıç kabzasında "Amidi" veya "Amedi" olarak geçmekte; M.Ö. 800–705 yılları arasında Asur valilerinin isimlerinin yazılı olduğu belgelerde de aynı ada rastlanmaktadır. Roma ve Bizans'a ait yazılı kaynaklarda ise kentin "Amid, O'mid, Emit, Amide" şeklinde adlandırıldığı görülmektedir. Taşlarının siyah olmasından dolayı "Kara Amid"; bu adın Arapça tercümesi olan "Amid i Sevda" olarak da anılmıştır. Arap egemenliği sırasında bölgeye yerleşen kabilelerin adlarına göre de "Diyar-ı bekr" daha sonraları "Diyarbekir"; Osmanlılar döneminde bazen "Amid" bazen de "Diyarbekir" olarak kayıtlara geçmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Dil Kurumu'nda oluşturulan araştırma komisyonu 1938 yılında "Diyarbakır" adını benimsemiş ve bu yıldan itibaren kentin ve ilin resmi adı "Diyarbakır" olmuştur.

22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak 5747 Sayılı Kanunla, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde İlçe kurulması kapsamında Yenişehir İlçe Kaymakamlığı kurulmuş ve 30.06.2008 tarihinde hizmete başlamıştır. Yenişehir İlçesi Diyarbakır’ın ortasında, güneyinde Sur İlçesi, batısında Bağlar İlçesi, kuzeybatısında Kayapınar, Ergani ve Eğil İlçeleri ile sınırları çizilmiştir.

Diyarbakır’ın Sur İlçesinden sonra ilk yerleşime açılan bölge olması nedeniyle Yenişehir geçmişte çeşitli uygarlıkların yerleşim yeri ve tarım alanları olarak görünmektedir. Daha çok 1950’lerden sonra sur içerisinden çıkılarak yerleşme başlamış günümüze kadar bu devam etmiştir. Çıkarılan yasa ile Yenişehir ilçesi 9 köy ve  30, mahalleden oluşmaktadır.

Köylerimiz Alangör, Bozek, Çakmak, Dikentepe, Ekinciler, Geyiktepe, Hantepe, Sivritepe ve Yaytaş’tır.

Diyarbakır Tarihine Genel Bir Bakış

Çeşitli kültürlerin kesişim noktası, Nebiler, Sahabeler ve Kralların Şehri, Sur Şehri, Karpuzun Merkezi, Gül Şehri, Medeniyetler Beşiği ve Kültürel Hoşgörü Şehri gibi ünvanlarla anabileceğimiz Diyarbakır şehrinin yaklaşık 9500 yıllık tarihi vardır. En eski medeniyetlerin kurulduğu “Mezopotamya” ile “Anadolu” medeniyetlerinin geçiş bölgesinde olan Diyarbakır’ın tarihî M.Ö.7500 lere kadar uzanır. Ergani İlçesi Çayönü Tepesi kazılarında, dünyanın en eski köyü bulunmuştur. Yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bulgular Çayönü’nde M.Ö.7250 yıllarına kadar giden ‘ilk köy’ diyebileceğimiz yerleşim birimi olduğunu ortaya koymuştur.

Coğrafi Konumu

İlçemizin Güneyinde Sur ilçesi, Kuzeyinde Bağlar ilçesi, Kuzeybatısında Kayapınar İlçesi ve Doğusunda Dicle nehir’i boyunca Ergani ve Eğil İlçe sınırları arasında yer almaktadır.  

İklimi

Sert bir kara iklimi egemendir. Yazları çok sıcak geçer. Ama kış soğukları Doğu Anadolu’da olduğu kadar şiddetli değildir.

Son yıllarda barajların oluşturduğu yapay göller geniş buharlaşma yüzeyleri oluşturmaktadır. Bu nedenle nispi nemde bir artış gözlemlenmiştir. Ortalama nispi nem en çok aralık ve ocak aylarında ölçülmüştür. Bu aylarda % 77'ye çıkar. Temmuz-Ağustos aylarında ise nispi nem değerleri % 20'ye düşmektedir.

Yağmur şeklinde yağan yağışlar kışın ve ilkbaharda düşmektedir. Yenişehir İlçesi Akdeniz ikliminden etkilenerek kış yağmurlarının etkisi altındadır. Yaz ve sonbahar mevsimi genelde yağışsız geçer. Çünkü bu mevsimlerde bölge tropikal-kırsal kütlelerin etkisi altındadır.

Bitki Örtüsü 

Doğal bitki örtüsünü, genellikle otsu bitkilerin ağır bastığı bozkır bitkileri oluşturur. Bunlar ilkbaharda kısa bir süre içinde yeşerip çiçeklenir, ama yağışların kesilmesiyle yaz başında kururlar.

Sıcaklık 

Güneydoğu toroslar adeta bir duvar gibi soğuk rüzgârları keserek Diyarbakır’a ulaşmasını engeller. Bu yüzden Yenişehir İlçesinde diğer doğu Anadolu illerinde olduğu gibi sert kışlar geçmez.

Kış mevsiminden yaza geçiş birden bire olur. İlkbahar belirsizdir ve sıcaklıklar birden bire artar. Ortalama 4 ay insanlar bunalır. Özellikle temmuz ve ağustos ayları çok sıcak geçer.

Rüzgârlar

Rüzgârın en şiddetli estiği ay temmuz ve ağustos olarak ölçülmüştür. Fakat şubat ayında da güney rüzgârlarının şiddetli estiği görülmüştür.

Egemen rüzgâr kuzeybatı (karayel) yönlüdür. Yaz mevsiminde bölgenin bozkır bitkileri kuruduğundan ve nadasa bırakılmış tarlalarda yüzey kuru olduğundan, esen rüzgârlar bol miktarda toz taşırlar. Bu nedenle Diyarbakır ve  Yenişehir ilçesinin havası genelde saydam ve duru olmaz.

Basınç Durumu

Kış aylarında basınç değerlerinde bir artma ilkbahar ve yaz aylarında ise bir düşme görülür.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.