|   |   | 

Doktorlara Özel Instagram Geliyor!

Sağlık çalışanlarının fotoğraf paylaşmalarını sağlayan bir uygulama bu yılın sonuna dek Batı Avrupa'da da kullanıma girecek.

Doktorlara Özel Instagram Geliyor!

Uygulama, doktorların birbirleriyle ve tıp öğrencileriyle, hastalarına ilişkin fotoğrafları paylaşmaları amacıyla geliştirildi. Şimdiye dek 150 binden fazla doktor karşılaştıkları vakalara ilişkin fotoğrafları, hastanın kimliğini gizleme koşuluyla paylaştı.

Ancak bazı uzmanlar hastanın mahremiyeti konusunda kaygılarını dile getiriyor.

Uygulamada hastaların yüzleri otomatik olarak karartılıyor ama, dövme gibi hastanın tanınmasına yol açabilecek unsurları kullanıcılnın kendisinin bulanıklaştırması ya da karartması gerekiyor.

Her fotoğraf veri tabanına eklenmeden önce moderatör tarafından gözden geçiriliyor.

Figure 1 adlı uygulamayı bulan Dr. Josh Landy, bu hizmetin herhangi bir hastanın özel sağlık bilgilerine erişim sağlamadığını kaydetti.

BBC'ye mülakat veren Dr. Landy, "Biz hiçbir kişisel tıbbi bilgi depolamıyoruz. Sır saklamanın en iyi yolu, ona sahip olmamaktır. Biz sağlık hizmeti sunan bir örgüt değiliz." dedi.

Ancak doktorlar bu uygulamayı kullanmaya başlamadan önce kendi kimliklerini ve görevlerini kaydettirmek zorunda. Doktorların ayrıca, bu uygulamayı kullanmalarına izin vermeleri için, işverenlerini ve hastalarını bilgirlendirmeleri tavsiye ediliyor.

Dr. Landy "Yasal olarak doktorun kimliğinin açıklanmasının, hastanın da kimliğini açığa çıkarma anlamına gelmediğini belirledik. Bununla birlikte kimi hastalıklar o derece ender görülüyor ki, bu vakalara ilişkin fotoğraflar yayımlanamaz. Bir kullanıcı buna benzer bir fotoğraf paylaşmak istedi ama Amerika'da bu hastalık sadece 6 kişide görüldüğü için, hastanın kimliği kolayca açığa çıkabilirdi." dedi.

Uygulamayı herkes indirebiliyor ancak sadece kimlikleri kanıtlanmış sağlık görevlilileri fotoğraf yükleyebiliyor veya yorum yapabiliyor.

"Sansasyonel görüntüleri reddediyoruz" diyen Dr. Landy, "bu platformdaki herşey eğitim amaçlı. Ama çok renkli görüntüler de mevcut. Doktorların hergün gördükleri türden. Ender olarak gördüğünüz bir dünyaya şeffaflık kazandırılıyor." diye ekliyor.

Figure 1, halen Kuzey Amerika, İngiltere ve İrlanda'da kullanılmakta. Geçen yıl bu uygulamaya 6 milyon dolar yatırım yapılmıştı.

UpToDate ve DynaMed gibi abonelik gerektiren başka dijital uygulamalar, klinik veri tabanı sağlama amacıyla, öteden beri sağlık çalışanlarınca kullanılmaktaydı. Hürriyet

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer