|   |   |  Dolar Aylık Getiride, Altın Yıllık Getiride Şampiyon Oldu

Dolar Aylık Getiride, Altın Yıllık Getiride Şampiyon Oldu

ABD Dolarındaki trend piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. ABD Dolarının aylık bazdaki değer kazancı TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,73’ü geçse de yıllık bazda bakıldığında külçe altın en çok kazandıran finansal yatırım aracı olmayı başardı.

Dolar Aylık Getiride, Altın Yıllık Getiride Şampiyon Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Aralık 2016” verisine göre, aylık en yüksek reel getiri Amerikan Doları’nda oldu.

Verilere göre, en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,37, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,73 oranlarıyla Amerikan Dolarında gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro yüzde 0,92 oranında reel getiri sağladı.

Buna karşılık BIST 100 endeksi yüzde 1,51, mevduat faizi yüzde 2,18, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 3,53 ve külçe altın yüzde 3,65 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise Euro yüzde 2,25 oranında reel getiri sağlarken, BIST 100 endeksi yüzde 0,21, mevduat faizi yüzde 0,90, DİBS yüzde 2,26 ve külçe altın yüzde 2,38 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık süreç...

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri oranlarına üç aylık süreçte bakıldığında ise Amerikan Doları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,33, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,78 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,94, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,91 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık süreç...

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,47 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı.

Aynı dönemde BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,65, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,04 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık bazda en yüksek reel getiri külçe altında...

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,67, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,20 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,31, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,08 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Gündem Haberleri

Etiketler dolar altın

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • İstanbul’un ilk Millet Bahçesi 8 Kasım'da açılıyor 
  İstanbul’un ilk Millet Bahçesi 8 Kasım'da açılıyor 

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan ile beraber Ataköy’deki tarihi Baruthane'de yapımına devam edilen Millet Bahçesi'nde incelemelerde bulundu.

 • Alanya’ya 764 milyonluk yatırım!
  Alanya’ya 764 milyonluk yatırım!

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya’ya bugüne kadar 764 milyon 712 bin TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi. Türel, açılan davalar nedeniyle bir türlü yapamadıkları Alanyaspor Tesisleri’nin ihalesini 4 Aralık’ta gerçekleştireceklerini müjdeledi.

 • BDDK'nın yönetmelik değişimi Resmi Gazete'de
  BDDK'nın yönetmelik değişimi Resmi Gazete'de

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmeliğinde değişikliğe gitti.

 • Yenilenebilir enerji sektörünün paydaşları İstanbul’da buluştu 
  Yenilenebilir enerji sektörünün paydaşları İstanbul’da buluştu 

  Marsh & McLennan bünyesinde faaliyetlerini sürdüren dünyanın önemli sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, düzenlediği ‘Yenilenebilir Enerji Sektöründe Türkiye ve Global Perspektifler’ konulu panel ile sektörün paydaşlarını İstanbul’da bir araya getirdi.

 • Beyaz eşya sektörü ilk üç çeyrekte küçüldü
  Beyaz eşya sektörü ilk üç çeyrekte küçüldü

  Türkiye Beyaz Eşya sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, düzenlediği basın toplantısında 2017’nin ilk 3 çeyreğinde iç satışların itici gücüyle yüzde 10 büyüdüğünü, ancak 2018’in aynı döneminde ihracattaki yüzde 5 büyümeye karşın iç satışlardaki yüzde 16 daralma sebebiyle toplamda yüzde 2 oranda küçülme olduğunu belirtti.

 • Otonomi Türkiye’de yaygınlaşıyor
  Otonomi Türkiye’de yaygınlaşıyor

  Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi, şimdi diğer illerde de kurulan galericiler sitelerine ismini vererek ülke çapında yaygınlaşıyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.