|   |   |  Dolar Aylık Getiride, Altın Yıllık Getiride Şampiyon Oldu

Dolar Aylık Getiride, Altın Yıllık Getiride Şampiyon Oldu

ABD Dolarındaki trend piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. ABD Dolarının aylık bazdaki değer kazancı TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,73’ü geçse de yıllık bazda bakıldığında külçe altın en çok kazandıran finansal yatırım aracı olmayı başardı.

Dolar Aylık Getiride, Altın Yıllık Getiride Şampiyon Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Aralık 2016” verisine göre, aylık en yüksek reel getiri Amerikan Doları’nda oldu.

Verilere göre, en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,37, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,73 oranlarıyla Amerikan Dolarında gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro yüzde 0,92 oranında reel getiri sağladı.

Buna karşılık BIST 100 endeksi yüzde 1,51, mevduat faizi yüzde 2,18, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 3,53 ve külçe altın yüzde 3,65 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise Euro yüzde 2,25 oranında reel getiri sağlarken, BIST 100 endeksi yüzde 0,21, mevduat faizi yüzde 0,90, DİBS yüzde 2,26 ve külçe altın yüzde 2,38 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık süreç...

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri oranlarına üç aylık süreçte bakıldığında ise Amerikan Doları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,33, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,78 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,94, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,91 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık süreç...

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,47 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı.

Aynı dönemde BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,65, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,04 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık bazda en yüksek reel getiri külçe altında...

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,67, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,20 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,31, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,08 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Gündem Haberleri

Etiketler dolar altın

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • E-tebligat nedir!?
  E-tebligat nedir!?

  Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir.

 • Yerli WhatsApp geliyor
  Yerli WhatsApp geliyor

  HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, "En ileri teknolojilerle geliştirilen milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve görüşme platformu üzerinde çalışıyoruz. 'İletee' adını verdiğimiz platformda, WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak." dedi.

 • Cemil Ertem'den ÖTV indirim sinyali geldi!
  Cemil Ertem'den ÖTV indirim sinyali geldi!

  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, yaptığı değerlendirmede "Fiyat esnekliği olmayan alanlarda ÖTV indirimleri bütçede çok olumsuz etkiye yol açmaz" derken yapılacak indirim ile ilgili de "Enflasyon beklentilerini düşürüz; temel makrodan faiz ve kura kadar olumlu etkisi olur; bunları kullanmaktan çekinilmemeli" dedi.

 • 15 yeni üniversite için flaş adım
  15 yeni üniversite için flaş adım

  Yüksek Öğretim Kurulu değişiklik tasarısı TBMM'ye geldi. Tasarıyla İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri bölünecek, 15 yeni üniversite kurulacak.

 • 2. el otomobilde devrim gibi karar!
  2. el otomobilde devrim gibi karar!

  İkinci el otomobili satışında oldukça sık karşılaşılan kilometre düşürülme olayı, Yargıtay'ın son kararıyla yeni bir boyut kazandı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.