|   |   | 

Domain Pazarı

Domainin çıkış yeri ve ICANN hakkında tüm bilgiler haberimizde.

Domain Pazarı

Günümüzde birçok web site sahibi ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamak, reklamını yapmak ve müşteri hacmini artırmak amacıyla internetten faydalanmakta, bir web sitesine sahip olmayanlara ya da en azından bir mail adresi olmayanlara küçümseyici gözlerle bakılabilmektedir.

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte, şirketlerin ve hatta bireylerin birer web sayfası ve bu web sayfalarının dahil olduğu alanların adları (domain name) ortaya çıkmış ve bu alan adları elektronik iletişiminin ilerlemesi ile birlikte firmalar için önemli birer araç olmuştur.

Sonuç olarak, bireyler ve firmalar kendilerine ait alan adlarını kayıt ettirirken (domain name),  markaları veya markaları ile özleşmiş olan şirket isimlerini, sloganlarını kayıt ettirirken, kişi adları ve soyadları ile ilişkilendirmişlerdir. Bu sayede firmaların satın aldıkları alan adları bir fikri ve şahsi hakka sahip olmuştur ve bu durum haksız kullanım ihlaline, bu konudaki uyuşmazlıklara dair  "alan adı ihlalleri-uyuşmazlıkları" na dönüşmüştür. Fikre ve şahıslara ait domain adları ile ilgili "fikri ve sınai haklar" , "hak sahipliği" , "kötü niyetli tescilin iptali" gibi açılımlar ile hukuksal bir boyut kazanmıştır.

ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) internet kuruluşunun kurulma nedeni, alan adları ile ilgili bazı dengeleri sağlamaktır. Teknik koordinasyonu sağlayan ve alan adı sisteminin yönetilmesi, protokol parametrelerinin yönetilmesi ile IP adresleri yer tahsisi görevlerini yöneten ICANN, alan adları ile ilgili tüm düzenlemeleri yapan bir isimdir. ICANN, kuruluşundan kar amacı gütmez. Bu yetkili kuruluş, 1998 yılında oluşturulmuştur. İnternet ortamında yer alan iş çevreleri ve teknik, akademik ve kullanıcı topluluklarına dair oluşturulan kuruluş, ABD’de bulunmaktadır. IANA (Internet Assigment Numbers Authority) gibi kuruluşlar ile de karşılıklı anlaşmaları vardır.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer