|   |   |  Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

Dubai siluetini içine alacak bir çerçeve şeklinde inşa edilen Dubai Frame, Mimar Fernando Donis ile telif hakkı tartışmalarının gölgesinde 2018 itibariyle ziyaretçilere açıldı.

Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

150 metre yüksekliğinde iki adet kulenin 93 metre uzunluğunda bir köprü ile birleştirilmesiyle oluşan Dubai Frame, 1 Ocak 2018 itibariyle Dubai Za’abeel Parkı’nda ziyaretçilere açıldı. Ancak, bu sefer ilginç inşaat projelerine ev sahipliği yapan Dubai’de Dubai Frame, ilginçliği ile değil tasarımın telif hakkı tartışmalarıyla gündeme geldi.

The Guardian’daki habere göre Rotterdam’da yaşayan mimar Fernando Donis, 10 yıl önce Dubai Belediyesi ve Alman bir asansör firmasının UNESCO’nun bilgisi dahilinde ve 926 yarışmacının katılımıyla düzenlediği bir yarışmaya seyir kulesi tasarımı ile katıldığını ve tasarımının yarışmayı kazandığını belitti. Ancak bu tarihten sonra kendisiyle herhangi bir anlaşma yapılmamış sadece 100 bin dolarlık ödülü verilmiş. Donis, Dubai Frame inşaatı başladıktan sonra olayı New York’da yargıya taşımış.

Tasarımının birkaç değişiklik yapılarak inşa edildiğini ve kendisinin devre dışı bırakıldığın düşünen Donis, davanın açıldığını ancak nasıl ilerleyeceğini bilmediğini de sözlerine ekledi. Birleşik Arap Emirlikleri yasalarına göre Dubai Belediyesi’ne ancak Dubai Belediyesi izin verirse dava açılabiliyor!  Verdiği röportajda Donis, belediye kendisini davalardan kendisini muaf tutmuş diyerek bu konu hakkındaki şaşkınlığını dile getirmiş.

Bu tartışmalar gölgesinde, 32 milyon pounda mal olan Dubai Frame, 10 poundluk giriş ücretini veren herkesin ziyaretine açılmış durumda.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yabancıya konut satışları patladı!
  Yabancıya konut satışları patladı!

  Yabancıya konut satışları yıllık yüzde 58 arttı. Yılın ilk 9 ayında yabancılara 25 bine yakın konut satıldı. 2018 yılı ocak-Eylül döneminde yabancılara 24 bin 385 adet konut satıldı.

 • Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı
  Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Karabük’te 2018 yılının Eylül ayında 449 konut satışı yapılırken, 2017 yılı Eylül ayında konut satışı ise 481 olarak gerçekleşmişti.

 • Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!
  Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!

  Gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıran Satya, Pendik’te inşa ettiği Yayalar Projesi’nde yüzde 0 faiz ve şirket içi 60 ay vade imkânı ile 249 bin TL’den başlayan fiyatlarla ev sahibi yapıyor.

 • Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı
  Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2018 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 4,2 oranında artarak 5 bin 515 konut satıldı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.