|   |   | 

Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

Dubai siluetini içine alacak bir çerçeve şeklinde inşa edilen Dubai Frame, Mimar Fernando Donis ile telif hakkı tartışmalarının gölgesinde 2018 itibariyle ziyaretçilere açıldı.

Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

150 metre yüksekliğinde iki adet kulenin 93 metre uzunluğunda bir köprü ile birleştirilmesiyle oluşan Dubai Frame, 1 Ocak 2018 itibariyle Dubai Za’abeel Parkı’nda ziyaretçilere açıldı. Ancak, bu sefer ilginç inşaat projelerine ev sahipliği yapan Dubai’de Dubai Frame, ilginçliği ile değil tasarımın telif hakkı tartışmalarıyla gündeme geldi.

The Guardian’daki habere göre Rotterdam’da yaşayan mimar Fernando Donis, 10 yıl önce Dubai Belediyesi ve Alman bir asansör firmasının UNESCO’nun bilgisi dahilinde ve 926 yarışmacının katılımıyla düzenlediği bir yarışmaya seyir kulesi tasarımı ile katıldığını ve tasarımının yarışmayı kazandığını belitti. Ancak bu tarihten sonra kendisiyle herhangi bir anlaşma yapılmamış sadece 100 bin dolarlık ödülü verilmiş. Donis, Dubai Frame inşaatı başladıktan sonra olayı New York’da yargıya taşımış.

Tasarımının birkaç değişiklik yapılarak inşa edildiğini ve kendisinin devre dışı bırakıldığın düşünen Donis, davanın açıldığını ancak nasıl ilerleyeceğini bilmediğini de sözlerine ekledi. Birleşik Arap Emirlikleri yasalarına göre Dubai Belediyesi’ne ancak Dubai Belediyesi izin verirse dava açılabiliyor!  Verdiği röportajda Donis, belediye kendisini davalardan kendisini muaf tutmuş diyerek bu konu hakkındaki şaşkınlığını dile getirmiş.

Bu tartışmalar gölgesinde, 32 milyon pounda mal olan Dubai Frame, 10 poundluk giriş ücretini veren herkesin ziyaretine açılmış durumda.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Evinizde yıllık olarak kontrol etmeniz gereken yerler
    Evinizde yıllık olarak kontrol etmeniz gereken yerler

    Evinizde yılda en az bir kez kontrol etmeniz gereken kısımlar vardır. Bu bölgelerin kontrol edilip, herhangi bir arıza olup olmadığını veya arızaya meyilli olup olmadığını anlamanız gerekir. Aksi takdirde riskli alanlar büyük ve masraflı arızalar verebilirler.

  • Saruhanlı'da korsan emlakçılara karşı mücadele
    Saruhanlı'da korsan emlakçılara karşı mücadele

    Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde faaliyet gösteren emlakçılar, ilçede korsan olarak iş yapan emlakçılara karşı mücadele edilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda dernek çatısı altında toplanmanın önemine dikkat çektiler.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer