|   |   |  Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

Dubai siluetini içine alacak bir çerçeve şeklinde inşa edilen Dubai Frame, Mimar Fernando Donis ile telif hakkı tartışmalarının gölgesinde 2018 itibariyle ziyaretçilere açıldı.

Dubai Frame, telif hakkı tartışmaları gölgesinde açıldı

150 metre yüksekliğinde iki adet kulenin 93 metre uzunluğunda bir köprü ile birleştirilmesiyle oluşan Dubai Frame, 1 Ocak 2018 itibariyle Dubai Za’abeel Parkı’nda ziyaretçilere açıldı. Ancak, bu sefer ilginç inşaat projelerine ev sahipliği yapan Dubai’de Dubai Frame, ilginçliği ile değil tasarımın telif hakkı tartışmalarıyla gündeme geldi.

The Guardian’daki habere göre Rotterdam’da yaşayan mimar Fernando Donis, 10 yıl önce Dubai Belediyesi ve Alman bir asansör firmasının UNESCO’nun bilgisi dahilinde ve 926 yarışmacının katılımıyla düzenlediği bir yarışmaya seyir kulesi tasarımı ile katıldığını ve tasarımının yarışmayı kazandığını belitti. Ancak bu tarihten sonra kendisiyle herhangi bir anlaşma yapılmamış sadece 100 bin dolarlık ödülü verilmiş. Donis, Dubai Frame inşaatı başladıktan sonra olayı New York’da yargıya taşımış.

Tasarımının birkaç değişiklik yapılarak inşa edildiğini ve kendisinin devre dışı bırakıldığın düşünen Donis, davanın açıldığını ancak nasıl ilerleyeceğini bilmediğini de sözlerine ekledi. Birleşik Arap Emirlikleri yasalarına göre Dubai Belediyesi’ne ancak Dubai Belediyesi izin verirse dava açılabiliyor!  Verdiği röportajda Donis, belediye kendisini davalardan kendisini muaf tutmuş diyerek bu konu hakkındaki şaşkınlığını dile getirmiş.

Bu tartışmalar gölgesinde, 32 milyon pounda mal olan Dubai Frame, 10 poundluk giriş ücretini veren herkesin ziyaretine açılmış durumda.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İmara aykırı yapılar kayıt altına alınacak
  İmara aykırı yapılar kayıt altına alınacak

  İzmir’in yüzde 62’sinin, Sarıyer’in yüzde 80’nin kaçak olduğunu dile getiren Özhaseki, “İmara aykırılıklar var. İşgaller var. Devletle ihtilaflı çözüm bekleyen yerler var. Mahkemelerde sürünen yerler var. Bu ülkede yüzde 60 mülk sahibi devletle ihtilaflı ise buna bir çözüm getirmek lazım” dedi...

 • Skyland İstanbul’dan 0 Faizle Bahar Kampanyası
  Skyland İstanbul’dan 0 Faizle Bahar Kampanyası

  Eroğlu Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen Skyland İstanbul’da rezidanslar, 0 faizli 84 ay 4.400 TL taksitle, ofisler ise 0 faizli 60 ay 8.800 TL taksit seçeneği ile İstanbul’un merkezinde akılcı bir yatırım fırsatı sunuyor.

 • Son kiranızı ödeyin! Çünkü bu kampanya ev taşıtır
  Son kiranızı ödeyin! Çünkü bu kampanya ev taşıtır

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Sancaktepe’de inşa edilen Resim İstanbul projesindeki kampanya size son kiranızı ödetecek türden... Çünkü kapmaya ile sizi yeni evinize taşıtacak on ayrı ödeme kolaylığı sunuyor.

 • Piyalepaşa İstanbul’da yaşam başlıyor
  Piyalepaşa İstanbul’da yaşam başlıyor

  Polat’ın 60 yılı aşkın köklü geçmişi ve gücünü yansıttığı Beyoğlu’nun yaşayan yatırımı Piyalepaşa İstanbul’da geri sayım başladı. 1+0’dan 4+1’e kadar değişen farklı büyüklük ve tipte 760 konut ve 190 rezidansın yanı sıra ofis, otel ve Alışveriş Sokağı’nın (AVS) yer aldığı Piyalepaşa İstanbul’da yaşam 2018 haziran ayında başlıyor.

 • Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!
  Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!

  Anadolu yakasının en değerli lokasyonu Ataşehir’de modern bir yaşamın tüm olanaklarını sunan yepyeni bir proje start aldı: Ataşehir Modern. Ataşehir’in merkezi noktasındaki değerli bir arazi üzerinde yükselen Ataşehir Modern, yatırım gücü en yüksek “yeni” proje olarak öne çıkıyor. Lens Yapı tarafından hayata geçirilen Ataşehir Modern, mayıs ayında başlanacak ön talep öncesi cazip avantajlar sunuyor.

 • Ev Almanın Doğru Zamanı
  Ev Almanın Doğru Zamanı

  Ev satın almak için doğru zaman olur mu? Uzmanlar, kişisel mali ve yaşamsal durumunuzda çeşitli değerlendirmeler yaparak cevap verilebileceğini söylüyor. Peki, ev almanın doğru zamanı için ölçütler nedir?

 • Dubleks Evin Artıları Eksileri
  Dubleks Evin Artıları Eksileri

  Dubleks evler her zaman çekici bir yaşam fikri oluşturur. Oysa ki, tüm konutların olduğu gibi planı iki ayrı kattan oluşan dubleks evlerin de artıları ve eksileri vardır. Bu özellikleri bilirseniz, seçiminizi yaparken zorlanmazsınız.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.