|   |   | 

Dumankaya İnşaat'tan Sancaktepe'ye 1500 konutluk yeni bir proje!

Dumankaya İnşaat, Sancaktepe’ye 1200-1500 konutluk bir kent kuracak.Çizim aşamasında olan proje'nin yıl sonuna hazır olması bekleniyor...

Dumankaya İnşaat'tan Sancaktepe'ye 1500 konutluk yeni bir proje!

Dumankaya İnşaat, Sancaktepe'ye 1200-1500 konutluk bir kent kuracak. "Proje çiziliyor. İmar mevzuatını geçtik. İnşallah sene sonunda bu projemiz hazır olmuş olacak" diyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Barış Dumankaya, bahçeşehir Modern Vadi'nin üçüncü etabı olarak Modern Kule inşaatını da yakında başlatacaklarını anlattı.

20 bin konut inşa etti

Yarım asırlık tecrübesiyle her dönemin kendi ihtiyacına Konut üretmeyi başaran ve son yıllarda İstanbul'un en prestijli projelerine imza atarak marka yatırımlara yönelen Dumankaya İnşaat, İstanbul'un çeşitli bölgelerinde her biri farklı bir Mimari anlayışa sahip projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor. Şimdiye kadar 20 bine yakın Konut inşa eden Dumankaya, yakında Sancaktepe (1200-1500 konut) ve bahçeşehir Modern Vadi'nin üçüncü etabı (Modern Kule) projeleriyle yola devam edecek. Geçtiğimiz ay açıklanan Capital 500 Türkiye listesinde cirosunu en çok artıran 25 firma arasında 3. sırada yer almayı başaran Dumankaya, Fortune 500 Türkiye listesinde ise en hızlı yükselen 5. firma oldu. İnşaat başta olmak üzere otomotiv, filo kiralama, sigorta ve PVC kapı pencere üretimi alanında hizmet veren bir şirketler topluluğuna dönüşen Dumankaya Grubu'nu Yönetim Kurulu Başkanvekili Barış Dumankaya ile konuştuk.

Dünya ölçeğinde firmaların boy gösterdiği Capital 500 Türkiye listesinde cirosunu en çok artıran 25 firma arasında 3. sırada yer alma başarısı gösterdiniz. Bunu neye borçlusunuz, satışlar galiba iyi gidiyor…
Satış rakamlarına bakıldığında 2013 yılının adet bazında rekorların kırılacağı yıl olması bekleniyor. Tabi firma olarak bizim de her yıl minimum yüzde 25'lik bir büyüme hedefimiz var. Bunu biz de hissediyoruz. Ama proje adetlerine bakıldığında her yıl yapılan proje sayısı artıyor. 2005-2006 yıllarında bir patlama olmuştu. O zaman içerideki proje sayısı sınırlı olduğu için elde ne varsa satıldı. İnşaat Projesi öyle birşeydir ki, bunun hazırlığı, imara uygun arsayı bulmak, projenin çizimi ve izinlerin alınması minimum 1-1,5 yıllık bir zamanınızı alıyor. Hızlı çalışırsan böyle, normal süre ise 2 yıldır. O hızlılığı yaşadığımız 2006'nın ardından sektöre dışarıdan çok oyuncu girdi. Özellikle 2007-2008'de farkı sektörlerden inşaat sektörüne girişler çoğaldı. Bu durum arzı arttırdı, karlılıkları birazcık düşürdü. Bugün baktığımızda da sektöre dışarıdan gelen sayısı fazla, proje sayısı çok fazla olduğu görülüyor. Ama satış adetleri normal. İyi diyebileceğimiz bir satış adedi var ancak karlılıklar çok düştü. İnşaat sektöründe yüksek karlar olduğunu düşünerek farklı sektörlerden gelen girişimci sayısı çok olduğu için arzı artırdı. Ne kadar arz o kadar az kar. Onun için şimdi Daire almanın tam zamanı diyorum. Çünkü haddinden fazla arz var. Faizler ve KDV'ler yükselecek.
FAİZ YÜKSELİNCE, KONUTTA YATIRIM DURUR

Konut sektörünün satışında en önemli faktör olan faizlerin yükselişini neye bağlıyorsunuz. Bu yükseliş, çevre ülkelerdeki sıkıntılar ve içerde ise lokal da olsa bazı gerginliklerin yaşanmasına mı bağlıyorsunuz, yoksa reel olarak artışı gerektiren bir durum mu var?

Gelişmekte olan ülkelerin durumu genel olarak böyledir. Bizim bir başımıza karar vereceğimiz bir durum değil. Daha çok yurt dışından özellikle Amerika'daki oluşumlar bizi çok etkiliyor. Ne oldu da faizler yüzde 4,5'ten 11,5'lere çıktı. Bunun en büyük etkeni Amerikan Merkez Bankası FED'in açıklamaları tabiki. Devlet tahvillerinin alımlarını yavaşlatmasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı oluyor bu da faizleri arttırıyor. Mikro bazda da Gezi olayları gibi iç dinamiklerimizi etkileyen olaylar da faizin artmasında etkili oluyor. Ortaya bir siyasi risk attığı için faizleri etkiliyor.

Yerli müşteride-iç talepte bir daralma var mı?

Bizim yabancı müşteri oranımız yüzde 10 kadardır. O da ağırlıklı olarak körfezden. Yerli müşteri de genelde banka kredisiyle alım yaptığı için Faiz çok büyük bir etken oluyor. Bizim satışlarımızın yüzde 70'i banka kredisiyle oluyor. Faizin düşük olduğu dönemde yatırıma yönelen talep, faizin yükselişiyle birlikte daha çok beklemeye geçer.

KREDİ KARTINA TAKSİT ÖTELEMESİ YAPAN TEK ÜLKEYİZ GALİBA…

Tasarruf yapmayı beceremiyor muyuz hala? Kredilere yönelimin bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri de bu mu?

Kredi kartına taksit ötelemesi yapan tek ülkeyiz galiba.. Ne Avrupa'da ne Amerika'da dünyanın başka bir yerinde böyle bir durumla karşılaşmadım. Bir televizyon aldığınız zaman 24 aya kadar taksitlendiriyor ve üstüne bir de taksit ötelemesi yapınca…
Çok mutlu oluyoruz galiba…
Bunlar hep insanı tüketime yönelik kampanyalar. Çok da başarılı oluyorlar hani…

Taksit ötelemesi gibi durumlar konutta yok mu?

Konutta da var aslında benzer kampanyalar. Cezbedici sloganlar var. Mesela ‘sıfır faiz…' Düşünün 24 ay veya 36'ya kadar vadelerde sıfır faizde müşterinin ciddi bir kazancı oluyor. 100 bin liralık bir dairede 36 aylık sıfır faiz avantajı sayesinde tüketicinin kazancı 18 bin lira, 300 bin liralık bir dairede ise 54 bin lirayı buluyor bu kazanç. Hem faize bulaşmak istemeyenler hem de hesap kitap işini iyi yapan müşteriler için bu karlı bir alış-veriş demektir.

SANCAKTEPEYE 1200-1500 DAİRE, BAHŞEŞEHİR VADİ’YE MODERN KULE

Hazırlığını yaptığınız iki proje görüyorum. Biri Sancaktepe'de diğeri de Bahçeşehir'de…
Evet, hazırlıklarını sürdürdüğümüz iki projemiz var. Sancaktepe'deki projeyi yaklaşık 60 dönüm üzerinde proje geliştiriyoruz. 1200-1500 civarında Daire yapmayı planlıyoruz. Proje çiziliyor. İmar mevzuatını geçtik. İnşallah sene sonunda bu projemiz hazır olmuş olacak. Bahçeşehir'de ise daha önce başladığımız bir projenin üçüncü etabı olacak. Modern Kule adını verdiğimiz projenin lansmanını yakında yapacağız.

Toplumun konut talebi anlayışı projelere tam olarak yansıtılıyor mu? İnşaat firmaları buna dikkat ediyor mu? Son yıllardaki talebin çeşitliliğinde bir değişiklik görüyor musunuz?

Ben daire tiplerine olan talepleri ‘yatırımcı' ve ‘oturumcu' olarak nitelendiriyorum. 1+1 daireler; daha çok yatırımcı kesimler tarafından alınarak öğrencilere, çocuksuz ailelere kiraya verilen daireler olarak talep görüyor. Tiplerine göre satışlara baktığımızda 1+1 de iyi gidiyor, 3+1 de iyi gidiyor. Oturumcuların yanısıra yatırımcıların da 3+1'e ve kısmen de olsa 2+1'e yöneldiklerini anlıyoruz. Bunun nedeni ise 1+1 pazarında bir doygunluğun oluşmasıdır. Yeni evli çift, öğrenci sayısı, etraftaki okul sayısı ile bunlar ölçülüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİREN BİR ŞİRKET KURDUK

İstanbul’un hangi yakasını daha rantabl görüyorsunuz. Büyük projelerin yapılacağı arsa daha çok var mı İstanbul’da?

İstanbul'un neresine baktığınıza bağlıdır. İstanbul'un çeperleri vardır. Daha çok bu çeperlerde hareket ediyoruz. İstanbul'un merkezi yerlerinde Arsa bulmakta zorlanıyoruz. Bundan sonra kentsel dönüşüme dönük bir hareket noktamız olacak. Eski binaları bulup oradaki mülk sahipleriyle anlaşarak birleştirme usulüyle yeni projeler yapmak istiyoruz. Yapmadan önce projenin maddi büyüklüğüne de bakıyoruz. Fiks bazı giderlerimiz var. 50-100 daire bizim bir projeye sunacağımız fiks giderleri pek karşılamaz. Ancak lokasyonu itibariyle fiyat farklılığı kazandırabilir. Fiyata baskı yapmaması için projenin biraz daha büyük olması lazım.

Kentsel dönüşüm kapsamında görüştüğünüz proje var mı?

Kentsel Dönüşüm için farklı konseptte bir şirket kurduk. Şu anda yaptığı bazı çalışmalar var. İlgilendiği projelere teklif verme aşamasındayız. Merkezin giderlerini ona yansıtmayacağız. Kendi başına hareket edecek. Dumankaya güvencesi altında kendi işini yürütecek. 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!
  Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!

  49 ülkede 3.500 ofis ve 86 bin gayrimenkul danışmanıyla yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına aracılık eden Coldwell Banker, Türkiye’de de zirveye emin adımlarla yürüyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Türkiye’de 4 yılda 130 ofis ve 1.500 gayrimenkul profesörüne ulaştık. 1906’dan bu yana edindiğimiz 111 yıllık tecrübeyi ofislerimizi aktarıyoruz” dedi.

 • International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!
  International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!

  Hızlı büyümesiyle inşaat sektöründe yıldız markalar arasında yerini alan Royal Group, kırılması zor bir rekora imza attı. Royal Group,Kartal’da kentsel dönüşüm çerçevesinde başladığı ilk projesinden de ikinci projesinden de dünyanın en prestijli emlak ödülleri olan International Property Awards’da 2 Avrupa birinciliği aldı.

 • Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış
  Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış

  Gayrimenkul sektöründe yüzlerce aile ev sahibi yapan, Bahçeşehir’in değişiminde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Atmaca Gayrimenkul, imza attığı yeni projeleriyle gayrimenkul sektöründe fark yaratırken sunduğu başarılı satış performansıyla da dikkat çekiyor.

 • ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı
  ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı

  Her yıl yüzlerce girişimcinin katıldığı ve sektörün önemli organizasyonlarından biri olan ‘Bayim Olur Musun Fuarı’ bu yıl da iş kurmak isteyenler için fırsat yaratacak. Girişimci adaylarının buluşma noktası olan fuara katılan ERA Gayrimenkul de kendi işini kurmak isteyenlere franchise sektörünün avantajlarını anlatacak.

 • Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!
  Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’ne, inşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat da katılacak. 11-12 Ekim'de WOW Convetion Center’de gerçekleşecek zirvenin ana teması ‘dönüşüm’ kavramı olacak.

 • Okkalar İnşaat'dan yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Okkalar İnşaat'dan yüzde 1 peşinat fırsatı!

  İnşaat sektörünün 40 yıllık tecrübeli şirketi Okkalar İnşaat, İstanbul’un yükselen değeri Kartal’da inşasını başlattığı “Arma Menta” projesinde yeni bir kampanyaya daha imza attı. 1 Ekim 2017 tarihinde başlayan kampanya kapsamında yüzde 1 peşinatla herkes ev sahibi olabilecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer