|   |   | 

Dünden Bugüne Apple

Apple,Steve Jobs'un 1976 yılında Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile birlikte California'da kurdukları elektronik ve bilgisayar teknolojisi üzerine çalışan bir şirkettir.

Dünden Bugüne Apple

Şu anda dünya devleri arasında yer alan bu şirket 1976 yılında ilk kez Steve Jobs'un evinin garajında faaliyete geçmiştir.

1977 yılında ilk kez bilgisayar üzerinde çalışmalar yapan Apple kısa bir zamanda Apple 2 ürünüyle ilk modelini piyasaya sunmuş oldu. Bu bilgisayarın fonksiyonları kısıtlıydı ama o zamanlarda teknoloji henüz çok gelişmediği için rağbet gören bir ürün oldu.

1970'li yılların sonlarına doğru Apple markalaşmaya başlamıştı.Tabi ki rakipsiz kalmadı.1980 yılında Microsoft ve Ibm ile rekabet amacı güderek Apple 3'ü tanıttı.Apple 3'ten sonra 1984 yılında Apple Macintosh'u sundu ve büyük ilgi gördü.Lakin Macintosh'un yüksek ücreti nedeniyle üretim ve ilgi sonralardan azaldı. Zaman içinde büyüyen Apple Steven Jobs'u istemedi ve kurulun onayı ile Steve Jobs,Apple'dan ayrıldı. Bir süre sonra kendi şirketi Next Inc'ı kurdu.

Steve Jobs'un ardından 1986-1997 yılları arasında Apple değer kaybına ve ticari alanda düşüşe geçti.Apple aynı zamanda hızla yükselen Next Inc'ı 429 milyon dolar karşılığı satın aldı ve Steve Jobs'u Ceo ilan etti. Steve Jobs'un geri gelmesiyle yeniden yükselişe geçecek Apple kısa bir zaman içinde İMac'i tanıttı ve saygınlığını yeniden kazandı. İMac çok büyük ilgi gördü ve çok kısa bir zamanda 800.000 adete kadar satıldı.Bunun devamında Apple işlemci olarak kendisine İntel'i seçti.İntel ile tanıştıktan sonra Apple ilk MacBook'unu yaptı ve dizüstü bilgisayar tarihinde de büyük bir adım attı. Bence Apple'ın İntel ile tanışması onun medenileşmesini sağladı.

2007 yılında Apple kurumu ilk kez telefonunu tanıttı ve yeni bir akım başlattı.Bu akım yavaş yavaş şekil alacak akıllı telefon akımıydı.2011 yılına kadar icat ettiği İpod,İphone ve İpad bu şirketin dünya devleri arasına sokmayı başardı.Apple'ın dahisi Steve Jobs 2011 yılında görevi tekrar bıraktı.Ama bu sefer durum onun ebedi bir hayata yolculuğuydu. Apple'ı Tim Cook'a bıraktıktan sonra 1 ay içinde vefat etti.Ve arkasında onu daima anacak binlerce insan ve büyük bir şirket olan Apple'ı bıraktı.Kısa zamanda akıllaşan teknolojilere atfen Apple,Apple Store geliştirdi. Apple Store sayesinde kulllanıcılar İOS işlemcisini kullanarak sanal marketten alışverişe başladı. Bu alışveriş sürekli birileri tarafından farklı uygulamalarla desteklenerek zenginleştirildi. Ve günümüzde Apple'ın sanal marketinde birbirinden farklı telefonun sistemini zenginleştiren ve günlük hayatımızda bize yardımcı olan 302.000'i aşkın uygulaması var.İşte tasarımıyla gözleri büyüleyen Apple ürünlerinin dünden bugüne hali böyle...

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer