|   |   | 

Dünyanın 5. Büyük Fuarına En Büyük Katkı Erzincan’ın

Bu yıl 20'ncisi düzenlenen, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) sona erdi. Fuar’da her yönleri ile yer alan Erzincan, Merkezle birlikte üç ilçe, Ergan Dağı ve yöresel ürünlerin yer aldığı ayrı ayrı stantlar ile fuarın gözdesi oldu.

Dünyanın 5. Büyük Fuarına En Büyük Katkı Erzincan’ın

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen; İllerin yanı sıra, beldeleri, otelleri, acenteleri, girişimcileri, işletmecileri, turizm meraklılarını buluşturan Dünyanın en büyük 5’nci fuarı EMITT, sona erdi. Erzincan Valiliği öncülüğünde; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kemaliye, Kemah ve Refahiye Kaymakamlığının katıldığı Fuar’da Erzincan yine birinci oldu. Beylikdüzü Tüyap Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenen Fuarda Erzincan’ın ev sahipliğini yapan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ve Eşi Muhsine Kahraman, fuarın ilk gününde hem ziyaretçileri ağırladı, hem de diğer illerin stantlarına ziyaretlerde bulundular. Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve Vali Yardımcısı Fatih Kaya’nın da katıldığı fuarda Erzincan yoğun ziyaretçi akını yaşadı. Eski bakanlardan, Erzincan’da görev yapmış bir çok eski valinin de ziyaret ettiği Erzincan Standı vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü.

Emitt’in Ardından

20’ncİ kez kapılarını ziyaretçilerine açan EMITT 2016 Fuarında, Erzincan Valiliği öncülüğünde Erzincan ve ilçelerinin yanı sıra Ergan Dağı Kayak Merkezi de ziyaretçilere tanıtıldı. Ergan Dağı’nın güzelliklerini yansıtan fotoğraflar ve kayak kıyafetli mankenler ile donatılan stantta yine ziyaretçiler için birbirinden renkli onlarca çeşit kokteyl ikram edildi. Burada Vali Kahraman; katılımcılara Ergan Dağı Kayak Merkezi’ni anlattı. Ergan Dağı Standında konuşan Vali Kahraman; yabancı ziyaretçi, turizm profesyonelleri, turizm yatırımcıları ve uluslararası tanıtım açısından EMITT’in sektörün kalbi niteliğinde olduğunu belirterek, Ergan Dağı Kayak Merkezinin de kurulan stantla tanıtılmasının kayak merkezinin dünyaya tanıtımı açısından büyük bir katkı sağladığını ifade etti.

Yöresel Ürünlere Yoğun İlgi

Dünyanın en büyük beşinci turizm fuarında en fazla yer alan Erzincan, yöresel ürünler ve turizm stantları ile vatandaşların akınına uğradı. Kültürel özelliklerini, yöresel tatlarını yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtan Erzincan, Özellikle Tulum Peyniri, el işlemeli bakırı, leblebisi, kurutmalıkları, pekmez ve reçelleri ile dikkatleri üzerine çekti. EMİTT Fuarında ‘Erzincan Yöresel Ürünler’ adı ile açılan stantta Erzincan’ın bütün yöresel ürünleri sergilendiği gibi ziyaretçilere de ikramlarda bulunarak satışı yapıldı.

Tulum Peyniri Kapış Kapış

Koyun sütünden üretilip küçükbaş hayvan postuna basılan tescilli Erzincan tulum peyniri EMİTT Fuarında vatandaşların yoğun ilgisini gördü. Munzur, Çimen, Çayırlı, Tercan ve Kemah Oluk gibi yüksek rakımlı yaylalarda yetiştirilen koyunların sütünden yapılan tulum peyniri, Erzincanlı Peynircim Firması tarağından Fuarda; küçükbaş hayvan postu, güveçte, ahşap kaplarda, plastik bidon ve vakumlu ambalajlara doldurularak farklı bir sunum ile satışa sunuldu.

Erzincan Bakırı Kapalı Çarşıda

Erzincan Bakırını Fuarda; sergileyen Polat Bakır, birbirinden güzel hediyelik bakırları ile, farlı figür ve işlemeleri ile dikkatleri çekmesini bildi. Fuarın son gününe kadar sergilenen ve tanıtımı yapılan Erzincan Bakırı, İstanbul’da Kapalı Çarşı’da dünyanın dört bir yanına ulaştırılmak üzere bir esnaf tarafından satın alındı. Burada bağlantı kuran Erzincanlı Firma Polat Bakır, düzenli olarak Kapalı Çarşı’ya Erzincan Bakırını gönderecek.

Leblebi, Pekmez Ve Kurutmalıklar Sıla Hasreti Giderdi

Yöresel ürünler standında başlıca ürünlerin yanında Erzincan’da üretimi yapılan elma, kayısı kurusu pestil, bastığ gibi ürünlerle birlikte Kemaliyeli bayanların yapmış olduğu pekmez, kurutulmuş bitkiler, el işlemeli örtüler ve onlarca çeşit ürün, İstanbul’da yaşayan Erzincanlılar başta olmak üzere fuarı ziyaret eden bir çok vatandaş bol bol Erzincan yöresel ürünlerinden satın aldılar.

Refahiye ve Kemah Balı Damakta Tat Bıraktı

Fuarda yöresel ürünlerinin yanı sıra organik çiçeksiz bal ile öne çıkan Refahiye ve Kemah ilçeleri, ziyaretçilere doğal bal ikramında bulundular. Bal’ın tadına doyamayan bir çok ziyaretçi Erzincan Balının adını duyduklarını, şimdi ise tatma fırsatı bulduklarını söyleyerek artık sofralarında Erzincan Balı olacağının mesajını verdiler.

Sırat On Fırat Köprüsü Hatıra Fotoğraflarına Arka Fon Oldu

Kemaliye İlçesi’ndeki Karanlık Kanyon üzerine 600 metre uzunluğunda, 550 metre yüksekliğinde yapılacak olan ’Sırat on Fırat Köprüsü’ proje maketi Erzincan Standında ziyaretçilerin yoğun uğrak alanlarından birisi oldu. Projeyi merak edenlerin yakından ilgilendiği maketin önünde hatıra fotoğrafı çektirmeleri dikkatlerden kaçmadı.

Erzincan Yine Ödüle Layık Görüldü

Erzincan, bu yıl 20'ncisi düzenlenen, Uluslararası turizm sektörünün ileri gelenlerini buluşturan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 'te " Fuarın tanıtımına en fazla katkıda bulunma" ödülüne layık görüldü. 11 salonda 4 bin 500 firmanın katılım gösterdiği EMİTT Fuarı'na kültürel ve tarihi dokuları, yöresel ürünleri ile katılan Erzincan "Fuarın Tanıtımına En Fazla Katkıda Bulunma" ödülüne layık görüldü. Erzincan’ın bu başarısına istinaden ITE Turizm Seyahat ve Moda Direktörü Hacer Aydın ve EMITT Türkiye Satış Direktörü Deniz Çerçioğlu, Erzincan Valiliği adına Erzincan Vali Yardımcısı Fatih Kaya’ya ödülü takdim ettiler.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Bir milyon ton pamuk üretimi hayal değil
    Bir milyon ton pamuk üretimi hayal değil

    Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl pamuk rekoltesinde yüzde 20’lik artış beklediklerini belirterek, 2017 bitmeden priminin 90 kuruş olarak açıklanması halinde pamuk üretiminin 1 milyon tona ulaşacağını söyledi.

  • Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!
    Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!

    Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini taşıyan Bayim olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda 12-15 Ekim tarihleri arasında CNR Fuar merkezinde düzenlendi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer