|   |   |  Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Çöllerle kaplı olan Umman’a dünyanın en büyük botanik parkı kurulmaya başlandı.

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

420 hektarlık alana yayılacak olan ve deniz seviyesinden 100 metre yüksekte çölde kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı, başkent Muskat yakınlarında olacak. Dünyanın en büyük botanik parkı olacak olan parktan deniz görülebilecek.

Parkta bir araştırma ve eğitim merkezi de bulunacak ve 350 kişi istihdam edilecek. Sultan Kâbus bin Said'in girişimleriyle ortaya çıkan bu proje ülkenin botanik çeşitliliğini arttırmak ve yok olma tehlikesi altında olan bitkileri korumak ve çeşitlendirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Başkent Muskat’a 35 kilometre uzaklıkta kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı Hajar Dağları'nın eteklerinde olacak. Parkın kurulacağı bölge tektonik faaliyetler sonrasında denizden 100 metre yükselmiş bir alan. Bölgenin önemli bir özelliği ise tektonik faaliyetler sonrasında yükselen su yatağının halen görülebildiği dünyadaki ender bölgelerden birisi olması.

Botanik parkın tasarımında bölgenin coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak pasif ve aktif gölgeleme mekanizmaları ve UV ışık kontrol elemanları hem ziyaretçi konforu hem de ekolojik konforun sağlanması hedefleniyor. Ayrıca alandaki ekosistemin sürdürülebilirliği için soğutma ve verimli sulama sistemleri kurulacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Allianz Grubu ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı
  Allianz Grubu ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

  Allianz Grubu, 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,9 büyüdü. Allianz Grubu CEO'su Oliver Baete, şirketin 2018'e iyi başladığını belirterek, "İlk çeyrekte piyasalarda gözle görülür bir volatilite olmasına rağmen gerek ciro gerekse kârlılıkta artış yaşandı. Başarılı performansı sayesinde şirket, 2018 hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

 • Bu işlerde çalışanlar dikkat!
  Bu işlerde çalışanlar dikkat!

  Mayıs ayıyla birlikte mevsimlik işçi sezonu başladı. Sadece turizm sektöründe 300 bin dolayında mevsimlik işçi çalışıyor. Aynı işverene bağlı işyerlerinde iki veya daha fazla sezon çalışan işçiler ihbar ve kıdem tazminatı alabilir. Örneğin 10 sezon 7’şer ay çalışmışsa 70 aylık çalışma üzerinden tazminat hakkı doğuyor.

 • Türkiye’deki 2018 Nisan marka başvuru sayısı açıklandı
  Türkiye’deki 2018 Nisan marka başvuru sayısı açıklandı

  Adres Patent, Nisan ayına ait Türkiye’nin marka başvuru sayısını açıkladı. 2018 yılının Nisan ayında 81 ilden yapılan yerli marka başvurularıyla ilgili açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, marka tescil başvuru sayısında artış olduğunu belirtti.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.