|   |   |  Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Çöllerle kaplı olan Umman’a dünyanın en büyük botanik parkı kurulmaya başlandı.

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

420 hektarlık alana yayılacak olan ve deniz seviyesinden 100 metre yüksekte çölde kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı, başkent Muskat yakınlarında olacak. Dünyanın en büyük botanik parkı olacak olan parktan deniz görülebilecek.

Parkta bir araştırma ve eğitim merkezi de bulunacak ve 350 kişi istihdam edilecek. Sultan Kâbus bin Said'in girişimleriyle ortaya çıkan bu proje ülkenin botanik çeşitliliğini arttırmak ve yok olma tehlikesi altında olan bitkileri korumak ve çeşitlendirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Başkent Muskat’a 35 kilometre uzaklıkta kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı Hajar Dağları'nın eteklerinde olacak. Parkın kurulacağı bölge tektonik faaliyetler sonrasında denizden 100 metre yükselmiş bir alan. Bölgenin önemli bir özelliği ise tektonik faaliyetler sonrasında yükselen su yatağının halen görülebildiği dünyadaki ender bölgelerden birisi olması.

Botanik parkın tasarımında bölgenin coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak pasif ve aktif gölgeleme mekanizmaları ve UV ışık kontrol elemanları hem ziyaretçi konforu hem de ekolojik konforun sağlanması hedefleniyor. Ayrıca alandaki ekosistemin sürdürülebilirliği için soğutma ve verimli sulama sistemleri kurulacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Yangına 60 dakika dayanımlı çelik kapı!
    Yangına 60 dakika dayanımlı çelik kapı!

    Mutfak, banyo ve kapı sektörüne yön veren Aslandağ Grubu bünyesinde yer alan Okey Porte’ye ait “Safe Entry” modeli, Türkiye’nin yangına 60 dakika dayanımlı tek çelik kapısı olarak hayat kurtarıyor.

  • Radisson Blu Trabzon’a Hotelya imzası
    Radisson Blu Trabzon’a Hotelya imzası

    Otel, AVM, hastane, restoran, ofis, cafe ve mağazalar için hareketli ve sabit mobilya üretimi yapan Hotelya, 69 ülkede 300’den fazla otel ile faaliyet gösteren ve dünyanın en önemli üst segment otel markalarından biri olan Radisson Blu’nun Trabzon’daki ilk oteline yüzlerce farklı ürünüyle damgasını vurdu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.