|   |   |  Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Çöllerle kaplı olan Umman’a dünyanın en büyük botanik parkı kurulmaya başlandı.

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

420 hektarlık alana yayılacak olan ve deniz seviyesinden 100 metre yüksekte çölde kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı, başkent Muskat yakınlarında olacak. Dünyanın en büyük botanik parkı olacak olan parktan deniz görülebilecek.

Parkta bir araştırma ve eğitim merkezi de bulunacak ve 350 kişi istihdam edilecek. Sultan Kâbus bin Said'in girişimleriyle ortaya çıkan bu proje ülkenin botanik çeşitliliğini arttırmak ve yok olma tehlikesi altında olan bitkileri korumak ve çeşitlendirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Başkent Muskat’a 35 kilometre uzaklıkta kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı Hajar Dağları'nın eteklerinde olacak. Parkın kurulacağı bölge tektonik faaliyetler sonrasında denizden 100 metre yükselmiş bir alan. Bölgenin önemli bir özelliği ise tektonik faaliyetler sonrasında yükselen su yatağının halen görülebildiği dünyadaki ender bölgelerden birisi olması.

Botanik parkın tasarımında bölgenin coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak pasif ve aktif gölgeleme mekanizmaları ve UV ışık kontrol elemanları hem ziyaretçi konforu hem de ekolojik konforun sağlanması hedefleniyor. Ayrıca alandaki ekosistemin sürdürülebilirliği için soğutma ve verimli sulama sistemleri kurulacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı
  Akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı

  Akaryakıt fiyatlarında yapılan ÖTV düzenlemesi ile birlikte benzin ve motorinde pompa fiyatlarına bugünden itibaren yüzde 9 fiyat artışı yansıtılacak. Zam tutarı benzinin litre fiyatında 50, motorinin litre fiyatında 45 kuruş olarak gerçekleşecek.

 • Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz
  Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

  Kurban Bayramı tatili süresince Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki köprü ve otoyollardan geçişlerin ücretsiz olmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı

 • ABD ürünlerine ek vergi!
  ABD ürünlerine ek vergi!

  ABD menşeli bazı ürünlere uygulanan ek mali yükümlülük yüzde 100 oranında artırıldı. Ek vergi uygulanacak ürünlerden bazıları; binek otomobiller, alkollü içecekler, kağıt ürünleri, PVC, makyaj malzemeler, taşkömürü, tütün ürünleri, pirinç ve bazı meyvelerden oluşuyor.

 • BDDK düzenlemeleri yürürlüğe girdi
  BDDK düzenlemeleri yürürlüğe girdi

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu`nun banka kartları ve kredi kartları, bankaların kredi işlemleri, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyet esasları hakkında olmak üzere üç yönetmelikte değişiklik yapılması kabul edildi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.