|   |   |  Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Çöllerle kaplı olan Umman’a dünyanın en büyük botanik parkı kurulmaya başlandı.

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

420 hektarlık alana yayılacak olan ve deniz seviyesinden 100 metre yüksekte çölde kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı, başkent Muskat yakınlarında olacak. Dünyanın en büyük botanik parkı olacak olan parktan deniz görülebilecek.

Parkta bir araştırma ve eğitim merkezi de bulunacak ve 350 kişi istihdam edilecek. Sultan Kâbus bin Said'in girişimleriyle ortaya çıkan bu proje ülkenin botanik çeşitliliğini arttırmak ve yok olma tehlikesi altında olan bitkileri korumak ve çeşitlendirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Başkent Muskat’a 35 kilometre uzaklıkta kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı Hajar Dağları'nın eteklerinde olacak. Parkın kurulacağı bölge tektonik faaliyetler sonrasında denizden 100 metre yükselmiş bir alan. Bölgenin önemli bir özelliği ise tektonik faaliyetler sonrasında yükselen su yatağının halen görülebildiği dünyadaki ender bölgelerden birisi olması.

Botanik parkın tasarımında bölgenin coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak pasif ve aktif gölgeleme mekanizmaları ve UV ışık kontrol elemanları hem ziyaretçi konforu hem de ekolojik konforun sağlanması hedefleniyor. Ayrıca alandaki ekosistemin sürdürülebilirliği için soğutma ve verimli sulama sistemleri kurulacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Kipa'nın piyasa değeri sahibini geçti
  Kipa'nın piyasa değeri sahibini geçti

  Migros`un piyasa değeri, bünyesine kattığı Kipa`nın gerisinde kaldı. Son bir aylık süreçte Borsa İstanbul`da hisseleri yüzde 50`den fazla değerlenen Kipa`nın piyasa değeri 6 milyar lirayı geçti. Migros ise 4.3 milyar TL piyasa değerine sahip.

 • Alman ekonomisi büyüdü!
  Alman ekonomisi büyüdü!

  Almanya geçen yıl yüzde 2,9 ile beklentilere paralel büyüdü. Bu dönemde hanehalkı tüketimi değişim göstermezken, kamu harcamaları beklentilerin üzerinde arttı.

 • Çanak antenler ortadan kalkıyor!
  Çanak antenler ortadan kalkıyor!

  BTK’nın yeni şartnamesiyle fiber optik, ethernet, kablo TV daire içine kadar “kablo bacası” yla gelecek. Çatıdan tüm dairelere uydu yayını için kablo zorunlu olacak. Çanak anten kirliliği ortadan kalkacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.