|   |   |  Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

Çöllerle kaplı olan Umman’a dünyanın en büyük botanik parkı kurulmaya başlandı.

Dünyanın en büyük botanik parkı Umman’a kuruluyor

420 hektarlık alana yayılacak olan ve deniz seviyesinden 100 metre yüksekte çölde kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı, başkent Muskat yakınlarında olacak. Dünyanın en büyük botanik parkı olacak olan parktan deniz görülebilecek.

Parkta bir araştırma ve eğitim merkezi de bulunacak ve 350 kişi istihdam edilecek. Sultan Kâbus bin Said'in girişimleriyle ortaya çıkan bu proje ülkenin botanik çeşitliliğini arttırmak ve yok olma tehlikesi altında olan bitkileri korumak ve çeşitlendirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Başkent Muskat’a 35 kilometre uzaklıkta kurulmaya başlanan Umman Botanik Parkı Hajar Dağları'nın eteklerinde olacak. Parkın kurulacağı bölge tektonik faaliyetler sonrasında denizden 100 metre yükselmiş bir alan. Bölgenin önemli bir özelliği ise tektonik faaliyetler sonrasında yükselen su yatağının halen görülebildiği dünyadaki ender bölgelerden birisi olması.

Botanik parkın tasarımında bölgenin coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak pasif ve aktif gölgeleme mekanizmaları ve UV ışık kontrol elemanları hem ziyaretçi konforu hem de ekolojik konforun sağlanması hedefleniyor. Ayrıca alandaki ekosistemin sürdürülebilirliği için soğutma ve verimli sulama sistemleri kurulacak.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 •  VW'den 44 milyar euroluk yeni yatırım 
   VW'den 44 milyar euroluk yeni yatırım 

  Yaşadığı emisyon skandalları yüzünden milyarlarca dolar zarar eden otomobil üreticisi Alman Volkswagen, elektrikli otomobil üretimine 44 milyar euro yatırım yapacağını açıkladı.

 • Doğalgaz kullanımı hava kirliliğini önlüyor
  Doğalgaz kullanımı hava kirliliğini önlüyor

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, doğalgazın yaygınlaştığı Trabzon’da, hava kirliliği sorunlarının azaldığını ifade ederek, kapısının önüne doğalgaz getirdikleri herkesin doğalgaz kullanması talebini yineledi.

 • TL sözleşmelere ilişkin yeni tebliğ yayımlandı
  TL sözleşmelere ilişkin yeni tebliğ yayımlandı

  Hazine ve Maliye Bakanlığının, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar’da yeni değişiklikler yapılmasını öngören Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Döviz ve TL cinsinden yapılacak sözleşmelere ilişkin yeni düzenlemeler getirildi.

 • Özel sektörün yurtdışı kredisi 2018 Eylül'de azaldı
  Özel sektörün yurtdışı kredisi 2018 Eylül'de azaldı

  Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, Eylül sonu itibarıyla, 2017 yılsonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 5,3 milyar dolar azalarak 216,6 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2 milyar dolar azalarak 16,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.