|   |   |  Dünyanın gözü, yatırım için Irak’ta

Dünyanın gözü, yatırım için Irak’ta

Irak’ın yeniden inşası için Irak Ulusal Yatırım Komisyonu 157 projelik bir liste yayınladı. Yatırımcı arayışında olduğunu duyuran Komisyon, bu konuda bir de konferans düzenliyor.

Dünyanın gözü, yatırım için Irak’ta

Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) Irak Ülke Müdürü Ziad Badr ise“Dünyanın başka bir yerinde böyle yatırım olanakları olduğunu düşünmüyorum” diyerek ülkedeki potansiyele dikkat çekti. Dünyanın birçok ülkesindeki özel sektör temsilcileri de pastadan nasıl pay alacağını öğrenmek için ülkede düzenlenen fuarlara akın ederken, Irak’ı da mercek altına almış durumda... 

Son 30 yılda birçok ambargoya maruz kalan ve savaşın gölgesinde ayakta kalma mücadelesi veren Irak, yeniden inşa ediliyor.

Irak Ulusal Yatırım Komisyonu (NIC) bu amaçla geçtiğimiz haftalarda 157 projelik bir liste yayınladı. Komisyon, bu projeler için yatırımcı arayışında olacaklarını açıklarken, liste içinde Musul Havalimanı gibi yıkılmış olan tesislerin yeniden inşasını da yer alıyor. Bunu yanı sıra yeni yatırımları da kapsayan liste, seyahat, ziraat ve enerji kaynaklarına da odaklanıyor. Evleri, hastaneleri, okulları, yolları iş merkezlerini, iletişimi de kapsayan liste gençlere iş bulmayı ve yıllardır süren şiddete bir son vermeyi hedefliyor.

Konferans düzenleniyor

Komisyon ayrıca bu konunun “Irak’ın Yeniden İnşası Konferansı”nda da ele alınacağı da duyuruldu. Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkanı Sami Raoof Taqi Al-Araji, yabancı hükümetleri, özel şirketleri ve uluslararası organizasyonları temsil eden bin 900 delegenin konferansa katılmak üzere kayıt yaptırdığını söyledi.

Irak’ın yeniden inşası birçok sektörü de harekete geçirmiş durumda. Dünyanın birçok ülkesinden özel sektör oyuncularının, yeniden inşa nedeniyle ortaya çıkacak pastadan pay almak için Irak’ı mercek altına aldıkları belirtiliyor.

Fuarlar gözde oldu

Irak’taki iş olanakları birçok fuarda da masaya yatırılıyor. Birçok ülkedeki özel sektör oyuncuları, Irak’ı yakından tanımak ve iş olanakları hakkında bilgi sahibi olmak için bu fuarları bir fırsat olarak görüyor. Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu da Irak’ın yeniden inşası konusunda özel sektöre çağrıda bulundu.  Kurum, uluslararası şirketlerin Irak’ta inşaat projelerini ve yüksek getirili yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri gerektiğini duyurdu.

Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) Irak Ülke Müdürü Ziad Badr, “Dünyanın başka bir yerinde böyle yatırım olanakları olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Uluslararası Finans Kurumu’nun Irak’ın değişik bölgelerinde yaklaşık 1.2 milyar dolarlık yatırımları olduğunu belirten Badr, özellikle bankalar, çimento fabrikaları, telekomünikasyon alanlarına odaklandığını kaydetti ve yakın zamanda 250 milyon dolarlık bir telekomünikasyon yatırımını duyuracaklarını söyledi.

Bağdat’tan “yolsuzluk olmayacak” sözü

Ancak Irak’ta hala yolsuzlukların önemli bir sorun olduğu belirtiliyor. Transparency International tarafından her yıl düzenli olarak açıklanan listeye göre Irak, dünyada en çok yolsuzluğun olduğu 10’uncu ülke konumunda. Ancak başkent Bağdat’tan yapılan açıklamada, özellikle yeniden inşa sürecinde bürokratik rutine ve yolsuzluklara göz açtırılmayacağı duyuruldu. Irak, Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ham madde ithalatçısı konumunda bulunuyor.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Dijital ayak iziniz, kimliğinizi ele veriyor
  Dijital ayak iziniz, kimliğinizi ele veriyor

  Türkiye’de 82,4 milyon nüfusun yüzde 63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor ve günde internette ortalama 7 saat geçirirken, 2 saat 46 dakikamızı da sosyal medyada harcıyoruz.

 • Çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış
  Çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış

  Türkiye ekonomisinin lokomotifi çimento sektörünün yılın ilk iki aylık verilerine göre; çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış yaşanırken, üretilen çimentonun yüzde 21,1’i ihracata konu oldu.

 • Kapı tasarlıyorum’da ödüller sahiplerini buldu!
  Kapı tasarlıyorum’da ödüller sahiplerini buldu!

  Aslandağ Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi “3. Kapı Tasarlıyorum” yarışması sonuçlandı. İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü’nde 2 Mayıs Perşembe günü düzenlenen ödül töreninde, 10 bin TL değerindeki birincilik ödülünü Okan Üniversitesi Sanat Tasarımı Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Fırat Altundağ kazandı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.