|   |   | 

Dursun Yılmaz, kentsel dönüşüm çok yetersiz!

ASKON İnşaat Sektör Başkanı Dursun Yılmaz, Dünya Gazetesi İnşaat ekinde yer alan haberde Türkiye'de kentsel dönüşümün yetersiz olduğunu söyledi. Plansız gelişen binalarda hiçbir sosyal donatı alanı bulunmadığını söyledi...

Dursun Yılmaz, kentsel dönüşüm çok yetersiz!

1999 depreminden sonra yapı bloklarında ve konutlarda kalitenin artmasının, daha önceki süreçte bu noktadaki eksikliği ortaya koyduğunu belirten ASKON İnşaat Sektör Başkanı Dursun Yılmaz,"İmar Planları,Anadolu'dan İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere gelen arsa spekülatörlerinin insafıyla ortaya çıkmaktaydı. İmar planı olmayan alanlarda arsa alanları, küçük parseller üretilmesi, belediyelerin de bu yöndeki denetimsizlikleri plansız, projesiz şehirlerin oluşmasına yol açtı. Plansız gelişen bu binalarda hiçbir sosyal donatı alanı bulunmadığı gibi, sağlamlık açısından da müthiş bir kalitesizlik, bununla birlikte kötü bir manzara ortaya çıktı. 2000'deki depremle birlikte sağlamlık ve kalitenin önemi anlaşılmış oldu" dedi. Refah Partili belediyelerin iş başına gelmesiyle birlikte belediyecilikteki denetim fonksiyonunun üst düzeyde işletilmesiyle, belli bir kalitenin oluşmaya başladığını,fakat belediyelerin bu noktada çok gecikmiş olmasından kaynaklanan çözümün gecikmesinin ortaya çıktığını kaydeden Yılmaz, "Belediyeler deprem sonrasında denetime elbette önem verdiler. Yanı sıra yapı denetim firmalarının da ısrarlı takipleriyle ortaya çıkan yapı blokları, daha kaliteli ve nitelikli olarak inşa edildi. 2000 yılına kadar binalarda hazır beton kullanılmamıştı. Denizden alınan kumlar, kürek marifetiyle kol gücüyle beton haline getiriliyordu. Bu nedenle 2000 yılından önceki dönemde yapıların yeterli kalitede olduğundan, büyük bölümünün yüzde 70'lik kısmının yeterli olabileceğinden emin değilim" diye konuştu.

Şehirlerde oturanların yeni dönemde yeni binalara taşınma zorunluluğunda kendilerini hissettiğini ifade eden Yılmaz,"Türkiye'de ne kadar çok konut yapılırsa yapılsın, nitelikli konut ihtiyacı yine de karşılanamaz. Bir veriye göre 800 bin konuttan bahsediliyor. Bu rakam bile ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Çünkü İstanbul gibi büyükşehirlerde kalitesiz binaların boşaltılıp,yerine yeni binaların yapılması zorunluluğu vardır. Bu noktada TOKİ'nin de derde deva olacağı kuşkuludur. TOKİ; ihtiyacı karşılayamadığı gibi özel sektörle haksız rekabeti beraberinde getirmektedir. 

Devletin yapması gereken inşaatçıların, müteahhitlerin en büyük sıkıntısı olan arsa problemini gidermek olmalıdır. Şehrin içinde kalmış arsaların inşaatçılara verilmesi gerekmektedir. Bu tür arsaların bina maliyetindeki payı neredeyse yüzde 50'dir. Yani, 200 bin liralık bir konutta arsa payı 100 bin liraya ulaşmaktadır. TOKİ'nin yaptığı binalarda bu arsa payı daha az olmasına rağmen, binalar özel sektörün yaptığı binalardan ucuz değildir, kaliteli de değildir" açıklamasını yaptı. 
Devletin yeni arsalar üretmesi, şehir planlamaları ve altyapıyı hazırlaması gerektiğini ifade eden Yılmaz,"Böylece bu arsalar özel sektöre satılabilir, kat karşılığı verilebilir. Böylece kentsel dönüşüm süreci de hızlandırılmış olur. Eski yapılar boşaltılarak, oluşan arsalarda yeni inşaatlar yapılması lazım. İstanbul için ayrılacak 10 milyar dolarlık bir kaynak, kentsel dönüşümün lokomotifi ve işaret fişeği gibi değerlendirilecektir. Bir bölgede yapılan kentsel döinüşüm.bir başka bölgenin de arsa üretiminin başlangıcı olarak, bir motor gibi işletilecektir. Bu noktada şu anda kentsel dönüşüm bağlamında yapılan hiçbir şey yoktur. 38 ilçede kentsel dönüşüm adına yapılanlar, toplam ruhsat sayılarının yüzde 10'unu bile teşkil etmiyor. Devletin bu işe fiili olarak el atması gerekiyor. Yeni parsel alanlarının oluşturulması, imar planlarının oluşturulması, kat karşılığı bunların inşaat firmalarına verilmesi veya satılmasıyla kentsel dönüşüm amacına ulaşabilecektir. Zira, İstanbul'da yoğun bir şekilde yapı bloğu, deprem öncesi binalardan oluşmaktadır ve acilen yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılması zaruridir" değerlendirmesini yaptı.  

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de
  Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında konutlar yükseldikçe, hak sahiplerinin heyecanı da artmaya başladı.

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer