|   |   |  Eczacıbaşı İki Gayrimenkul Projesiyle Pazara Geliyor

Eczacıbaşı İki Gayrimenkul Projesiyle Pazara Geliyor

Eczacıbaşı Gayrimenkul, Kanyon ve Ormanada projelerinin ardından iki yeni projeye başlayacak. Yeni projelerden biri Kartal’da diğeri Ayazağa’da hayata geçecek.

Eczacıbaşı İki Gayrimenkul Projesiyle Pazara Geliyor

Eczacıbaşı Gayrimenkul, Kanyon ve Ormanada projelerinden sonra iki yeni projeye başlayacak. Projelerden biri Kartal’da 317 dönümlük alanda diğeri ise Ayazağa‘da 76 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek. Projeleriyle ilgili konuşan Eczacıbaşı Gayrimenkul Genel Müdürü Orhan Gündüz, Kartal’daki projelerinin toplam 3 milyon metrekarelik Kartal kentsel dönüşüm alanı içinde yer aldığını belirtti. Gruba ait eski bir fabrika alanı olan Kartal arazilerinin Dap Yapı’nın İstmarin projesinin hemen yanında yer aldığını kaydeden Gündüz, “Denizin kenarında 317 dönümlük büyüklüğe sahip arazimiz Kartal kentsel dönüşüm alanı içinde yüzde 10 paya sahip” dedi.

“Ayrıca Ayazağa’da 76 bin bin metrekarelik bir arazimiz var” diyen Orhan Gündüz, “Önümüzdeki dönemde her iki arazimizde karma projeler geliştireceğiz. İki arazide de imar çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar 6 ila 12 ay içinde bitecek” diye konuştu. Kartal projesinin hemen önünde metro durağı olduğunu kaydeden Gündüz, konut kısmında bir ortaklık yapmalarının da söz konusu olabileceğini açıkladı. Orhan Gündüz, Marmaray’ın bitmesi, Kartal-Kadıköy metrosunun Sabiha Gökçen’e kadar uzatılması ile Kartal’ın ulaşım problemi olmayan bir ilçe olarak geleceğinin çok parlak olacağını kaydetti.

3. Havalimanı pilotları müşteri yaptı

Zekariyaköy’de yapımı tamamlanan ve 273 villadan oluşan Ormanda projelerinin ise yüzde 85’inin satıldığını aktaran Gündüz, “Kalanların ise satışı devam ediyor. Yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi de bizim için avantaj oldu. Satışlara ivme kattı. Şu anda elimizde 28-30’a yakın bir adet kaldı” dedi. Metrekare fiyatlarının 14 bin TL olduğu projede en küçük dairenin 200, en büyük dairenin 700 metrekare olduğunu anlatan Gündüz, Ormanada projesinde firma olarak 48 aya sıfır faiz oranlarıyla, 120 ayda ise 0,50 faiz imkanıyla ödeme imkanı sunduklarını belirtti. Havalimanı projesinin inşaatıyla birlikte artık alıcı kitleleri arasına pilotların da girmeye başladığını anlatan Gündüz şöyle konuştu: “Çünkü Ormanada’da. 3. köprü yoluna bağlantı yolu yapıldı. Havalimanı yapıldığında ise bu yolla havalimanına en fazla 15 ila 20 dakika içinde ulaşmak mümkün olacak.”

Fonlar için AVM’ler hala cazip

Gayrimenkulde ofis, avm ve otel alanlarını da değerlendiren Orhan Gündüz, fonların getiri sağlayan ticari gayrimenkulle ilgilendiğini aktardı. Gündüz, “Bu nedenle Türkiye’deki AVM’lere önemli yatırımlar yaptılar. AVM’de bölgesel ve yanlış konseptten kaynaklanan problem var. Onlarda doğal seleksiyon gereği ya dönüşüyorlar ya da yıkılıp başka bir şey oluyor.Ancak Türkiye’de hala AVM ihtiyacı var” yorumunu yaptı.

Ofiste de çok fazla arz oluştuğunu ifade eden Gündüz, “Üretilen bu arzın yüzde 80-85’nin fiziki koşullar açısından A sınıfı ofislere benziyor. Fakat gerçekte A sınıfı ofis değiller. A sınıfı ofis olmanın fiziki koşulların yanı sıra tek sahiplikten geçiyor” dedi. Türkiye’de ise ofislerin yapılıp kat kat satıldığını belirten Gündüz şöyle konuştu: “Dünyada böyle bir konsept yok. Bu şekilde satışlar ise dünyaca büyük uluslararası kurumsal firmaların bu ofislere girmesini engelliyor.” Gündüz, artan öğrenci ve yaşlı sayısı nedeniyle gelecekte en fazla yatırım çekecek alanların başında ise öğrenci yurtları ve yaşlı evleri geldiğini kaydetti.

Net brüt farkı çözüm bekliyor

Üniversite düzeyinde açılan lisans ve master programlarıyla Türkiye’de gayrimenkul sektörünün daha kurumsal bir yapıya dönüşmeye başladığını ifade eden Orhan Gündüz, ancak sektörde net-brüt farkının hala çözüm bekleyen bir konu olduğunu söyledi.

Özellikle markalı firmalarda net ile brüt arasındaki farkın fazla olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı Gayrimenkul Genel Müdürü Orhan Gündüz, “Brüte neler kattıkları da belli değil. Mahalle müteahhtinde bu fark az olduğundan bu onlar için bir avantaja dönüşüyor. Bu nedenle gelecekte net satışa geçilmesi lazım” açıklamasını yaptı. Gündüz, alıcıların daire alırken mağduriyet yaşamamaları için de ruhsatın yanı sıra uygulama projeleri kesinleşmiş projeleri tercih etmelerini önerdi.

İstanbul’da 5 yıl boyunca yeni otel yapılmasın

Orhan Gündüz, Türkiye’de özellikle otel alanında çok fazla bir arz oluştuğunu dile getirdi. Gündüz, “İstanbul’da otelde çok fazla arz var. Bu nedenle getirileri ve karları çok düştü. Dolayısıyla otelde sıra dışı bir konsept geliştirilmediği sürece gelecek 5 yıl boyunca bu alana yatırım yapılmasına izin verilmemeli” dedi. Gündüz, kriz zamanlarında otellerde fiyat indirimlerinin hızlı olduğunu ancak yukarı çıkışların ise yavaş gerçekleştiğini söyledi.

Yeni Proje Haberleri

Etiketler

Yeni Proje Kategorisindeki diğer haberler

 • Ant Yapı’dan İngiltere’de 45 milyon pound değerinde yeni proje
  Ant Yapı’dan İngiltere’de 45 milyon pound değerinde yeni proje

  Uluslararası alanda en çok iş yapan 86 müteahhitten biri olan Ant Yapı, İngiltere’de yer alan projelerine bir yenisini daha ekledi. Londra’nın seçkin lokasyonlarından Oxford Street ve Mayfair’in yakınında yer alan, Kral Edward dönemine ait, 45 milyon Pound değerindeki konut projesinin 19 ayda teslim edilmesi planlanıyor.

 • Fikirtepe’ye Torkam imzası
  Fikirtepe’ye Torkam imzası

  Kiptaş’ın Fikirtepe ihalesini kazanan Torkam İnşaat, toplam 5 bloktan oluşan 1.101 konutluk dev bir proje hayata geçirecek. 182.198 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek ve ihale bedeli KDV dahil 383 milyon 488 bin TL olan projenin 30 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

 • Ege Yapı, Cer İstanbul'u satışa çıkardı
  Ege Yapı, Cer İstanbul'u satışa çıkardı

  Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO güvencesiyle, gayrimenkul sektörü öncülerinden Ege Yapı tarafından geliştirilen, Yedikule Hisarı’nın yanındaki Cer İstanbul Projesinin detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

 • Mesa'nın yeni projesi görücüye çıktı
  Mesa'nın yeni projesi görücüye çıktı

  Gayrimenkul sektöründe 50 yıla dayanan ödünsüz kalite anlayışını nitelikli yaşam alanlarıyla buluşturan Mesa; Anadolu Yakası’nın en özel lokasyonlarından biri olan Çubuklu’ da kent ormanı ve doğal gölün yanı başında Mesa Orman projesiyle modern ve doğal bir yaşamı hayata geçiriyor. Kolay ve rahat ulaşım olanaklarına sahip Mesa Orman kentten uzaklaşmadan doğayla komşu bir yaşam sunuyor.

 • 555 N Miami Avenue’de yükseliyor
  555 N Miami Avenue’de yükseliyor

  İnşaat sektörü dahil, turizmde, eğitimde, sağlıkta ve gıdada 50 yıllık tecrübeye sahip Okan Grubu’nun yeni projesi 70 katlı Okan Tower Miami, şehrin göbeğinde, 555 N Miami Avenue’de yükseliyor.

 • İzmir Görece'de yeni konut projesi!
  İzmir Görece'de yeni konut projesi!

  İzmir’de pek çok başarılı projeye imza atan Cabbaroğlu ve Boran Emlak ortak girişimi ile kurulan Forbest Yapı, Sarnıç, Alaçatı ve Gaziemir projelerinden sonra Görece’deki yeni projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.