|   |  Havsa Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Havsa İlçesini Favorilerime Ekle

Havsa Güncel Konut Projeleri

Havsa Konut Projeleri

Coğrafi Yapı
 
          İlçe il merkezine 27 km uzaklıktadır. Kuzey ve batısında Edirne ili, güneyinde Uzunköprü ve Pehlivanköy ilçeleri, doğusunda ise Kırklareli ili ve Babaeski ilçeleri bulunmaktadır. Yüzölçümü 454 metrekare olup, rakımı 31 metre arasında değişmektedir.
          Arazi genellikle ova olup jeolojik devirlere ait kütle oluşumlarından meydana geldiğinden genç bir yaşa sahiptir. Dağ, yayla, ırmak ve ormanın bulunmadığı arazi hemen hemen tarım arazisinden müteşekkildir. İlçede yıl boyunca karasal bir iklim hüküm sürmektedir.
 
 
Nüfus
 
          Türkiye genelinde adrese dayalı olarak nüfus sayımı sorgulamasına göre ilçemiz merkezinin nüfusu 466 kişi artarak 8081'den 8547' ye yükselmiştir.Köylerimiz nüfusu ise 2960 gerileyerek 15,946 'dan 12,986' ya düşmüştür.
 
          Şehirde yaşayanların İlçe nüfusuna oranı % 33' den % 39' a yükselirken köylerde yaşayanların oranı da % 67' den % 61' e düşmüştür.
 
          Yapılan tespitlerde ilçe merkezinde kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla köylerimizde ise erkek nüfusunun kadın nüfusundan fazla olduğu tespiti ile sonuçlanmıştır.
 
          Buna göre kadın nüfusunun ilçe nüfusuna oranı % 50,2 erkek nüfusunun oranı da % 49,8 olarak tespit edilmiştir
 
          2000 yılındaki Havsa merkez ve köylerindeki toplam nüfus 24027 iken 2007 yılında gerçekleştirilen sayıma göre 21533 olarak tespit edilmiştir.
 
 
 
İdari Durum
 
          6 Mahallesi ve 22 köyü bulunan Havsa, Edirne iline bağlı bir bucak iken 1954 yılında 6324 Sayılı Kanunla ilçe olmuştur. İlçe merkezi ve köylerinde toplu yerleşim düzeni hakim olup, mezra ve kom bulunmamaktadır. Devlet otoritesi ve yasalara saygılı olan halk sorunlarını hukuk düzeni çerisinde çözme yoluna gitmektedir.
 
          Merkez ilçe belediyesi dışında belde belediye teşkilatımız bulunmamaktadır. Belediye sınırları içerisinde, Hacıisa,Helvacı, Hacıgazi, Varoş, Yenimahalle ve Cumhuriyet Mahalleleri olmak üzere 6 mahalle bulunmaktadır.
 
          İlçe merkezimize bağlı 22 köyümüzün hepsinde su, elektrik ve telefon bulunmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.