|   |  Meriç Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Meriç İlçesini Favorilerime Ekle

Meriç Güncel Konut Projeleri

Meriç Konut Projeleri

İlçeyi Osmanlı hükümdarlarından I.Murat'ın komutanı Hacıilbey 1361 yılında Bizanslılar'dan almıştır.
              Dimetoka, 1916 yılında Bulgarlara bırakılınca, Meriç İlçesi Kavaklı adı ile şimdiki alanında kurulmuştur.1919 yılında ise Uzunköprü ilçesine bağlanarak ayrı bir ilçe olma özelliğini kaybetmiştir.1923'te Kavaklı adı altında yeniden kurulmuş, Büyükdoğanca Köyü de merkezi olmuştur.İlçenin Meriç adını alması daha sonraki yıllardadır.1940 yıllarında da 2 km ötesinde bulunan Küçükdoğanca Meriç'e katılmıştır.Bugün bu köy, ilçenin mahallesi durumundadır.

İlçe İl' in güneyinde olup, kuzeyini ve doğusunu Uzunköprü ilçesi, batısını Türkiye -Yunanistan hududunu teşkil eden Meriç nehri, güneyini Uzunköprü ve İpsala İlçeleri çevrelemektedir.
        İlçe arazisi kuzeyde ve batıda Meriç, güneyde Ergene nehirleri arasında kalmaktadır. 
        İlçede dağ ve yayla yoktur. Başlıca ovaları Meriç ve Ergene olup her türlü bitki yetiştirilmektedir. İlçenin yüzölçümü 448 km2 dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 34 m. en yüksek noktası 133 m.dir. (Paşa yenice köyü ile Kavaklı Köyü hudutlarının birleştiği nokta.) 
        İlçemizin yüzey şekli tepelerden,geniş düzlüklerden,yassı sırtlardan, küçük vadilerden ve dere ovalarından meydana gelmiştir.Bu yüzey şeklinin üzeri bozkırlar,fundalıklar ve yamaç ormanlarıyla kaplıdır.İlçemizin dört bir yanı meşe ormanlarıyla kaplıdır.İlçemizin güney doğu yamaçlarına bakınca insanın ferahını arttıran meşe ve gürgen ormanlarıyla kaplıdır.Kuzeyi düz sırtlardan oluşmaktadır.
        Meriç Nehri,ilçenin kuzey batı kısmından akmaktadır.Aynı zamanda ülkemizin Yunanistan olan sınırını çizmektedir.Güney Doğusunda ise Ergene Irmağı akmaktadır.Meriç Nehri boyunca ilçemize bağlı olan köyler şu şekilde sıralanmaktadır. Serem Köyü, Akçadam Köyü, Rahmanca Köyü, Hasırcıarnavut Köyü, Karayusuflu Köyü, Alibey Köyü, Nasuhbey Köyü, Umurca Köyü, Kadıdondurma Köyü, Subaşı Beldesi, Küplü Beldesi ve Adasarhanlı köyleri Meriç Nehri yamaçlarına kurulmuşlardır.İlçe merkezine en uzakta bulunan Akçadam ve Serem köyleridir. Umurca Köyü,Meriç Nehri ile Meriç deresinin birleştiği kuzey yamacında kurulmuş olup toprakları Meriç Nehrine doğru uzanmaktadır.
        Meriç İlçesine bağlı Ergene Nehri yamaçlarındaki köylerimiz ise şu şekilde dizilmişlerdir. Ergene Nehri'ne 1 km uzaklıkta Yakupbey Köyü, Paşayenice Köyü, Akıncılar Köyü , Saatağacı Köyü, Yenicegörece Köyü, Küçükaltığaç Köyü ve Büyükaltıağaç Köyü ile Adasarhanlı Köyü yer almaktadır. Küçükaltığaç ve Büyükaltıağaç köyleri Ergene Nehri'ne bir kilometre uzaklıkta kurulmuşlardır. Diğerleri nehire bitişik olarak yer almaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.