|   |   |  EGİAD COVİD 19 KRİZİNİ E TİCARET VE DIŞ TİCARET İLE AŞACAK

EGİAD COVİD 19 KRİZİNİ E TİCARET VE DIŞ TİCARET İLE AŞACAK

EGİAD PANDEMİDE GELİR KAYBINA UĞRAYAN ÜYELERİ İÇİN KOLLARI SIVADI

EGİAD COVİD 19 KRİZİNİ E TİCARET VE DIŞ TİCARET İLE AŞACAK

Dünyayı etkisi altına alan, binlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgınıyla ilgili bakanlıklar, yerel yönetimler ve siyasi partiler mücadelelerine hız kesmeden devam ederken bir adım da Ege Genç İş İnsanları Derneği - EGİAD’dan geldi. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de hızla yayılan korona virüs salgınına ilişkin EGİAD yine bir ilke imza atarak, üyelerinin ihtiyaç duyabileceği her türlü destek için harekete geçti. Başta gıda olmak üzere pandemi sebebiyle gelir kaybına uğrayan üye şirketlerine ihracat, e ticaret, ürün alımı, alış-veriş olmak üzere birçok başlık altında destek olma kararı aldı. 

 

Pandeminin ilk günlerinde Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışanlarından oluşan EGİAD Kriz Masası oluşturan STK, üyelerinin Covid 19 kapsamında ihtiyaç duyabileceği sosyo ekonomik süreçlere ilişkin destek ve yönlendirici grup olarak faaliyet göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda STK tarafından kurulan ilk kriz masası olarak faaliyetlerini sürdüren EGİAD Pandemi Kriz Masası, ihtiyaçları belirlemek üzere üyeleriyle bir araya geldi. 

İŞ DÜNYASI KİRA DESTEĞİ VE TEŞVİK BEKLEMEKTE

Toplantıda devlet desteği ve teşvikin önemine dikkat çekilirken, aylardır kapılarına kilit vuran gıda ve hizmet sektörleri ile buna bağlı işletmelere kira yardımı yapılmasının önemi vurgulanarak hükümete açık çağrıda bulunuldu. Toplantıda konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, Mart itibariyle başlayan sürecin ağırlaşarak devam ettiğini hatırlatarak, “Önümüzde 6 aylık zorlu bir süreç daha bizi beklemekte. İş dünyası kredi borçlarının ertelenmesini ve çarkların dönmesi için teşvik yapılmasını talep etmekte. Özellikle gıda, hizmet ve bu sektörle çalışan işletmeler durma noktasına gelmiştir. Kapılarına kilit vurmak zorunda kalan, günün belli saatlerinde çalışmak durumunda olan işletmelere kira desteği şart olmuştur” dedi. 

Ülke olarak hatta küresel açıdan daha önce tecrübe edilmemiş, sonuçları ve hasarları kestirilemeyen bir süreçle topyekûn mücadele edildiğini kaydeden Aslan, “Ortaya çıkan sağlık sorunları ve yaşadığımız kaygıların dışında ekonomik ve toplumsal sıkıntılarla da mücadele etmemiz gereken zor bir dönemden geçiyoruz. EGİAD olarak üyelerimizin yanındayız ve üyelerimizin bu süreci en az hasarla atlatması noktasında önemli sorumluluklar üstlendik ve üstlenmeye devam edeceğiz. İlk vakanın tespit edilmesi ile başlayan süreç ile birlikte kurduğumuz Covid 19 Kriz Masası ile üyelerimizin görüş ve önerilerini alıyor, sektörlerimizin ihtiyaç duydukları destek paketlerine ilişkin raporları ilgili mercilere iletiyoruz” şeklinde konuştu.

KRİZİN ÇIKIŞ KAPISI E-TİCARET

E ticaret ve dış ticaret eğitimleri için de butona basan EGİAD, süreci üyelerinin e ticaretini geliştirerek ve dış ticaret eğitimleri ile destekleyerek daha az hasarla atlatmayı da planlamakta. Aralık ayı itibariyle üyeleri için bir dizi online eğitim başlatacak olan STK, bu şekilde online kazanç kapısını da üyeleri için aralamış olacak. 

PANDEMİDE 100’E YAKIN ETKİNLİK ONLİNE GERÇEKLEŞTİ

İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğuna da vurgu yapan Aslan, son gelişmeler ışığında dernek olarak önlemler aldıklarına dikkat çekerek; “Biz de bu konuda hassasiyet göstererek ilk andan itibaren derneğimizin fiziki faaliyetlerini askıya aldık ve idari kadromuza evden çalışma imkânı tanıdık. Bu doğrultuda bir ilki daha mecburen de olsa gerçekleştirdik” dedi. Aslan, tüm toplantılarını dijital platforma taşıyan STK’nın hiç aralıksız çalıştığını vurgulayarak, “Dernek toplantılarımızın tamamını dijital ortamlara taşıdık. Ancak yine de bu süreçte 100’e yakın etkinlik gerçekleştirmeyi başardık” dedi. 

EGİAD KRİZ MASASI’NIN TAKİP BAŞLIKLARI

-Kriz sebebiyle düzenli olarak güncellenen devlet desteklerini ve finansal destekleri takip etmek, 

-Üyelerimizden gelecek geri bildirimlere istinaden krizde sektörel zararları hafifletecek teşvik ve desteklerin lobicilik faaliyetlerini yapmak, 

-Münferit talebi olan üyelerimizin sıkıntılarını gündemine taşımak, 

-Dış paydaşlara destek olabilmek için yardım kampanyaları düzenlemek 

-Bu sürecin sonunda olabildiğince farkındalığı artmış, yeni düzene hazırlanmış üye ve dış paydaş profili oluşturmaya çalışmak

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Tasarımcılar AURA Forum'da buluşuyor
  Tasarımcılar AURA Forum'da buluşuyor

  Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul; yeni dijital etkinlik serisi, AURA Forum'un ikinci oturumunu düzenliyor.

 • GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU
  GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU

  Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu seçildi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkulde bireysel alışkanlıkların daha iyi incelendiği, teknoloji ve tasarımın uyumunun çok daha önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. GYODER olarak yepyeni bir heyecan ve yaklaşımla gayrimenkule bakışı değiştirecek, sektörde değişim ve gelişimin öncüsü olacağız” dedi.

 • Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti
  Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti

  Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

 • FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR
  FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR

  Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi konusunda öncü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun, düşürülen faiz oranları sonrasında piyasada yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Altun, Türkiye’de her faiz indiriminde, 1 puanlık indirim karşısında fiyatlarda 0,77 oranında artış görüldüğünü söyledi

 • Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı
  Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji” yatırımlarına hız verdi. Otomatik kapı sistemlerine talep yüzde 100 artış gösterdi.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.