|   |   | 

Ekspertiz raporu nedir?

Satın alacağınız evin piyasa değerini belirleyen bir işlem olan ekspertiz raporu, bankadan alacağınız kredi için önemli bir kriter. Peki, ekspertiz raporu nasıl hazırlanır, bu süreçte dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Ekspertiz raporu nedir?

Satın almak istediğiniz gayrimenkul için konut kredisi kullanmaya karar verdiniz. Konut kredisi alırken ekspertiz raporu önemli bir husus olarak karşınıza çıkar. Ekspertiz raporu söz konusu gayrimenkul için almak istediğiniz kredi tutarı ve banka tarafından kredinin onaylanmasında temel etkendir.

Ekspertiz raporu, satın alınacak gayrimenkulun yaş, konum gibi özelliklerine göre değerinin belirlenmesi işlemidir.

Konutun piyasa değerini belirleme olarak özetlenebilecek ekspertiz raporunun hazırlanması ise değerleme uzmanları tarafından yapılır. Eksper denilen bu uzman kişiler evin değerini belirleyerek, raporu bankaya sunar. 

Konut kredilerinde ekspertiz raporu zorunlu

Satın almak istediğiniz konut için ne kadar kredi alabileceğinizi ekspertiz raporu belirler. Bankalardan konut kredisi kullanabilmek için konut ekspertiz raporu almak mecburidir

Ekspertizin raporu tamamlandıktan sonra bankaya sunulur. Bankaya sunulan ekspertiz raporu neticesinde banka kredi başvurusunu kabul etmeyebilir. Bu noktada konut kredisi ekspertiz ücretinin geri dönmesi mümkün olmaz. İade işlemi, yalnızca istediği kredisi onaylanan kişilere yapılabilir. 

Ekspertiz ücreti çok fazla ise...

Banka açısından oldukça önem arz eden ekspertiz raporunun sizin haklarınızın korunması açısından da önemi büyük.

Konut kredisi kullandığınız banka yüklü bir tutarda ekspertiz ücreti talep ettiyse, bu durumda yapmanız gereken hakkınızı aramak.

Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurarak, ekspertiz ücretinin tarafınıza iade edilmesi için itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. 

Dava sonucunda mahkeme tarafından görevlendirilen eksperler tekrar eve gelip inceleme yapıyor. İncelemeler sonucunda yeni bir eksper raporu hazırlanıyor. Bu şekilde düzenlenen yeni ekspertiz raporu sonucu, mahkeme paranızın iadesine karar verebiliyor. 

En sık karşılaşılan ekspertiz raporu sorunları

Konut kredisi talep edenlerin yaklaşık olarak yüzde 25’i ekspertiz raporunun çeşitli şekillerde olumsuz olmasından dolayı konut kredisi kullanamıyor. En sık karşılaşılan ekspertiz sorunları şunlardır:

1-Ekspertiz raporunun istenilen değerde gelmemesi: Ekspertiz sorunlarının neredeyse yarısı değer düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Evin değerinin piyasa değerinden fazla satılması veya peşinat ile ilgili sıkıntı yüzünden fazla beyan edilmesi ile alakalıdır. Evin değerini yüksek gösterme ve kredi tutarını yükseltmek genellikle işe yaramaz ve boşuna ekspertiz ücreti ödemiş olursunuz. Özellikle yeni yapılan konutlarda kredi tutarı ile ilgili sıkıntı olması durumu varsa evin tamamlanmasından sonra eksper işlemine başlamanız, sizin için faydalı olacaktır.

2-Konutta kaçak ve ek yapı olması: Konutlarda çizilen projelerden sonra yapılan ek yapılardan dolayı eksper olumsuz veya değerini düşük verebilirler.

3-Tek tapulu ortak yapılar olması: Dubleks, tripleks olarak ifade edilen 2-3 katlı yapıların  sadece bir katını almak istemekten kaynaklanan sorunlardır. Bu tarz durumlardaki evleri almanın tek yolu ortak tapu yapmaktır. Ama bankalar alınacak konutun tamamına ipotek koyacaklardır. Bu durumda ortak tapu sahibi ipotek koyulmasını  kabul etmesi ve bankalardaki resmi evrakları imzalamalıdır.

4- Konutun üzerinde haciz veya ipotek olması: Alınacak konutun çeşitli kişilerin veya kurumların ipoteklerinin veya hacizlerinin olması durumda ekspertiz olumsuz rapor verecektir. Bankalarda kredi işleminizi ipotek veya hacizler tapudan kaldırılana kadar donduracaktır. Kaldırılmasından sonra ise yeniden eksper gidip kontrolünü gerçekleştirecektir. İpotek işlemleri kısa sürede tamamlanabilirken, haciz işlemleri çok uzun sürebilmektedir

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer