|   |  Arıcak Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Arıcak İlçesini Favorilerime Ekle

Arıcak Güncel Konut Projeleri

Arıcak Konut Projeleri

2012 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre İlçenin aktif nüfusun 7569'u  kadın, 7943’ü erkek olmak üzere toplam 15 512’dir. İlçe merkezinin nüfusu 1518’i kadın, 1841’i erkek olmak üzere toplam 3359’dur. Köylerin toplam nüfusu 4.899 olup, Beldelerin toplam nüfusu 7259‘dur, İlçenin Toplam Genel Nüfusu 15.512’dir. 
 
    Başta terör olmak üzere çeşitli nedenlerle ilçeden büyük kentlere geçici olarak göç eden vatandaşlarımızın gittikleri yerlerde hayat şartlarının zorluğu, geçim sıkıntısı ve terör olaylarının da sona ermesi nedeniyle ilçemize geri dönmek durumunda kalmışlardır. 
 
İlçe halkının anadili Türkçe olmakla beraber, yörede yaygın bir şekilde Zazaca konuşulmaktadır. İlçenin %100’ ü Müslüman olup, Şafii mezhebine tabidir. 

 İlçemiz, Doğu Anadolu bölgesinin güneyinde, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin geçiş bölgesinde yer almaktadır.
    İlçe genel olarak dağlık, meşelik , çalılıktır ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir.
İlçemizin kuzeyinde Ak Dağlar ve Palu İlçesi, güneyinde İnceburun dağları ile Hani ve Dicle ilçeleri, doğusunda Servi dağları ile Genç ilçesi, batısında ise Alacakaya ilçesi ile çevrilidir. 
İlçemizde karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesine de sınır olması nedeniyle güney şeridinde yazları daha da sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. 
İlçemiz sınırları içerisinde Dicle Nehrinin ana kollarından sayılan Berkilin Çayı ile birlikte pek çok akarsuları vardır.
    Arazi yapısının engebeli özelliğinden kaynaklanan Akdağlar serisinin önemli tepeleri ilçemiz dahilinde olup, Akdağlar serisinin en yüksek noktası 2544 m. İle Akdağ tepesidir.
İlçemizin 374 km² olan yüzölçümünün %4’ü çayır ve mera, %54’ü bozuk baltalık, %12’ si ekilebilir alan , %30’ u de dağlık alanlardır ki, daha ziyade taş ve kullanılmaz toprak parçasıdır.
    İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1.100 metredir
 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.