|   |  Maden Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Maden İlçesini Favorilerime Ekle

Maden Güncel Konut Projeleri

Maden Konut Projeleri

Mevcut kaynaklara ve bulunabilen kayıtlara göre, Maden İlçesi; Milattan önce 2000 yılında Hurilerin sınırları içinde bulunmuş, zaman içinde pek çok medeniyetin uğrak yeri olmuş, İslamiyet’in yayılması ile Müslümanlaşmış, Çaldıran Savaşını müteakip de Osmanlı Devleti sınırları içinde yerini almıştır.

              1889 yılına kadar Diyarbakır’a bağlı Kaymakamlık halinde yönetimini sürdüren Maden, 1889-1924 yılları arasında mutasarrıflık, 1924-1927 yılları arasında Valilik ile yönetilmiş, 1927’den sonra da Elazığ İline bağlı Kaymakamlık haline getirilmiştir.

               İlçe merkezi başlangıçta Arpameydanı adı verilen mevkiinde kurulmuş, ancak daha sonra Arpameydanı Mahallesi maden sahası içerisinde bulunduğundan kamulaştırılmış, burada oturan vatandaşlar Diyarbakır-Elazığ Karayolunun tam üzerinde bulunan Kortik mevkiine yerleşmişler ve burada Bahçelievler Mahallesi kurulmuştur.

Maden İlçesinin Adres Kayıt Sistemine göre köyler dahil toplam nüfusu 14.903’dir. Bu nüfusun 5.314’si İlçe merkezinde, 9.589’sı Gezin Beldesi ve köylerde oturmaktadır. İlçemizde ki toplam erkek sayısı 7.300, toplam bayan sayısı 7.603 ‘dür.

 

 

 

    Toplam nüfusun %66’sı kırsal kesimde yaşamakta olup, %34’u ise İlçe Merkezinde yaşamaktadır. Yaz aylarında ilçe merkezinde köylere doğru, kış mevsiminde ise ilçe merkezine doğru ikamet amacıyla bir dönüşüm olmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.