|   |   | 

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Nedir?

Kısa adı ETBİS olan sisteme kayıt işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Nedir?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların kayıt altına alınması, elektronik ticaret verilerinin toplanması, bu verilerin işlenerek istatistiki bilgilerin üretilmesi amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan bilgi sistemidir.

Peki, ETBİS’e kayıt işlemleri nasıl yapılır?

Aşağıda belirtilen gerçek veya tüzel kişiler faaliyete başlamadan önce ETBİS’e kayıt olur:

* Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar.

* Aracı hizmet sağlayıcılar.

* Yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar.

ETBİS’e kayıt yaptırmak için bazı bilgilerin girilmesi gereklidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

“Gerçek veya tüzel kişi tacirler için MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası, esnaf ve sanatkârlar için T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası.

Elektronik ticaret veya aracılık faaliyetinde bulunulan mobil uygulama ve alan adı.”

Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar, kayıt ve bildirim yükümlülüğü bulunan hususlarda meydana gelen değişiklikleri, değişiklik tarihinden itibaren 30 gün içinde bildirir.

Elektronik ticaret faaliyeti sona eren hizmet sağlayıcılar ile aracılık faaliyeti sona eren aracı hizmet sağlayıcılar bu durumu faaliyetlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde bildirir.

 

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Konfor ve Güvenlik Duvarla Başlar
  Konfor ve Güvenlik Duvarla Başlar

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, mimari olarak duvarları bütün yapısal ve işlevsel özellikleriyle masaya yatıran bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

 • Pera Müzesi'nde İki Önemli Sergi
  Pera Müzesi'nde İki Önemli Sergi

  İstanbul'un önemli çağdaş sanat müzelerinden Pera Müzesi, hem mimarlık hem de çağdaş sanatta portreyi konu alan iki önemli sergiye ev sahipliği yapıyor.

 • Türkiye Mimarlığı Sorguda
  Türkiye Mimarlığı Sorguda

  Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nin düzenlediği sempozyumdan hareketle hazırlanan kitap, Türkiye'de kentleşme sorunları ve yaşanmaz hale gelen kentlerde nitelikli mimarinin koşullarını masaya yatırıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer