|   |   | 

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olma şartları

Mülk sahiplerinin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Bu yıl için emlak vergisi ödemekle mükellef olanlar birinci taksiti mart ayında ödemeye başlarken, ikinci taksit ise eylül ayında ödenecek.

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olma şartları

Emlak vergisi 2016 ödemeleri 1. taksit için 1 Mart- 31 Mayıs arasında yapılıyor. Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 Eylül ila 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Emlak vergisi ödemeleri için mükelleflerin taşınmazın bağlı olduğu belediyeye gitmeleri gerekiyor. Ancak emlak vergisini herkes ödemiyor. Emekliler için de muafiyet söz konusu oluyor. Peki emeklilerin emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir? Emekliler emlak vergisi muafiyetin nasıl yararlanabiliyor? 

Emlak vergisi muafiyet şartları…

Emlak vergisi ev sahiplerinin her yıl ödediği vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi 1319 sayılı kanun gereğince taşınmazlar için ödeniyor. Bu verginin taşınmaz sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Yani yasalara göre gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Ancak bu vergiyi herkesin ödemesi gerekmiyor. Emlak vergisinden emekliler muaf tutuluyor. Emlak vergisi muafiyeti için şu şartlara uymak gerekiyor: 200 metrekareden daha küçük bir mesken sahibi olan ve gelir sahibi olmayan her birey emlak vergisinden muaf tutuluyor. Kısacası emlak vergisi muafiyeti için gerekli şartlar şöyle sıralanıyor: 

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip;

- Gelir sahibi olmamak

- Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmamak

- Bir başka meskende hisse sahibi olmamak

- Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf olabiliyor. 

Emekliler için muafiyet şartları…

Emlak vergisinden emeklilerin muaf tutulması için yani emeklilerin bu muafiyetten yararlanması için bazı şartlara uyulması gerekiyor. Tek evi olan ve başka geliri olmayan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Sahip olduğu tek meskeni kiraya verip kirada oturanlar da diğer şartları sağlamaları halinde indirimli orandan faydalanabiliyor. 

Özetle; 

-Tek evi olan,

-Türkiye’de emekli olan

-Emeklilikten başka geliri olmayan,

-Evin büyüklüğü 200 metrekareyi geçmeyen emekliler emlak vergisi ödemiyor.

-Ancak emekli olup kendi adına ya da ücretli çalışanlar emlak vergisi muafiyetten yararlanamıyor. 

Emekliler meskenin bulunduğu belediyeye giderek durumlarını bildirmeleri halinde bu vergiyi ödemiyor. Eğer bu istisna hak edildiği halde emlak vergisi ödenmişse bu paralar geri alınabiliyor.

Yani; 

-Eğer emlak vergisi muafiyeti hakkında bilgi sahibi olunmadan emlak vergisi ödemesi yapılmışsa emlak vergisi ödeme tutarı belediye tarafından iade ediliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer