|   |   | 

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olma şartları

Mülk sahiplerinin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Bu yıl için emlak vergisi ödemekle mükellef olanlar birinci taksiti mart ayında ödemeye başlarken, ikinci taksit ise eylül ayında ödenecek.

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olma şartları

Emlak vergisi 2016 ödemeleri 1. taksit için 1 Mart- 31 Mayıs arasında yapılıyor. Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 Eylül ila 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Emlak vergisi ödemeleri için mükelleflerin taşınmazın bağlı olduğu belediyeye gitmeleri gerekiyor. Ancak emlak vergisini herkes ödemiyor. Emekliler için de muafiyet söz konusu oluyor. Peki emeklilerin emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir? Emekliler emlak vergisi muafiyetin nasıl yararlanabiliyor? 

Emlak vergisi muafiyet şartları…

Emlak vergisi ev sahiplerinin her yıl ödediği vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi 1319 sayılı kanun gereğince taşınmazlar için ödeniyor. Bu verginin taşınmaz sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Yani yasalara göre gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Ancak bu vergiyi herkesin ödemesi gerekmiyor. Emlak vergisinden emekliler muaf tutuluyor. Emlak vergisi muafiyeti için şu şartlara uymak gerekiyor: 200 metrekareden daha küçük bir mesken sahibi olan ve gelir sahibi olmayan her birey emlak vergisinden muaf tutuluyor. Kısacası emlak vergisi muafiyeti için gerekli şartlar şöyle sıralanıyor: 

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip;

- Gelir sahibi olmamak

- Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmamak

- Bir başka meskende hisse sahibi olmamak

- Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf olabiliyor. 

Emekliler için muafiyet şartları…

Emlak vergisinden emeklilerin muaf tutulması için yani emeklilerin bu muafiyetten yararlanması için bazı şartlara uyulması gerekiyor. Tek evi olan ve başka geliri olmayan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Sahip olduğu tek meskeni kiraya verip kirada oturanlar da diğer şartları sağlamaları halinde indirimli orandan faydalanabiliyor. 

Özetle; 

-Tek evi olan,

-Türkiye’de emekli olan

-Emeklilikten başka geliri olmayan,

-Evin büyüklüğü 200 metrekareyi geçmeyen emekliler emlak vergisi ödemiyor.

-Ancak emekli olup kendi adına ya da ücretli çalışanlar emlak vergisi muafiyetten yararlanamıyor. 

Emekliler meskenin bulunduğu belediyeye giderek durumlarını bildirmeleri halinde bu vergiyi ödemiyor. Eğer bu istisna hak edildiği halde emlak vergisi ödenmişse bu paralar geri alınabiliyor.

Yani; 

-Eğer emlak vergisi muafiyeti hakkında bilgi sahibi olunmadan emlak vergisi ödemesi yapılmışsa emlak vergisi ödeme tutarı belediye tarafından iade ediliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

  • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
    Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

    Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer