|   |   | 

Emlak Kıymeti Nasıl Belirlenir?

Emlak satın alırken yada satarken emlağın maddi değerinin doğru belirlenmesi yapılan ticaretteki kârı arttıran bir etkendir. Emlak piyasasında emlağın bulunduğu yer, emlak tipi gibi etmenler gayrimenkulun bedelini etkilemektedir. Bu bedel kayıtlardaki vergi değeri değil de emlağın gerçekteki alım ve satım rayiç bedelidir.

Emlak Kıymeti Nasıl Belirlenir?

Emlak kıymet bedeli belirlenmesinde bazı yöntemler ve kurallar mevcuttur, bunlar;

Tarım Arazisi Kıymet Bedeli

Emlak üzerinde tarımsal üretim yapılan bir tarım arazisi, bağ, bahçe, tarla vb. türlerin bedelinin hesaplanması farklı şekillerde olabilir. Bunlar arazinin  bulunduğu bölgeye bağlı olan tarımsal geliri göz önünde bulundurularak ekonomik değeri o arazinin 10 yıllık geliri hesaplanıp belirlenir. Diğer bir emlak arazisi kıymet belirleme şekli de arazinin ilerde kazanabileceği değerler doğrultusunda belirlenir. Örneğin ilerde fabrika yapılmak için alınan bir arazi için bedel biraz artabilir. Yada o bölgede bu tipte başka bir arazi bulunmuyor ise yine bu emlak arazisinin bedelini arttırır. Emlak arazisinin engebeli yada düz, cephesi, yola yakınlığı, köy ve diğer bölgelere mesafesi, yüksekliği, yağış alma miktarı, büyüklüğü, gelecekte imara açılıp açılmama durumu, o bölgede yapılabilecek yatırımlar, fabrika, tesis vb. gibi etmenler emlak arazisinin bedelini büyük ölçüde etkiler.

Arsa Emlağında Kıymet Bedeli

Emlak piyasasında arsanın önemi büyüktür. Satın alınılan arsa üzerine kaç konut yapılabileceği ya da bölgeye konut, fabrika, iş merkezi, otel, site gibi farklı kulanım alanlarına yönelik yapılar inşa edilecekse emlak bedeli de buna göre değişir.

Arsa emlak piyasasında genellikle yola cephesi geniş ise emlak arsasının değeri artar. Arsanın ana yol üstünde olması, sosyal tesislere yakınlığı, yeşil alanlara yakınlığı da arsanın emlak bedelini arttırır. Ayrıca arsanın bulunduğu bölgenin sosyo ekonomik durumu, çevredeki inşaatların lüks yapılanması ve bölgenin kaliteli inşaatlardan oluşması da emlak bedelini arttırır. Ancak bölgede gecekondu vb. gibi yapılar mevcut ise emlak bedeli de buna bağlı olarak düşük belirlenir ancak yine de ilerde bölgenin emlak değerinde artma da görülebilir.

Konut Emlak kıymet Bedelleri

Konut emlak bedelleri konutun bulunduğu bölge özellikleri, çevredeki yaşam standartları, iş imkanları, binanın türü (site, apartman dairesi, mustakil, villa), kat adedi, yapı lükslüğü, yaşayanların ekonomik gelir düzeyleri gibi etmenler büyük ölçüde etkilemektedir.

Emlak konut için yapının bulunduğu bölge, cephesi, içindeki malzemeleri, varsa özel sistemleri (özel güvenlik, kamera, asansör vb.), park bahçelere uzaklığı, ana cadde, toplu taşıma duraklarına mesafesi, lükslük derecesi konutun emlak bedelini arttırır.

İş Yerleri Emlak Kıymet Bedelleri

İş yerlerinde emlak bedeli yapılacak işlere bağlı olarak değişebilir. Bölgede aynı kurumdan birden fazla bulunması gibi etmenler bu emlak için belirlenen kıymet bedelini etkiler.

İş Yeri emlak bedeli hesaplanmasında En önemli etmenler şunlardır;

 • İş yerinin önünden geçen yaya ve araç yoğunluğu
 • İş yerinin sektörü
 • İş yerinin hitap ettiği kesimin emlağın bulunduğu bölgede bulunma seviyesi
 • İş yerinin kullanılacak amaca uygun inşa edilmiş olması emlak bedelini arttırır
 • Alınacak olan emlağın tapusu üzerinde herhangi bir haciz, ipotek kararlarının olmaması gerekir

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer