|   |   |  Emlak vergisi 2018 ödeme takvimi

Emlak vergisi 2018 ödeme takvimi

Taşınmazlardan yıllık olarak alınan vergiye “emlak vergisi” denilmektedir. Peki, emlak vergisinin ilk taksiti ne zaman ödenir?

Emlak vergisi 2018 ödeme takvimi

 

Emlak vergisi, arazi, arsa ve bina gibi taşınmazlar için her yıl ödenmesi zorunlu olan bir vergidir. Emlak vergisi her yıl iki eşit taksit halinde ödenir.

Emlak vergisini ödemesi gereken mükellefler, istedikleri taktirde ilk taksit ödeme dönemi içinde, verginin tamamını ödeyebilirler.

Emlak vergisinin ne kadar ödeneceği, taşınmazın rayici üzerinden hesaplanır. Oran, konut, işyeri ve arsalar için farklı; taşınmazın büyükşehirde olup olmaması durumunda da farklıdır. Büyükşehirlerde emlak vergisi oranları; konutlar için binde 2, işyeri ve dükkânlar için binde 4, araziler için binde 2, arsalar için ise binde 6’dır. Büyükşehir olmayan yerlerdeki emlak vergisi oranları; konutlar için binde 1, işyeri ve dükkânlar için binde 2, araziler için binde 1, arsalar için ise binde 3’tür.

Ödeme takvimi

2018 yılında emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile başladı. İlk taksit ödemelerini 31 Mayıs 2018 tarihine kadar yapmak mümkün olacak.

Emlak vergisinin, ikinci taksit ödemelerini ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapmak mümkün olacak. Eğer 2018 yılı içerisinde bir gayrimenkul satın aldıysanız, bu yıl emlak vergisi ödemeyeceksiniz. Bu kişilerin vergi ödeme sorumluluğu 2019 yılında başlayacak.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Emlak vergisi ödemeleri; ilçe belediyelerinde, anlaşmalı bankalar ve ATM’lerinde, e-belediye üzerinden, PTT havalesi ile ve vergi internet şubesi üzerinden yapılabilecek.

 

 

Emlak Vergisi Haberleri

Etiketler

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Altınordu'da vezneler hafta sonu açık olacak
  Altınordu'da vezneler hafta sonu açık olacak

  Vatandaşların, 2018 yılı ‘emlak ve iş yerlerine ait çevre temizlik vergisi’ 2’nci taksit ödemelerinde sorun yaşamaması için, Altınordu Belediyesi vezneleri hafta sonu da hizmet verecek.

 • Emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün 30 Kasım
  Emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün 30 Kasım

  Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi’nin 2’nci taksiti için son ödeme tarihinin 30 Kasım olduğunu hatırlatarak, Tepebaşı Belediyesi veznelerinin hafta sonları da hizmet vereceğini belirtti.

 •  Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri başladı
   Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri başladı

  2018 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemeleri Şehzadeler Belediyesi veznelerinden alınmaya başladı. İsteyen vatandaşlar ödemeleri internet üzerinden online olarak yapabileceği gibi kredi kartı ya da nakit olarak 1 Kasım-30 Kasım 2018 tarihleri arasında belediye veznelerinden de yapabilecek.

 • Başkan Asya’dan vergi affı uyarısı
  Başkan Asya’dan vergi affı uyarısı

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 7143 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak yapılandırma yapan vatandaşların ilk taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.