|   |   | 

Emlak Vergisi Hangi Aylarda Ödeniyor?

Gayrimenkulü olanlar her yıl emlak vergisi ödüyor. Peki emlak vergisi hangi aylarda ödeniyor?

Emlak Vergisi Hangi Aylarda Ödeniyor?

Gayrimenkulü olanlar her yıl emlak vergisi ödüyor. Bu yıl da arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkulü olanların emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Peki emlak vergisi hangi aylarda ödeniyor?

·        1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’na göre emlak vergisi;  arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken bir vergidir. Bu vergiyi taşınmaz sahibi olanlar ödüyor.

2016 emlak vergisi ödeme tarihleri

Taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Bu vergi peşin ödenebildiği gibi yıl içinde iki taksit halinde de ödenebiliyor. Peki 2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenir?

2016 yılı emlak vergisini taksitle ödeyecek mükellefler için ödeme tarihleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklandı. Buna göre bu yıl için emlak vergisi ödeyecekler mart ayında ilk taksit ödemelerini gerçekleştirdi. Çünkü emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart’ta başladı, 31 Mayıs’ta son buldu. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlıyor, 30 Kasım 2016’da son buluyor. Yani emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri için geri sayım başladı.

2016 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesi

·        2016 emlak vergisinin ikinci taksitinin ödeme süresi yaklaşıyor.

·        Her yıl ödenen emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. 1.taksit ödemeleri mayıs ayının sonuna kadar gerçekleştirildi. 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayı sonuna kadar yapılabiliyor.  Yani emlak vergisinin ikinci taksiti 30 Kasım 2016 tarihine kadar ödenebiliyor.

·        Emlak vergisi ödemesinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda mükellefler gecikme cezası ödüyor. Yani taşınmaz sahipleri gecikme cezası ödemek zorunda kalıyor.

Emlak vergisi nereye ödeniyor?

Emlak vergisi ödeyecek mükelleflerin emlak vergisi ödemeleri için belediyeye başvurması gerekiyor. Yani taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin emlak servislerine müracaat edilerek ödemeler yapılabiliyor. Emlak vergisi ödemeleri ayrıca; PTT havalesi ya da belediyenin banka hesap numarasına havale edilerek ödenebiliyor. Ayrıca belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online olarak da yapılabiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemiyor?

Gayrimenkulü olup emlak vergisi ödemeyen kimseler de bulunuyor. 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan ve gelir sahibi olmayan ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler emlak vergisi ödemiyor. Ancak bu kişilerin emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmeleri için bağlı oldukları belediyeye gidip form doldurmaları gerekiyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer