|   |   | 

Emlak Vergisi İçin Son 18 Gün!

Emlak vergisi için son gün ne zaman? Kimler emlak vergisi ödemiyor? Emlak vergisinde muafiyet şartları nelerdir?

Emlak Vergisi İçin Son 18 Gün!

Emlak vergisinin birinci taksit ödemeleri bu ayın sonunda bitiyor. Yani emlak vergisi mükelleflerinin birinci taksit ödemeleri için 18 günü kaldı. Mart ayı itibariyle başlayan emlak vergisinin ilk taksit ödemesi 31 Mayıs'ta bitiyor. Mükelleflerin 31 Mayıs Salı gününe kadar birinci taksit ödemelerini yapması yani vergi borcunu ödemesi gerekiyor.

·        Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince taşınmazlar için geçerli ve sadece taşınmaz sahipleri tarafından ödeniyor.

Peki kimler emlak vergisi ödemiyor? Emlak vergisinde muafiyet şartları nelerdir?

Emlak vergisini ödemeyen yani emlak vergisinden muaf olan kimseler bulunuyor. Bu kişiler şöyle sıralanıyor: 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan ve gelir sahibi olmayan ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf tutuluyor. Ancak bu kişilerin emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmeleri için bağlı oldukları belediyeye gidip form doldurmaları gerekiyor.

Emlak vergisi ödeme

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bina, arsa veya arazi sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Bu vergi peşin ödenebildiği gibi yıl içinde iki taksit halinde de ödenebiliyor. Taksitle ödeme yapacaklar için ilk taksit ödemeleri 1 Mart’ta başladı. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2016’da son buluyor. Yani birinci taksit ödemeleri için mükelleflerin 18 günü kaldı. Peki birinci taksit ödemeleri nereye yapılacak, emlak vergisi nereye ödeniyor?

Emlak vergisi nereye ödeniyor?

Emlak vergisi ödemekle mükellef olanların ödeme yapmak için taşınmazın bağlı olduğu belediye gitmesi gerekiyor. Emlak vergisi belediyeye gidilerek ödenebiliyor. Ancak emlak vergisi ödemesi ayrıca;

·        İlgili belediyenin hesabına PTT ya da banka havalesi yöntemi ile de ödenebiliyor.

·        Vergi tahsil yetkisi verilen bankaların internet şubeleri üzerinden kredi kartı ile de ödenebiliyor.

·        Belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online yapılabiliyor.

Emlak vergisi cezası 2016

Emlak vergisi ödemesinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda mükellefler gecikme cezası ödüyor. Bu nedenle taksitlerin zamanında ödenmesi gerekiyor. Yani emlak vergisini verilen sürede ödemeyenler, emlak vergisi gecikme cezası ile karşılaşıyor.

Peki emlak vergisini ödemeyenler ya da geciktirenler için nasıl bir ceza uygulanıyor? Emlak vergisi gecikme cezası 2016 ne kadar?

·        Emlak vergisi ödemesini geciktiren ya da ödemeyenlere, ödemedikleri her emlak vergisi taksiti için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

  • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
    Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

    Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer