|   |   | 

Emlak Vergisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul sahipleri emlak vergisini nereye ödeyecek, kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler…

Emlak Vergisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksitleri mart ayından itibaren ödenmeye başlandı. İlk taksit ödemelerinin mayıs ayının sonuna kadar yapılması gerekiyor. Yani ilk taksit ödemeleri için son tarih 31 Mayıs 2016. Peki gayrimenkul sahipleri emlak vergisini nereye ödeyecek, kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler…

Emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri başladı. Mart ayında başlayan ilk taksit ödemeleri mayıs sonuna kadar yapılabilecek. İkinci taksit ödemeleri ise eylülde başlayacak, kasım ayının sonuna kadar devam edecek. Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye giderek ödeyebiliyor.

Peki kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödüyor. Ancak gayrimenkul sahibi olup da bu vergiyi ödemeyenler de var. Peki gayrimenkul sahibi olup da emlak vergisini ödemeyenler kimler? Yani indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından kimler yararlanıyor?

Brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve tek konuta sahip olan;

- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

-Başka geliri olmayan emekliler, bunların dul ve yetimleri

-Engelliler,

·        Engelliler için bazı avantajlar söz konusu. Engelliler geliri olsa da emlak vergisi ödemiyor. Yani engelliler indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi hakkından yararlanabiliyorlar.

-Gaziler,

-Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Emlak vergisinden muaf olanlar ne yapmalı?

Emlak vergisi muafiyeti için ilgili belediyeye başvurmak gerekiyor. Vergi indiriminden faydalanacakların ilgili formları doldurup belediyeye vermesi yeterli oluyor.

Bu yıl satılan evin vergisi nasıl ödenecek mi?

Bu yıl satılan evin emlak vergisi ödenecek. Ancak bu yıl için emlak vergisini evi satan ödeyecek. Alıcı ilk yıl için emlak vergisi ödemiyor. Ancak alıcının bu yıl bildirimde bulunması gerekiyor. Bu yıl konut alan kişi emlak vergisi ödemesini 2017’de yapacak.

2016 emlak vergisi oranları

Peki 2016 vergi oranları ne? Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede binde 2. Arsa ve arazilerde vergi oranları ise şöyle: Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı ise binde 3.

Emlak vergisi oranları

                  Büyükşehir Belediyesi  Büyükşehir olmayan iller

Konut              Binde 2                                  Binde 1

İşyeri               Binde 4                                 Binde 2

Arsa                Binde 6                                  Binde 3

Arazi               Binde 2                                  Binde 1

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer