|   |   | 

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak Vergisi 1. taksidinin son ödeme tarihi 31 Mayıs... Peki emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? Kimler emlak vergisinden muaf tutuluyor? Emlak vergisi ödemeleri nereye yapılıyor?

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul sahibi olanların ödemesi gereken vergilerden bir tanesi de emlak vergisi. Emlak vergisi yılda iki taksit şeklinde ödeniyor.

Emlak vergisi 1. taksit ödemesi 1 Mart'ta başlıyor ve 31 Mayıs'a kadar sürüyor. 2. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi ise 1 Kasım. 2. Taksit ödemesi 1 Aralık'a kadar devam ediyor.

Emlak vergisi ödemelerinde arsa, arazi, konut, işyeri gibi taşınmaz mallara ait vergiler ödeneceği yıl itibariyle asgari rayiç bedel değerleri üzerinden hesaplanıyor.

2016 yılı için bu oran yüzde 5,58'dir. 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yani yüzde 2,79’dur.

Vergi oranları arsalar için yüzde 0.6, araziler için yüzde 0.3, meskenler için yüzde 0.2 ve işyerleri için %0.4’dür.

Örneğin Ankara'da bulunan bir meskenin 2015 yılındaki bedelinin 200 bin lira olduğunu kabul edersek, yeniden değerleme tutarı: 200.000 TL * %2,79 = 5.580 lira

Yeniden değerleme tutarı + 2015 yılı konut değeri: 200.000 TL + 5.580 TL = 205.580 TL

Mesken, büyükşehir içinde yer aldığı ve mesken olduğu için yeniden değerlemeye göre bulunan konut değerinin binde 2'si emlak vergisi olarak hesaplanır.

Bu da 205.000 TL* %0,2 = 410 lira ödenecek olan toplam emlak vergisi olur. 

Birçok belediyenin internet sitesinde, mahalle, cadde ve sokaklar için ayrı ayrı rayiç değerler görüntülenebiliyor.

Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda her ay için gecikme faizi alınıyor. 

Emlak vergisi muafiyeti

Eğer emlak vergisi muafiyetiniz varsa, buna rağmen bilginiz olmadığı için ödeme yaptıysanız emlak vergisi ödeme tutarınız belediye tarafından iade edilir.

Peki, emlak vergisinden kimler muaf tutulur?

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmak muafiyet için ilk koşul. Tek mesken şartını yerine getirmek için yazlık, dağ evi gibi bir başka konuta da sahip olmamak gerekiyor.

Bu şartı yerine getiren emekliler, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, şehit yakınları, bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar, dul ve yetimler, gaziler emlak vergisinden muaf tutulur.

Emekli olup, başka bir işte çalışanlar sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamıyor. 

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödenebilir. Birçok belediyenin internet sitesinden de ödeme yapılabiliyor. Ayrıca bazı bankalar da emlak vergisi ödemesi kabul ediyor.

Eğer gayrimenkulünüz şehir dışında ise bu gayrimenkulün vergi ödemesi, tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla ödenebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer