|   |   | 

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak Vergisi 1. taksidinin son ödeme tarihi 31 Mayıs... Peki emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? Kimler emlak vergisinden muaf tutuluyor? Emlak vergisi ödemeleri nereye yapılıyor?

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul sahibi olanların ödemesi gereken vergilerden bir tanesi de emlak vergisi. Emlak vergisi yılda iki taksit şeklinde ödeniyor.

Emlak vergisi 1. taksit ödemesi 1 Mart'ta başlıyor ve 31 Mayıs'a kadar sürüyor. 2. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi ise 1 Kasım. 2. Taksit ödemesi 1 Aralık'a kadar devam ediyor.

Emlak vergisi ödemelerinde arsa, arazi, konut, işyeri gibi taşınmaz mallara ait vergiler ödeneceği yıl itibariyle asgari rayiç bedel değerleri üzerinden hesaplanıyor.

2016 yılı için bu oran yüzde 5,58'dir. 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yani yüzde 2,79’dur.

Vergi oranları arsalar için yüzde 0.6, araziler için yüzde 0.3, meskenler için yüzde 0.2 ve işyerleri için %0.4’dür.

Örneğin Ankara'da bulunan bir meskenin 2015 yılındaki bedelinin 200 bin lira olduğunu kabul edersek, yeniden değerleme tutarı: 200.000 TL * %2,79 = 5.580 lira

Yeniden değerleme tutarı + 2015 yılı konut değeri: 200.000 TL + 5.580 TL = 205.580 TL

Mesken, büyükşehir içinde yer aldığı ve mesken olduğu için yeniden değerlemeye göre bulunan konut değerinin binde 2'si emlak vergisi olarak hesaplanır.

Bu da 205.000 TL* %0,2 = 410 lira ödenecek olan toplam emlak vergisi olur. 

Birçok belediyenin internet sitesinde, mahalle, cadde ve sokaklar için ayrı ayrı rayiç değerler görüntülenebiliyor.

Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda her ay için gecikme faizi alınıyor. 

Emlak vergisi muafiyeti

Eğer emlak vergisi muafiyetiniz varsa, buna rağmen bilginiz olmadığı için ödeme yaptıysanız emlak vergisi ödeme tutarınız belediye tarafından iade edilir.

Peki, emlak vergisinden kimler muaf tutulur?

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmak muafiyet için ilk koşul. Tek mesken şartını yerine getirmek için yazlık, dağ evi gibi bir başka konuta da sahip olmamak gerekiyor.

Bu şartı yerine getiren emekliler, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, şehit yakınları, bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar, dul ve yetimler, gaziler emlak vergisinden muaf tutulur.

Emekli olup, başka bir işte çalışanlar sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamıyor. 

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödenebilir. Birçok belediyenin internet sitesinden de ödeme yapılabiliyor. Ayrıca bazı bankalar da emlak vergisi ödemesi kabul ediyor.

Eğer gayrimenkulünüz şehir dışında ise bu gayrimenkulün vergi ödemesi, tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla ödenebiliyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
  Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

  Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

 • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
  Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

  Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

 • Beyanlardaki Yanlışları Düzeltiniz
  Beyanlardaki Yanlışları Düzeltiniz

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Emlak ve Gelir Müdürlüğünde emlak, reklam ve çevre temizlik vergi mükelleflerinin beyanlarında güncelleme yaptıklarını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer