|   |   | 

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi borcunu bilmeyenler ne yapacak? Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta bitiyor. Yani emlak vergisi ödemekle mükellef olanların ilk taksiti salı gününe kadar ödemesi gerekiyor.

·        Gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. İlk taksit ödemeleri 1 Mart 2016 tarihinde başladı, 31 Mayıs 2016’da bitiyor.

·        Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlayacak, 30 Kasım 2016 tarihine kadar da ikinci taksit ödemeleri yapılabilecek.

Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında bina, arsa veya arazi sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda gecikme cezası ödeniyor.

·        Emlak vergisi ödemesini geciktiren ya da ödemeyenlere, ödemedikleri her emlak vergisi taksiti için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Bu nedenle emlak vergisinin zamanında ödenmesi büyük önem taşıyor. Peki emlak vergisi borcunu bilmeyenler ne yapacak? Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

2016 emlak vergisi ödeme

Mükellefler bu yıl için ödemesi gereken emlak vergisi borcunun ne kadar olduğunu öğrenebiliyor. 2016 emlak vergisi borcunun olup olmadığını kolaylıkla sorgulayabiliyor. Ayrıca ödeme işlemlerini gerçekleştirme imkanı da bulunuyor. Borç sorgulama ve ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor.

Emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemleri

Emlak vergisi borcunu öğrenmek ve bu borcu ödemek internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunu için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu internet vergi dairesi hizmetinden yararlanmak gerekiyor. 2016 emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemleri için GİB’in internet vergi dairesi kullanılabiliyor. 

Emlak vergisi borç öğrenme ve sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internette oluşturduğu sayfa üzerinden ne kadar vergi borcu olduğu bilgisine ve gecikmiş vergi borçlarının tüm detaylarına ulaşılıyor. Ayrıca vergi borçları için ödeme de yapılabiliyor.

·        Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden yararlanmak için TC Kimlik Numarası ve diğer kimlik bilgileri isteniyor.

·        Borç bilgilendirme servisi ile gerçek kişiler, kimlik bilgileri ile tüm

Türkiye’deki adlarına kayıtlı sürekli ve süreksiz mükellefiyete sahip tüm vergi borçlarıyla her çeşit harç borçlarını sorgulayabiliyor.  

GİB internet vergi dairesi sayesinde emlak vergi borcu sorgulama işlemleri yapılıyor. Borç bilgilendirme servisi ile vergi borcu sorgulanabildiği gibi borç ödeme işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.

Borç sorgulama:

Borç ödeme:


 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
  Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

  Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

 • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
  Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

  Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

 • Beyanlardaki Yanlışları Düzeltiniz
  Beyanlardaki Yanlışları Düzeltiniz

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Emlak ve Gelir Müdürlüğünde emlak, reklam ve çevre temizlik vergi mükelleflerinin beyanlarında güncelleme yaptıklarını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer