|   |   | 

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları Nelerdir?

Kimler emlak vergisinden muaf tutuluyor? Emlak vergisinden muaf olmanın şartları neler?

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları Nelerdir?

Bir araziye, eve ve arsaya sahip olanlar emlak vergisi ödüyor. Emlak vergisi ödemekle mükellef olanlar yıl içinde iki taksit halinde ödemelerini gerçekleştiriyor. Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda ise mükellefler gecikme zammı ödemek zorunda kalıyor. Ancak bazı mükelleflerin emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. Yani 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödenmesi zorunda olan emlak vergisi bazı mükellefler için zorunlu olmuyor. Yani bu vergiden muaf oluyor. Peki kimler emlak vergisinden muaf tutuluyor? Emlak vergisinden muaf olmanın şartları neler?

Emlak vergisinden muaf olmanın şartları nelerdir?

Özel bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyelere, köy tüzel kişiliğine, kanunla kurulan üniversitelere ve Devlete ait binalar; kamu menfaatlerine yararlı derneklere ait binalar, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait binalar, zirai üretim amaçlı kullanılan binalar gibi pek çok gayrimenkul için emlak vergisi ödenmesi gerekmiyor.

Ayrıca emekliler, hiç gelirleri olmayanlar ve özürlüler ile gazilerin ve şehitlerin dul ve yetimleri de emlak vergisi ödemiyor. Yani bu kişiler için vergi oranı sıfır olarak belirlenmiş. Sıfır oranlı emlak vergisi sadece konutlar için geçerli oluyor. Ancak bu kişilerin emlak vergisi ödememesi belli şartlarda geçerli oluyor. Bu kişilerin emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmesi için;

·        Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeninin olması gerekiyor. Hisse ile bile olsa, birden fazla meskene sahip olanlar açısından bu muafiyet uygulanamıyor.

Özetle;  Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olan;

·        SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler,

·        Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler emlak vergisi ödemiyor.

Emlak vergisinden muaf olmak için tek konut şartı aranıyor. Ancak bu tek konutta bizzat oturma şartı aranmıyor. Emekli olup kendi adına ya da ücretli çalışanlar emlak vergisi muafiyetten yararlanamıyor. Ancak engellilere bu konuda bir istisna uygulanıyor. Tek konutu olan engelliler başka gelirleri olsa bile emlak vergisinden muaf tutuluyor. Yukarıda sıraladığımız kişilerin

emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmeleri için bağlı oldukları belediyeye gidip form doldurmaları gerekiyor.

Yeni ev alanlar için de kısmi muafiyet

Yeni ev alanlar emlak vergisini gayrimenkulün alındığı yılı takip eden yılda ödemeye başlıyor. Yani bu yıl gayrimenkul alanlar emlak vergisi ödemiyor, 2016 yılında emlak vergisi ödüyor. Ancak yeni ev alanları ilgilendiren bir muafiyet daha bulunuyor. Yeni binadan ev alanlar için bir kısmi muafiyet söz konusu oluyor. Kısaca;

·        İnşaatı yeni biten binalar için emlak vergisi avantajı bulunuyor. Buna göre, yeni gayrimenkullerin, inşaatın bitim tarihini izleyen 5 yıl boyunca emlak vergisinin 1/4’ü istisna tutuluyor.

Bu kısmi muafiyetten faydalanabilmek için de;

·        Söz konusu bina veya dairenin kesinlikle mesken olarak kullanılması,

·        Yeni binadan ev alanların bu durumu ve muafiyetten faydalanmak istediklerini ilgili belediyeye bildirmeleri gerekiyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer