|   |   |  Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Her resmi vekalet örneğinde olduğu gibi emlakçılara verilen vekaletler de titizlikle hazırlanmalı ve gelecekte yaşanabilecek sorunların önüne geçilmelidir.

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Hiçbir tapu işleminin bizzat yapılması zorunlu değildir. Her işlem bir başkasına yaptırılabilir.

Böyle durumlarda emlak komisyoncuları ya da emlakçılara verilecek bir vekaletname ile bu kişiler vekil ilan edilebilir.

Vekaletname, bir kimsenin birinin vekili olduğunu bildiren ve noterlikçe onaylanmış belgedir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere vekaletnamenin hukuki bir zemini olabilmesi için resmi makam onayı şarttır. Yani vekaletname mutlaka yetkili kişilerce düzenlenmelidir. Aksi durumda yasal geçerliliği bulunmaz.

Vekaletname düzenlenirken, vekalet süresi, işlem şartları ve yeri belirtilmelidir. Vekaletnamede mutlaka fotoğraf bulunmalıdır. Vekaletnamede verilen yetkiler net yazılmış olmalıdır.

Vekalet verme işlemini Türkiye içinde noterler gerçekleştirirken, yurtdışında bu işlem konsolosluklar aracılığıyla yapılır.

Emlakçıya vekaletnameyi veren kişi isterse yetkilerini sonlandırabilir. Vekili her zaman azletmek mümkündür. Azil ile vekalet sona erer. Bunun için notere gitmesi ya da tapu dairesine dilekçe vermesi yeterlidir. Vekilin bazı işlemleri yapması istenmiyorsa sadece o işlemlerden azil yapılabilir.

Vekalet veren veya vekil olan ölürse, iflas ederse, akli dengesini kaybederse vekalet sona erer. Vekalet işin yapılması ile de sona erer.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği
  Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği

  Körfez ülkelerinin en büyük turizm yatırımcılarından biri olan Katar menşeili Retaj Group ile Türkiye’nin Körfez ülkelerinde marka değeri en yüksek inşaat firmalarından biri olan Beyttürk arasında dev bir iş birliği anlaşması imzalandı.

 • İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor
  İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor

  KPMG Türkiye, İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunu açıkladı. Raporda kırılgan dönem geçiren inşaat sektörünün 2018’de de daralarak ekonomik büyümeyi sınırladığı belirtildi. Son bir yılda verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar sektörde kalıcı bir toparlanma başlatmaya yetmedi. İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor.

 • İmar Barışı yeniden gündemde!
  İmar Barışı yeniden gündemde!

  İmar Barışı ile ilgili olarak da çalışmalar yürüten EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin Proje Değerleme ve Danışmanlık Departmanı Kıdemli Müdürü Evren Tüfekçi, uygulamanın içeriği, yararları, başvuru sistemi ve başvuruda yaşanan çeşitli sorunlar hakkında bilgi verdi.

 • NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor
  NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor

  ​​​​​​​Sahip olduğu 5 yıldızlı otel kulesi ve 3 bin 200 kişilik bölgenin en büyük kongre merkeziyle İstanbul Basın Ekspres bölgesine ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, bölgedeki konut fiyatları ve satış hareketliliğine yön veriyor.

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.