|   |   |  Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Her resmi vekalet örneğinde olduğu gibi emlakçılara verilen vekaletler de titizlikle hazırlanmalı ve gelecekte yaşanabilecek sorunların önüne geçilmelidir.

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Hiçbir tapu işleminin bizzat yapılması zorunlu değildir. Her işlem bir başkasına yaptırılabilir.

Böyle durumlarda emlak komisyoncuları ya da emlakçılara verilecek bir vekaletname ile bu kişiler vekil ilan edilebilir.

Vekaletname, bir kimsenin birinin vekili olduğunu bildiren ve noterlikçe onaylanmış belgedir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere vekaletnamenin hukuki bir zemini olabilmesi için resmi makam onayı şarttır. Yani vekaletname mutlaka yetkili kişilerce düzenlenmelidir. Aksi durumda yasal geçerliliği bulunmaz.

Vekaletname düzenlenirken, vekalet süresi, işlem şartları ve yeri belirtilmelidir. Vekaletnamede mutlaka fotoğraf bulunmalıdır. Vekaletnamede verilen yetkiler net yazılmış olmalıdır.

Vekalet verme işlemini Türkiye içinde noterler gerçekleştirirken, yurtdışında bu işlem konsolosluklar aracılığıyla yapılır.

Emlakçıya vekaletnameyi veren kişi isterse yetkilerini sonlandırabilir. Vekili her zaman azletmek mümkündür. Azil ile vekalet sona erer. Bunun için notere gitmesi ya da tapu dairesine dilekçe vermesi yeterlidir. Vekilin bazı işlemleri yapması istenmiyorsa sadece o işlemlerden azil yapılabilir.

Vekalet veren veya vekil olan ölürse, iflas ederse, akli dengesini kaybederse vekalet sona erer. Vekalet işin yapılması ile de sona erer.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ev satın alırken bunları mutlaka kontrol edin!
  Ev satın alırken bunları mutlaka kontrol edin!

  Seçim sonrası yaz dönemiyle birlikte ev satışlarında artış yaşandığını belirten ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, yatırım ya da kullanım için ev satın almayı düşünenlerin dikkat ve kontrol etmesi gerekenleri anlattı...

 • Bina metrekare inşaat maliyeti 3 bin TL oldu
  Bina metrekare inşaat maliyeti 3 bin TL oldu

  Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 64.10 lira ile 2 bin 940.71 lira arasında değişecek.

 • Sivas Belediyesi Vefa Konutları'nı hak sahiplerine teslim etti
  Sivas Belediyesi Vefa Konutları'nı hak sahiplerine teslim etti

  Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın seçimlerden önce dar gelirli vatandaşlar için söz verdiği Vefa Konutları Projesi, teslim tarihi olan 4 Eylül'den önce tamamlanarak hak sahiplerine verilmeye başlandı. Kurban Bayramı öncesi evlerine kavuşan vatandaşlar, kendilerine çifte bayram yaşatan Başkan Aydın'a teşekkür etti.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.