|   |   |  Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Her resmi vekalet örneğinde olduğu gibi emlakçılara verilen vekaletler de titizlikle hazırlanmalı ve gelecekte yaşanabilecek sorunların önüne geçilmelidir.

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Hiçbir tapu işleminin bizzat yapılması zorunlu değildir. Her işlem bir başkasına yaptırılabilir.

Böyle durumlarda emlak komisyoncuları ya da emlakçılara verilecek bir vekaletname ile bu kişiler vekil ilan edilebilir.

Vekaletname, bir kimsenin birinin vekili olduğunu bildiren ve noterlikçe onaylanmış belgedir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere vekaletnamenin hukuki bir zemini olabilmesi için resmi makam onayı şarttır. Yani vekaletname mutlaka yetkili kişilerce düzenlenmelidir. Aksi durumda yasal geçerliliği bulunmaz.

Vekaletname düzenlenirken, vekalet süresi, işlem şartları ve yeri belirtilmelidir. Vekaletnamede mutlaka fotoğraf bulunmalıdır. Vekaletnamede verilen yetkiler net yazılmış olmalıdır.

Vekalet verme işlemini Türkiye içinde noterler gerçekleştirirken, yurtdışında bu işlem konsolosluklar aracılığıyla yapılır.

Emlakçıya vekaletnameyi veren kişi isterse yetkilerini sonlandırabilir. Vekili her zaman azletmek mümkündür. Azil ile vekalet sona erer. Bunun için notere gitmesi ya da tapu dairesine dilekçe vermesi yeterlidir. Vekilin bazı işlemleri yapması istenmiyorsa sadece o işlemlerden azil yapılabilir.

Vekalet veren veya vekil olan ölürse, iflas ederse, akli dengesini kaybederse vekalet sona erer. Vekalet işin yapılması ile de sona erer.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut satışları sonbaharda ivme kazanır
  Konut satışları sonbaharda ivme kazanır

  Adana Emlakçılar Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, konut sektörünün yatırım araçlarına göre şuan sıkıntılı günler yaşadığını ancak seçimlerden sonra bu belirsizliği atlatacağını ve konut satışlarının sonbaharda ivme kazanacağını söyledi.

 • Yabancılar Aydın'da gayrimenkule yatırım yapıyor
  Yabancılar Aydın'da gayrimenkule yatırım yapıyor

  Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Mayıs ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Aydın ve ilçelerinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında artarak 3 bin 32 oldu.

 • Hizmet bedellerinde pazarlık dönemi kapandı
  Hizmet bedellerinde pazarlık dönemi kapandı

  Remax Piramit ofisinde Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlığı görevinde porföy yöneticisi olarak çalışmakta olan Seda Hercan'ın emlak komisyonları ile ilgili görüşleri...

 • Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!

  Ortadoğu Grup, İstanbul'un hızla gelişen bölgesi Kağıthane'de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde düzenlediği kampanya kapsamında yüzde 1 peşinat ile ev sahibi olma fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.