|   |   |  Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Her resmi vekalet örneğinde olduğu gibi emlakçılara verilen vekaletler de titizlikle hazırlanmalı ve gelecekte yaşanabilecek sorunların önüne geçilmelidir.

Emlakçıya Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Hiçbir tapu işleminin bizzat yapılması zorunlu değildir. Her işlem bir başkasına yaptırılabilir.

Böyle durumlarda emlak komisyoncuları ya da emlakçılara verilecek bir vekaletname ile bu kişiler vekil ilan edilebilir.

Vekaletname, bir kimsenin birinin vekili olduğunu bildiren ve noterlikçe onaylanmış belgedir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere vekaletnamenin hukuki bir zemini olabilmesi için resmi makam onayı şarttır. Yani vekaletname mutlaka yetkili kişilerce düzenlenmelidir. Aksi durumda yasal geçerliliği bulunmaz.

Vekaletname düzenlenirken, vekalet süresi, işlem şartları ve yeri belirtilmelidir. Vekaletnamede mutlaka fotoğraf bulunmalıdır. Vekaletnamede verilen yetkiler net yazılmış olmalıdır.

Vekalet verme işlemini Türkiye içinde noterler gerçekleştirirken, yurtdışında bu işlem konsolosluklar aracılığıyla yapılır.

Emlakçıya vekaletnameyi veren kişi isterse yetkilerini sonlandırabilir. Vekili her zaman azletmek mümkündür. Azil ile vekalet sona erer. Bunun için notere gitmesi ya da tapu dairesine dilekçe vermesi yeterlidir. Vekilin bazı işlemleri yapması istenmiyorsa sadece o işlemlerden azil yapılabilir.

Vekalet veren veya vekil olan ölürse, iflas ederse, akli dengesini kaybederse vekalet sona erer. Vekalet işin yapılması ile de sona erer.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?
  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?

  Kısa adı TAKBİS olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir.

 • Kira gelirine konu mallar nelerdir?
  Kira gelirine konu mallar nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilir.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?
  Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?

  Yeni satın aldığınız ya da kiraladığınız evde artık elektrik, gaz, su gibi temel hizmetlerin aboneliğini üstünüze almanız gerekiyor. Peki yeni evinizde nasıl elektrik abonesi olacağınızı biliyor musunuz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.