|   |   | 

En iyi antep fıstığı seçildi

Nizip Ticaret Borsası organizasyonuyla düzenlenen “En İyi Antep Fıstığı Yarışması” 82 çiftçi ve üreticinin katılımıyla gerçekleştirildi.

En iyi antep fıstığı seçildi

Nizip Ticaret Borsasının fıstık halindeki irtibat bürosunda gerçekleştirilen En İyi Antep Fıstığı Yarışması’na, Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Nizip Müftüsü Osman Şekerci, Nizip Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Yorgancı, Ak Parti Nizip İlçe Başkanı M.Fatih Uzunaslan, Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, SGK Nizip Şube Müdürü Sinan Bayram, Gençlik Spor İlçe Müdürü Ömer Faruk Yakar, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Meclis Başkanı Mahmut Şahin, Borsamız yönetim kurulu ve meclisi üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, fıstık hali esnafı, çiftçiler ve üreticiler katıldı.
Saat 06:00 ile 08:00 arası numune alımları ile başlayan yarışma programı tertip komitesi tarafından fıstıkların değerlendirmeye tabi tutulması ile devam etti. Tertip komitesi görsellik, kemik kabuğun ayrılma direnci, irilik ve çıtlama oranı gibi kıstasları göz önünde bulundurarak en iyi üç fıstığı belirledi. Diğer taraftan da fıstık halinde çalışan işçiler arasında çuval kaldırma yarışması düzenlendi ve orada da ilk üçe girenler ödüllendirildi. 120 kg ağırlığında çuvalın 27 mt boyunca taşındığı yarışma büyük heyecana sahne oldu ve yarışmada birinciliği Muzaffer Aslan, ikinciliği Mustafa Aslan, üçüncülüğü de Mustafa Arıkan aldı.
Gerçekleştirilen çuval kaldırma yarışmasının ve tertip komitesi tarafından fıstık numunelerinin incelenmesinin ardından ödül törenlerine geçildi. Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı ödül töreni öncesinde yaptığı açılış konuşmasında, “Dünyanın en eski sert kabuklu meyvelerden biri olan antep fıstığının kökeni, Asya ve Suriye’den Afganistan’a kadar olan bölgelerdir. Ancak, gerek besin değerinin yüksek olması, gerekse lezzeti, bu ürünün tarih boyunca, dünyanın birçok ülkesine yayılmasına ve farklı bölgelerde yetiştirilmesini sağlamıştır.Tarih de kralların sofrasında yerini alan fıstığı, geleceğe taşımamız çocuklarımıza, gençlerimize çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Bu yarışma herhangi bir yarışma değil. Bizim için önemli bir etkinlik. Çünkü fıstık bizim kültürümüz, geleneğimiz, ekonomimiz, soframızın baş tacıdır. Fıstığın ana vatanında bu yarışmayı yapmak bizim için çok önemlidir. Fıstığımız bizim alın terimiz. Fıstığımız bizim duamız, bereketimiz, aşımız, bizim yuvamızın, neşesi ve en önemli geçim kaynağı. Çiftçinin Anadolu kadınının en önemli üründür. antep fıstığı şehrimizin bir simgesidir. Bulunduğu yerin layık olduğu yer olmadığını düşünüyoruz. Ama bu tür yarışmalar, etkinlikler hem fıstığımızı tanıtacak, çiftçilerimize ve üreticilerimize en iyi fıstık yetiştiriciliği konusunda örnek teşkil edecek, hem de şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Nizip Ticaret Borsası önderliğinde Yeşil Altın antep fıstığı ilk kez Nizip’te en iyi antep fıstığı yarışması ile fıstığa emeği geçenlere ve fıstığın enlerine ödüller verecektir. Ödüllerin düzenlenmesinin amacı, sürdürülebilir olmak ve çok sayıdaki başarılı uygulamayı görünür kılmak ve geliştirilmesini teşvik etmektir” dedi.
Sarı’nın ardından Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan ve Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları’da birer konuşma yaparak gerçekleştirilen organizasyonun olumluluğuna vurgu yaptılar.
“Bizleri şemsiyesi altında Nizip’in alametifarikası antep fıstığıyla buluşturan Borsamıza çok teşekkür ediyorum” diyen Kaymakam Harun Sarıfakıoğulları, antep fıstığının adının duyulması bilinirliğinin arttırılması adına yapılan bu tür organizasyonların arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.
Yapılan konuşmaların ardından ödül törenlerine geçildi ve ilk olarak çuval kaldırma yarışmasında dereceye giren Muzaffer Aslan, Mustafa Aslan ve Mustafa Arıkan’a ödülleri fıstık hali dernek başkanları Ahmet Polat, Mehmet Ali Kılıç ve Mehmet Şahin tarafından takdim edildi.
En iyi antep fıstığı yarışmasında fıstığı birinci olan Ahmet Karakuş’a ödülü olan 2,5’ luk Ata lira altını Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, fıstığı ikinci olan Cengiz Güçlü’ye ödülü olan 2 Tam altını Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, fıstığı üçüncü olan Mehmet Karakuş’a ise ödülü olan Tam altını Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı takdim etti.
Yarışma, ödüllerin takdim edilmesinin ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer